Strona głównaZdrowieCzy płyn Lugola jest na receptę? Propozycja środków bez recepty

Czy płyn Lugola jest na receptę? Propozycja środków bez recepty

Już od wielu miesięcy pojawiają się informacje, które wskazują na to, że Polacy hurtowo wykupują płyn Lugola. Jeszcze niedawno ze sklepów znikał makaron, papier toaletowy i cukier, a teraz to. Wszystkie wydarzenia i sytuacje, z którymi mierzyliśmy się w ciągu ostatnich kilku lat, sprawiają, że emocje się nawarstwiają, a w głowach milionów ludzi pojawia się coraz większa panika.

Wojna, która ma miejsce za naszą wschodnią granicą to kolejna rzecz, która wpływa na Polaków tak bardzo, że zaczynają myśleć o tym, jak będzie wyglądać ich przyszłość. Każdego dnia śledzą w mediach, co dzieje się na Ukrainie i przez to nakręcają w sobie spiralę niepewności.

Wiemy, że płyn Lugola jest teraz naprawdę pożądanym produktem – każdy chce się jakoś zabezpieczyć. Pojawiają się głosy, że nawet jeśli ma on po prostu stać w domowej szafce to lepiej, żeby stał niż, żeby go nie było. Jak to się mówi: przezorny zawsze ubezpieczony. 

Są jednak osoby, które nie podążają za głosem mas i najpierw sprawdzają zastanawiające ich kwestie w sieci. Cieszymy się, że wolicie się doinformować, zanim coś kupicie i dlatego właśnie dzisiaj przychodzimy do was z bardzo ciekawym tematem. Zastanawiacie się, czy płyn Lugola jest na receptę, a my spieszymy z odpowiedzią. Zostańcie z nami.

Zobacz: Bunkier na Uralu – gdzie jest bunkier Putina? Jak wygląda?

Czy płyn Lugola jest na receptę?

Wiemy, że bardzo ciekawi was to, czy płyn Lugola jest na receptę, ale zanim przejdziemy do tej kwestii, chcielibyśmy powiedzieć, czym w ogóle jest płyn Lugola. Podejmowanie świadomych decyzji jest bardzo ważne i właśnie dlatego każdy powinien wiedzieć, co spożywa.

Płyn Lugola to nic innego jak wodny roztwór jodu w jodku potasu. Został on opracowany przez Jeana Lugola w 1829 roku. Skąd znamy ten płyn? Przyjmowanie Lugoli było zalecane przez lekarzy i miało zahamować wchłanianie przez tarczycę radioaktywnego pyłu, który ulatniał się nad Europą po wybuchu w Czarnobylu.

Dobra, a więc czy płyn Lugola jest na receptę? Nie, płyn Lugola można kupić bez recepty. Inną kwestią jest natomiast to, czy płyn Lugola jest bezpieczny do spożycia. Wydawać by się mogło, że tak, skoro wydawany jest bez recepty, ale tak naprawdę lekarze nie zalecają profilaktycznego stosowania tego roztworu.

Zobacz: Czy to prawda, że PUTIN nie żyje? Sobowtór w akcji?

Płyn Lugola bez recepty – propozycja

Jak już wiecie, płyn Lugola bez recepty to nie mit. Wiemy, że wielu z was bardzo poważnie myśli o zagrożeniu, jakie może na nas czyhać w związku z panującą wojną, a wykorzystują to niestety koncerny farmaceutyczne. Jak? Jakiś czas temu pojawiła się nowa propozycja płynu Lugola. Uniphar chcąc zarobić na strachu Polaków, stwierdził, że świetnym pomysłem będzie wprowadzenie do sprzedaży płynu Lugola w tabletkach.

Oferta przedstawiona przez firmę Uniphar spotkała się z dużym oburzeniem farmaceutów i lekarzy, którzy nie popierają tego, by zarabiać na strachu obywateli związanym z zagrożeniem nuklearnym. Ale zaraz, czemu wszyscy myślą, że to naciąganie i wykorzystywanie paniki panującej wśród Polaków? W ofercie reklamującej tabletki pojawiła się informacja, że suplement diety najlepiej przyjmować w momencie zagrożenia skażeniem radioaktywnym jodem. Oczywiście propozycja płynu Lugola w tabletkach wskazuje na to, że dostępne będą one bez recepty.

Jedno opakowanie tabletek płynu Lugola zawiera 30 pigułek, a Uniphar łaskawie informuje, że w sytuacji zagrożenia należy spożyć naraz 10 z nich, co oznacza przyjęcie 1,5 mg jodu. Farmaceuci ostrzegają, że dawka zaproponowana przez koncern to nieśmieszny żart – nawet z wojewódzkich planów dystrybucji jodu wynika, że dawka odpowiednia dla noworodków to 12,5 mg.

Myślę, że powyższy opis sytuacji pozwala nam dojść do jednoznacznych wniosków. Płyn Lugola, pomimo tego, że jest sprzedawany bez recepty, nie powinien być bezmyślnie stosowany. Zawsze warto skonsultować swoje przemyślenia i wszelkie niejasności z lekarzem. To właśnie lekarze i farmaceuci są jedynymi podmiotami, którym warto ufać w kwestii spożywania suplementów i wynalazków takich jak płyn Lugola – nawet jeśli można je dostać bez recepty.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne