Strona głównaZdrowieJak się głodzić? Tego nie rób

Jak się głodzić? Tego nie rób

W instagramowym świecie pełnym filtrów, diet cud, fit pomysłów na lunch czy nowych zestawów ćwiczeń na pośladki, regularnie wraca temat szczupłej, idealnie wymodelowanej sylwetki. Badania pokazują, że codzienne przeglądanie social mediów źle wpływa na naszą psychikę, obniżając nastrój i samoocenę. Nie ma się co dziwić. Wielogodzinna ekspozycja na wyidealizowany świat Instagrama sprawia, że sami chcemy tak żyć, tak wyglądać. Jesteśmy niezadowoleni z tego co mamy, po cichu marząc o tym, by być częścią tego świata, nawet jeśli zdajemy sobie sprawę, że są to standardy niemożliwe do spełnienia. Zastanawiamy się wtedy “co jest ze mną nie tak, że ja nie mam takiego życia”. Jak osiągnąć sukces, jak osiągnąć wymarzoną sylwetkę, co zrobić ze sobą, by w końcu być pięknym? 

Zobacz: Bartek Kulczyński – opinie, gdzie przyjmuje, wykształcenie, wiek, żona, kontakt, Wikipedia, odchudzanie

Jak się głodzić? Głupie pomysły na forum

W dzisiejszym świecie wszystko potrzebujemy na już. W kwestii odchudzania również oczekujemy natychmiastowych efektów. Najpewniej stąd tak często uznaje się głodzenie jako idealny sposób na osiągnięcie wymarzonej sylwetki. W Internecie ludzie wpisują jak się głodzić, podążając za radami pseudodietetyków i youtuberów stawiających się za niezbity dowód skuteczności stosowanych przez siebie praktyk. Taki trend jest niebezpieczny zwłaszcza, gdy dotyczy nastolatków i dzieci. Fora Internetowe pełne są zrozpaczonych głosów, mówiących jak bardzo chcą schudnąć, jak bardzo zależy im, by efekt było widać od razu. Dla takich osób głodzenie się wydaje się jedynym rozwiązaniem, a pytanie “jak się głodzić?”, rozpoczyna ciąg historii, często dziewcząt, doprowadzających się do bulimii, rozczarowanych sobą, że nie potrafią wytrwać bez jedzenia dłużej niż 3 dni, “dodawania sobie otuchy” przez niezdrowe, wspólne głodzenie i prześciganie, kto dał radę dłużej.  

Początkowe rezultaty głodówki, mogą dać pozory, że taka metoda jest skuteczna. Jednak długofalowo okazuje się, że jest ona błędna, może prowadzić do efektu jo-jo, a w dłuższej perspektywie doprowadzić do poważnych zniszczeń fizycznych i psychicznych w naszym organizmie.

Dieta polegająca na “niejedzeniu” w ogólnym rozrachunku jest nieefektywną i niebezpieczną formą zrzucenia kilogramów. Szczególnie, dla osób w okresie dojrzewania, gdy organizm potrzebuje odpowiednich składników do wzrostu i rozwoju. Długotrwałe przerwy w dostarczaniu ciału pokarmu skutkuje niedożywieniem i anemią. Doprowadzamy w ten sposób do powstania niedoborów pokarmowych, a w efekcie zasłabnięć, bólów głowy, apatii czy spadku koncentracji.

Głodzenie się może też trwale odbić się na funkcjonowaniu naszych organów wewnętrznych. Rozregulowanie funkcjonowanie nerek, tarczycy, wątroby i układu krążenia to tylko część przykrości, jakie nas czekają przy długim głodzeniu się. Za redukcją masy ciała, idzie redukcja masy mięśniowej i co ważniejsze może to dotknąć również mięśnia sercowego.

Pośród takich zagrożeń utrata apetytu czy jadłowstręt wydają się niewielkim problemem. Jednak w efekcie prowadzą one do kompulsywnego objadania, które może wywołać bulimię. Zmiana sposobu myślenia, nastroju i czucia też są często obserwowane u osób zmagających się z konsekwencjami radykalnego głodzenia. W rezultacie mamy później do czynienia z zaburzeniami lękowymi i psychicznymi – w najgorszym przypadku anoreksją. Niezdrowy stosunek do jedzenia bardzo trudno jest wyleczyć.

Lista negatywnych skutków wdrażania praktyk spod znaku “jak się głodzić” jeszcze się na tym nie wyczerpuje. Oczywiście taka głodówka może się też odbić na układzie pokarmowym: przewlekłe zaparcia, choroba wrzodowa, refluks czy zgaga. Trudno potem przyzwyczaić organizm do ponownego przyjmowania posiłków. 

Chcąc schudnąć odłóż na bok plany o drastycznej diecie. Nie szukaj sposobów jak się głodzić. Chcąc zadbać o swoją wagę bierz pod uwagę to, co jest dla ciebie dobre, a przede wszystkim zdrowe. Dieta nie powinna być krótkotrwałym zrywem, a takim sposobem jedzenia, który będziesz w stanie utrzymać na stałe, bez męczenia się. W tym celu warto skonsultować się z lekarzem i dietetykiem, którzy wezmą pod uwagę wszelkie nasze obciążenia zdrowotne oraz preferencje żywieniowe. Do tego odpowiednia ilość aktywności fizycznej, a z czasem z pewnością zauważysz oczekiwane wyniki.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie

Popularne