Dźwięk ten jest znany większości z nas. Każdy choć raz w życiu słyszał wycie syren alarmowych o różnych porach dnia i nocy. Warto pamiętać, że jest to część dźwiękowych systemów, które stanowią sposób na ostrzeganie ludności przed niebezpieczeństwem różnego rodzaju. Stąd też wycie syren w nocy może być odbierane jako bardzo nieprzyjemny, wręcz stresujący dźwięk. Dlaczego zatem zdarza się, że słyszymy syreny alarmowe w nocy? Czy jest to sygnał, że powinniśmy szukać schronienia? A może ma zupełnie inne znaczenia?
Wycie syren w nocy i w dzień
Przede wszystkim warto znać odpowiedź na pytanie, skąd wydobywa się ten dźwięk. Najczęściej są do tego wykorzystywane syreny zainstalowane na remizach straży pożarnej, ale też w niektórych zakładach pracy czy chociażby w siedzibach regionalnych rozgłośni radiowych. Każdy świadomy obywatel prawdopodobnie przestraszy się wycia syren w nocy. Jest to związane z faktem, że ich dźwięk należy do ogólnokrajowego systemu alarmowego i ostrzega przed klęskami żywiołowymi, ale też zagrożeniem nalotem bombowym lub atakiem terrorystycznym. Dobra wiadomość jest jednak taka, że najczęściej syreny alarmowe w nocy lub w dzień są uruchamiane z zupełnie innych powodów.
Dlaczego wyją syreny alarmowe w nocy?
Najczęściej ma to związek ze zwyczajnym testowaniem sprawności systemu alarmowania. Testy te oczywiście są przeprowadzane na wypadek realnego zagrożenia. Jeśli zatem słyszymy wycie syren w nocy, a wcześniej widzieliśmy komunikaty na ten temat, to najpewniej można ten sygnał zignorować, ponieważ przeprowadzany jest test. Warto wiedzieć również, że istnieją różne rodzaje sygnałów. Każdy z nich oznacza coś innego. Najczęściej w momencie prawdziwego zagrożenia syrena wyje nieprzerwanie przez 3 minuty i nadawany jest komunikat informujący o rodzaju zagrożenia i o tym, jaki obszar ono obejmuje. Możemy też usłyszeć kolejny sygnał trwający 3 minuty, a po nim informację o odwołaniu alarmu. Oczywiście jeśli usłyszymy wycie syren w nocy, a nie wiemy nic o testach, to warto potraktować je jako poważne ostrzeżenie i zacząć działać.
Inne sytuacje, gdy używane są syreny
Nie tylko testy systemu alarmowego czy realne zagrożenie terroryzmem, nalotem czy kataklizmem mogą mieć związek z uruchomieniem syren. Nierzadko zdarza się też, że syreny alarmowe w nocy uruchamiane są z innych powodów, nawiązujących do ważnych świąt czy innych doniosłych wydarzeń. Do takich sytuacji należą na przykład szczególnie istotne święta państwowe. Syreny możemy zatem usłyszeć w dzień 1 sierpnia w tzw. godzinę W. Ma ona upamiętniać rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Inną taką okazją jest z kolei rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia. Syreny mogą być też uruchamiane w związku z bieżącymi wydarzeniami. Podobna sytuacja miała miejsce np. 2 kwietnia 2005 roku, kiedy o 21.37 zmarł papież Jan Paweł II.
Bać się syren?
Choć dźwięk może wydawać się stresujący, to w rzeczywistości ma on nas ostrzegać przed zagrożeniem i podnieść w stan gotowości. Słysząc ten dźwięk należy kierować się spokojem i zdrowym rozsądkiem. Warto także sprawdzać na bieżąco informacje podawane w telewizji czy w internecie. W wielu sytuacjach wraz z syrenami nadawane są komunikaty, które informują nas o tym, z jakim zagrożeniem mamy do czynienia i co powinniśmy w tej sytuacji zrobić. Choć żyjemy w spokojnych czasach, zawsze warto być przygotowanym na różne, nie zawsze łatwe do przewidzenia scenariusze. System syren alarmowych może nam w tym pomóc.