Strona głównaNajciekawszeIle trwa pobyt w szpitalu psychiatrycznym, jak wygląda? Jak tam jest?

Ile trwa pobyt w szpitalu psychiatrycznym, jak wygląda? Jak tam jest?

Jak wygląda pobyt w szpitalu psychiatrycznym? Ile trwa pobyt w szpitalu psychiatrycznym? Na te pytania znacznie lepiej jest szukać odpowiedzi z czystej ciekawości, niżeli w sytuacji kiedy naprawdę potrzebujemy pomocy. 

Na wstępie chciałabym zaznaczyć – pobyt w szpitalu psychiatrycznym nigdy nie powinien być stygmatyzowany. Osoba trafiająca do szpitala, czy to psychiatrycznego czy jakiegokolwiek innego, jest osobą która wymaga opieki. Niektórzy są tam z łatwiejszymi, inni z cięższymi przypadkami chorób i nie nam oceniać w jakim stanie znajduje się osoba, która trafiła pod obserwację w szpitalu psychiatrycznym. Oceną to czego jej trzeba zajmą się lekarze, a my w takiej sytuacji powinniśmy przede wszystkim wykazać się empatią i wsparciem wobec tej osoby. 

Zobacz: Kim jest Adrian Nowak z Żalna? Co z nim?

Powody pobytu w szpitalu psychiatrycznym mogą być naprawdę różne, dlatego w tym artykule nie będziemy poruszać wyjątkowych przypadków, kiedy pacjent czy pacjentka wymaga z rónych przyczyn dłuższej hospitalizacji. Znajdziecie odpowiedzi na pytania takie jak: 

  • ile trwa obserwacja w szpitalu psychiatrycznym?
  • jak wygląda obserwacja w szpitalu psychiatrycznym?
  • ile trwa pobyt w szpitalu psychiatrycznym?
  • jak jest w szpitalu psychiatrycznym dla młodzieży (czy różni się od szpitala dla dorosłych)?

I nim zaczniemy mój osobisty apel: jeżeli znajdujecie się osobiście, lub znacie osobę, która wymaga leczenia psychiatrycznego albo jest mu właśnie poddawana  – pamiętajcie by okazać jej wsparcie. Każdy pobyt w szpitalu jest trudny, ale dla niektórych może stać się bardziej znośny jeśli odsuniemy od siebie uprzedzenia na temat zdrowia psychicznego. A teraz bez dłuższego przedłużania zapraszam do lektury.

Ile trwa pobyt w szpitalu psychiatrycznym? 

Pobyt w szpitalu psychiatrycznym, podobnie jak pobyt w każdym innym szpitalu, kończy się zwykle w momencie poprawy lub wyleczenia pacjenta. W przypadku zmagań z chorobami natury psychicznej takie leczenie może trwać trochę dłużej i być bardziej skomplikowane do wyleczenia niż standardowe kuracje prowadzone w tradycyjnych szpitalach. 

Najczęściej pobyt w szpitalu psychiatrycznym określany jest indywidualnie, na podstawie kilku czynników: samopoczucia pacjenta, jego responsywności na prowadzoną terapię farmakologiczną, zachowanie i nastawienie oraz analizy przeprowadzanej przez terapieutę lub terapeutkę oddziałową. 

Warto pamiętać, że szpital psychiatryczny to ostateczność i ma on często na celu pomoc w sytuacjach naprawdę kryzysowych. Na oddziałach zamkniętych nie pracuje się indywidualnie z pacjentem w terapii, a najczęściej pomaga się mu w procesie farmakoterapii lub zajęć terapeutycznych (takich jak arteterapia czy muzykoterapia). Najkrótszym czasem, w którym farmakoterapia zaczyna działać, jest okres dwóch tygodni. Zwykle tyle może trwać najkrótszy pobyt w szpitalu psychiatrycznym, chociaż w zależności od przypadku tecz czas może się wydłużać lub skracać.

Ile trwa obserwacja w szpitalu psychiatrycznym? 

Ile trwa obserwacja w szpitalu psychiatrycznym? Wbrew powszechnej opinii obserwacja w szpitalu psychiatrycznym nie jest tym samym co pobyt w szpitalu psychiatrycznym. Obserwacja jest to początkowa faza pobytu w szpitalu, która rozpoczyna pobyt każdej osoby trafiającej na oddział. Zwykle przydziela się pacjentowi miejsce, gdzie może on być pod stałą opieką i nadzorem personelu szpitala. Osoby, które dopiero trafiły na oddział są zwykle w najcięższym stanie, mogą być niestabilne emocjonalnie i niestety z różnych przyczyn ten nadzór jest obowiązkowy. 

Zobacz: Czy to prawda że Wojciech Glanc nie żyje?

To ile trwa obserwacja w szpitalu psychiatrycznym zależy w dużej mierze od stanu pacjenta, który tej obserwacji jest poddawany. Wiele osób ciekawi ile trwa pobyt w szpitalu psychiatrycznym z depresją. Depresja kliniczna jest chorobą, która jest dość podstępna i trudna do wyleczenia. Nawet po wyjściu ze szpitala pacjent lub pacjentka będą musieli najpewniej kontynuować leczenie rozpoczęte w szpitalu, który przywróci im tylko podstawową zdolność funkcjonowania. 

Jak wygląda obserwacja w szpitalu psychiatrycznym?

Ponownie, na to pytanie udzielić można odpowiedzi: to zależy. Szpitale psychiatryczne, podobnie jak inne placówki medyczne, mogą różnić się od siebie strukturą oddziałów, ilością łóżek w pokoju i sposobem nadzoru pacjentów. Jak najstarszy wygląd obserwacji w szpitalu psychiatrycznym to przyjęcie do pokoju, w którym przebywa większość pacjentów, którzy dopiero zostali przyjęci. Taki pokój mogą zajmować również osoby wysoce zaburzone, których bezpieczeństwa nie jest pewny personel medyczny szpitala. Pokój zwykle wyposażony jest w dość duże okno, z którego można prowadzić obserwację pacjentów. 

Jak jest w szpitalu psychiatrycznym dla młodzieży? 

Jak jest w szpitalu psychiatrycznym dla młodzieży? Najmłodsze osoby trafiające pod obserwację psychiatryczną mogą mieć zaledwie kilka lat. W Polsce już od dawna trwa debata na temat stanu psychiatrii dziecięcej, bo znajdujemy się w kryzysowej sytuacji, jeśli chodzi o ilość placówek mogących zaopiekować się dziećmi i nastolatkami wymagającymi pomocy psychologicznej. 

Jak wygląda pobyt w szpitalu psychiatrycznym – pod kątem osoby młodej

Jak jest w szpitalu psychiatrycznym dla młodzieży? Z perspektywy młodej osoby jest to z pewnością bardzo trudne przeżycie i każdy, kto znajduje się w takiej sytuacji powinien otrzymać tyle wsparcia i miłości od najbliższych ile tylko się da. Młodzież w szpitalu psychiatrycznym może brać udział w różnych formach zajęć terapeutycznych: arteterapii, muzykoterapii, biblioterapii itp. Znajdują się również pod 24 godzinną obserwacją, co może sprawiać duży dyskomfort.

Niezależnie od tego ile potrwa pobyt dziecka w szpitalu psychiatrycznym, czy to z depresją czy z inną chorobą, opiekunowie powinni wykazywać się zrozumieniem i otwartością. Do każdej takiej sytuacji należy odchodzić z otwartością i empatią.  

Sprawdź jeszcze

Popularne