Strona głównaZdrowieSurowy ziemniak - co się stanie po jego zjedzeniu?

Surowy ziemniak – co się stanie po jego zjedzeniu?

Pewnie nie raz słyszałeś o szalonych sposobach na to, jak wywołać u siebie chwilową gorączkę i nie iść do szkoły? Proszek do pieczenia, soda oczyszczona i surowe ziemniaki – to wszystko ma zapewniać legalne wagary przez jeden dzień. Czy to rzeczywiście działa? Dziś sprawdzimy, jakie są skutki zjedzenia surowego ziemniaka i czy rzeczywiście może wywołać gorączkę. Co się stanie jak zjem surowego ziemniaka? Przeczytasz o tym poniżej.

Zobacz: Czy można jeść jabłko na noc? Odchudzanie, redukcja z jabłkiem przed snem? 

Dlaczego gotujemy ziemniaki?

Ziemniaki gotuje się głównie dlatego, że po obróbce termicznej stają się miękkie. Surowe ziemniaki nie nadają się do jedzenia, bo są twarde i niesmaczne. Nie rozpuszczają się pod wpływem enzymów śliny, jak większość równie twardych owoców. Właściwie nie da się ich strawić. 

Gotowanie nie powoduje, że ziemniaki tracą swoje wartości odżywcze. Zaś dodane w czasie obróbki termicznej przyprawy sprawiają, że zrobią się całkiem smaczne. 

Sposobów na gotowanie ziemniaków jest co najmniej kilka. Spór o to, czy wrzucać je do wrzącej, czy gotować w zimnej wodzie, przypomina od czasu do czasu konflikt zwolenników majonezu dwóch znanych producentów. Co ciekawe, też pojawia się w okolicy Wielkanocy!

Ziemniaki gotowane w zimnej wodzie ugotują się równomiernie, ale tracą nieco wartości odżywczych. Gdy wrzuci się je na wrzątek, zachowują witaminy i minerały w całości. 

Zwaśnione rody częściowo godzi trzeci sposób przygotowywania ziemniaków: pieczenie w piekarniku. Jednak niektórzy autorzy przepisów zalecają je wcześniej gotować przez 5 minut, co sprawia, że dyskusja wraca do punktu wyjścia. A u niektórych wywołuje nawet pytania: co się stanie jak zjem surowego ziemniaka?  Skutki zjedzenia surowego ziemniaka poznasz niżej.

Skutki zjedzenia surowego ziemniaka 

Teoretycznie, zjedzenie surowego ziemniaka nie niesie za sobą poważnych konsekwencji. Surowy ziemniak nie wywoła gorączki, wymiotów ani dreszczy. U większości osób, które zdecydują się na zjedzenie surowego ziemniaka, nie zadzieje się nic. Ci, którzy mają bardziej wrażliwy żołądek, mogą poczuć niestrawność.

Źródło: pixabay.com

Niektóre surowe ziemniaki mogą zawierać bakterie Listeria, E. coli i Salmonella, które wchłonęły wraz z wodą i substancjami odżywczymi. Dzięki gotowaniu lub pieczeniu można się ich pozbyć. Zjedzenie surowego ziemniaka wraz z Listeria, E. coli i Salmonella może spowodować rozstrój żołądka, wymioty i biegunkę

W surowych ziemniakach znajduje się także skrobia, której nie trawi nasz żołądek. Nazywana jest skrobią oporną i spożywana w większych ilościach powoduje ciężkie wymioty. 

Zobacz: Ginekomastia objawy i jak ją rozpoznać?

Największy problem może pojawić się wtedy, gdy zjesz ziemniaka, który jest zielony lub kiełkuje. W każdym ziemniaku znajdują się szkodliwe dla zdrowia solanina i chakonina. Są toksyczne i mogą wywołać bardzo groźne objawy. Częściowo pozbywamy się ich podczas obierania skórki, a potem gotowania.

Właśnie z uwagi na te substancje, ziemniaki w mundurkach przygotowywane są tylko z młodych bulw, które mają bardzo cienką skórkę. W przypadku starych ziemniaków, a już na pewno takich przechowywanych całą zimę w piwnicy, trzeba koniecznie ją obrać. Im starsze ziemniaki, tym grubiej powinny być obierane. 

Solanina i chakonina mogą spowodować:

  • ciężkie zatrucie pokarmowe,
  • niewydolność nerek,
  • niewydolność serca,
  • uszkodzenie wątroby,
  • śpiączkę. 

Co zrobić gdy pojawią się objawy?

Skutki zjedzenia surowego ziemniaka z dużą zawartością solaniny i chakoniny zawsze powodują hospitalizację. Pierwsze objawy zatrucia to:

  • zaburzenia widzenia,
  • rozszerzone źrenice,
  • kołatanie serca,
  • problemy z oddychaniem. 

Kiedy się pojawią, należy udać się na najbliższy SOR.  Lekarza przyjmującego trzeba poinformować o tym, ile poszkodowany zjadł ziemniaków i kiedy to zrobił. 

Objawy zatrucia występują w ciągu kilku godzin i nasilają się. To nie jest schorzenie, które można przeleżeć w domu. Konieczna jest hospitalizacja i co najmniej kilkunastodniowa kontrola pracy narządów. 

Źródło: pixabay.com

Medycyna odnotowała przypadki śmierci osób, które zatruły się po zjedzeniu surowych ziemniaków. Byli to pacjenci skrajnie niedożywieni, którzy nie znaleźli się na czas w szpitalu. 

Nadal ciekawi cię temat: co się stanie jak zjem surowego ziemniaka? Od plasterka pewnie nic, ale chcesz ryzykować, skoro skutki zjedzenia surowego ziemniaka mogą być śmiertelne? Zjedzenie surowego ziemniaka chyba już nie jest dla ciebie aż tak atrakcyjne. 

Zobacz: Co jest zrobione z kukurydzy? Zastosowanie, co się robi z kukurydzy?

Sprawdź jeszcze

Popularne