Strona głównaSportTrening w domu - jak zacząć ćwiczyć w domu?

Trening w domu – jak zacząć ćwiczyć w domu?

Ćwiczenia w domu do doskonała alternatywa treningu na siłowni. Oszczędzamy na karnecie, nie tracimy czasu na dojazdy i możemy poświęcić na aktywność fizyczną każdą wolną chwilę, bez względu na porę dnia. To bardzo wygodny, a zarazem skuteczny sposób na zachowanie zdrowia, dobrego samopoczucia oraz smukłej i wysportowanej sylwetki. No dobrze, łatwo powiedzieć, trudniej z realizacją- by ćwiczyć w domu potrzeba nie tylko samozaparcia, ale także podstawowej wiedzy w tym temacie oraz odpowiedniego przygotowania. Zaczynamy!

Od czego zacząć ćwiczenia w domu?

Podjąłeś słuszną decyzję- chcesz w końcu zadbać o siebie i postanowiłeś regularnie ćwiczyć we własnym domu. Aby było to możliwe, musisz zadbać o podstawy- przede wszystkim zapoznaj się z ćwiczeniami dla początkujących tak, by wiedzieć jak ćwiczyć, by było to bezpieczne. Być może chcesz szczególnie skupić się na danej partii ciała, na przykład brzuchu, udach czy pośladkach, wówczas zainteresuj się ćwiczeniami, dzięki którym popracujesz właśnie nad tymi obszarami. Pamiętaj jednak, by poziom ćwiczeń dopasować do własnych możliwości, rozpoczynając od poziomu najłatwiejszego i stopniowo podnosząc poprzeczkę, jednocześnie zwiększając czas trwania treningu.

Kolejną rzeczą, o którą powinieneś zadbać, jest odpowiedni strój- wygodny, przylegający do ciała, który jednak nie będzie ograniczał ruchów. Niezwykle ważne jest też obuwie sportowe, które zabezpieczy przed poślizgnięciem, upadkiem i kontuzją.

Należy zadbać także o miejsce, w którym będziemy wykonywać ćwiczenia, a także sprzęt, który nam je ułatwi i urozmaici. Oczywiście istnieje cała masa ćwiczeń, którą możemy wykonywać bez użycia czegokolwiek, natomiast takie treningi nie będą aż tak efektywne, po drugie szybko nam się znudzą. Doskonałym narzędziem do domowego treningu jest wielofunkcyjna drabinka gimnastyczna BenchK – zobacz na stronie https://benchk.com/. Zajmuje niewiele miejsca, przez co umieścić możemy ją nawet w salonie czy sypialni, umożliwia wykonywanie rozmaitych ćwiczeń, angażując wszystkie partie ciała, a ponadto gwarantuje bezpieczeństwo, jako produkt spełniający normy sprzętu sportowego.

Jak skutecznie ćwiczyć w domu?

Przede wszystkim musi to być aktywność wykonywana regularnie- początkowo najlepiej, by było to co drugi dzień, natomiast po czasie należy zwiększyć częstotliwość i ćwiczyć codziennie- możemy podzielić sobie trening na pół, wykonując jedną jego część rano, drugą wieczorem, natomiast tak naprawdę w domu możemy ćwiczyć kiedy tylko mamy na to czas i ochotę- im częściej, tym lepiej, oczywiście w granicach zdrowego rozsądku.

Korzystaj z rozmaitych ćwiczeń tak, by każdy Twój trening nie wyglądał tak samo. Dzięki wprowadzonej różnorodności nie będzie on nudny, a i jego efekty zdecydowanie się zwiększą, bowiem nasze mięśnie i organizm szybko przyzwyczajają się do danych ruchów, przez co nie sprawia im to takiej trudności i efektywność treningu spada.

Pamiętaj o rozgrzewce przed treningiem. Pozwoli ona właściwie przygotować ciała do wysiłku, dzięki czemu unikniesz niechcianej kontuzji. Niech to będą przede wszystkim ćwiczenia rozciągające, dedykowane każdej partii ciała. Sam trening to nie wszystko, należy bowiem zadbać także o właściwą dietę, odpowiednie nawodnienie organizmu i odpoczynek, pozwalający na jego pełną regenerację.

 Ćwiczenia z drabinką w domu

Proste ćwiczenia na drabince gimnastycznej

Na koniec przedstawimy propozycję kilku ćwiczeń, które możemy wykonać z wykorzystaniem drabinki gimnastycznej. Oczywiście jest ich o wiele więcej, dlatego z czasem możemy zwiększać ich zakres. Na początek wystarczą natomiast takie ćwiczenia, jak:

  • unoszenie nóg w zwisie- stajemy tyłem do drabinki, wyciągamy ręce do góry i chwytamy szczebla na takiej wysokości, by móc swobodnie zwisać, następnie unosimy nogi, jednocześnie je zginając w kolanach, próbując zbliżyć je jak najbliżej klatki piersiowej- pamiętamy o prostym kręgosłupie;
  • pompki przy drabince- kładziemy się przy drabince na brzuchu w taki sposób, by móc stopami zahaczyć o najniższy bądź drugi od dołu jej szczebel, nogi prostujemy w kolanach a następnie wykonujemy tradycyjne pompki;
  • siad przy drabince- siadamy przodem do drabinki, zahaczając stopami o jej najniższy szczebel w takiej odległości, by móc zgiąć nogi w kolanach, dłonie zaplatamy za głową, po czym kładziemy się na podłodze i wykonujemy siad, dotykając głową kolan;
  • przeskoki na drabince- stajemy przodem do drabinki, chwytamy szczebel znajdujący się na wysokości klatki piersiowej, jedną stopę wspieramy o najniższy szczebel drabinki, następnie wykonujemy przeskoki tak, by raz jedna, raz druga stopa wspierała się o szczebel- w celu zwiększenia trudności ćwiczenia, kładziemy nogę na wyższym szczeblu;

Być móc ćwiczyć w domu nie potrzeba wiele, wystarczy odrobina motywacji i proste narzędzia, by zyskać efekt równy treningom na profesjonalnej siłowni. Warto wyznaczyć sobie cel i wytrwale do niego dążyć, a przede wszystkim traktować trening jako przyjemność, a nie ostateczną konieczność.

Artykuł sponsorowany

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne