Strona głównaPrzemysłHurtowa sprzedaż węgla - cennik. Niezła przebitka?

Hurtowa sprzedaż węgla – cennik. Niezła przebitka?

Polska Grupa Energetyczna rozpoczęła hurtową sprzedaż węgla. Z Rosji tego surowca już nie sprawdzamy, dlatego na rynku jest spory deficyt opału – przez kilka miesięcy ciężko było gdzieś kupić hurtową jego ilość. Z tego artykułu dowiesz się, jak wygląda w przypadku hurtowej sprzedaży węgla cennik i czy PGE hurtowo sprzedaje też ekogroszek. Zapraszamy do lektury.

Zobacz: Kiedy pellet jest najtańszy? Miesiąc ma znacznie

Hurtowa sprzedaż węgla – mamy cennik

Hurtowa sprzedaż węgla – cennik na stronie Polskiej Grupy Energetycznej wygląda następująco:

  • Węgiel kamienny sprzedaż hurtowa – typowe sortymenty takie, jak ekogroszek/groszek/orzech kosztują 2100 zł netto. Do tego trzeba doliczyć VAT i akcyzę, jeśli jest się nią objętym.
  • Węgiel kamienny sprzedaż hurtowa – miał energetyczny kosztuje 1700 zł netto + VAT i akcyza, jeśli nie jest się z niej zwolnionym. 

Hurtowa sprzedaż ekogroszku, węgla i miału na PGE jest przeznaczona dla:

  • klientów instytucjonalnych, czyli na przykład: szpitali, domów pomocy społecznej, ośrodków zdrowia, szkół.
  • przedsiębiorców (również gospodarstw ogrodniczych i rolniczych)
  • pośredników

Hurtowa sprzedaż węgla vs hurtowa sprzedaż ekogroszku – porównujemy ceny

Węgiel kamienny w sprzedaży hurtowej podzielony jest na PGE na ekogroszek, groszek, orzech oraz na miał, który jakościowo jest gorszy, więc jest tańszy. Cena węgla i ekogroszku nie różni się – zarówno orzech, jak i ekogroszek kosztuje 2100 zł netto. Na PGE nie ma informacji, czy to już wszystkie sortymenty węgla, jakie są dostępne – przeważnie składy mają w ofercie jeszcze zwykły, klasyczny węgiel oraz kostkę, a nie tylko orzech. 

Węgiel kamienny w hurcie – jaki koszt?

Jak widzisz, ceny w hurtowej sprzedaży ekogroszku i węgla nie są bardzo okazyjne. Większość konsumentów spodziewało się, że przy zakupie minimum 25 ton będą one niższe, niż na przykład na PGG – ta spółka w sprzedaży detalicznej oferuje stawkę od 1550 do 1770 zł za tonę. 

Zobacz: Najtańszy pellet z dostawą – sprawdzamy 5 najtańszych ofert

Hurtowa sprzedaż węgla z Rosji – czy jest to możliwe? 

Eskalacja wojny w Ukrainie wymusiła na nas odcięcie się od kraju agresora – jako że jest (a raczej był) on jednym z głównych eksporterów węgla i gazu na świecie, to nałożenie embarga na rosyjski węgiel było najmocniejszym ciosem, jaki Europa mogła zadać Putinowi. Uniezależnianie się od Rosji jest konieczne, bo jak widać – nie przestrzega ona żadnych zasad moralnych, dlatego nie jest to dobry partner biznesowy. Tak duże sankcje to również jeden z większych wyrazów solidarności z Ukraińcami. 

Nie ma jednak co udawać, że embargo w ogóle nas nie zabolało, bo zabolało – i to mocno. Mała dostępność surowca na rynku i brak sensownych alternatyw zgotował nam te absurdalne ceny, których wiele Polaków nie jest w stanie udźwignąć. Są ludzie – zwłaszcza Ci starsi, na emeryturze – którzy naprawdę nie mają wystarczających zasobów pieniężnych na ogrzanie się podczas całego sezonu grzewczego. To samo dotyczy biznesów, którym grozi bankructwo. Ludzie łapią się wszystkiego i jeśli sami są na skraju załamania, to mniej myślą o innych – jest to zrozumiałe i nie ma się czego wstydzić. Przez to na forach powstało mnóstwo wątków w stylu: Hurtowa sprzedaż węgla z Rosji – jak kupić, Węgiel rosyjski – skąd wziąć itp. Czy są osoby, które nadal handlują węglem z kraju agresora? Oczywiście, że tak – jednak, aby go dostać, trzeba mieć tzw. dojścia. Kupowanie węgla rosyjskiego jest zabronione nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie, przez co nikt rozsądny nie ogłasza się w sieci, że ma w ofercie taki opał.

Mimo małej dostępności opału na rynku hurtowa sprzedaż ekogroszku i węgla funkcjonuje. Jeszcze do niedawna nie tak łatwo było zamówić gdzieś 25 ton węgla, ale PGE w październiku 2022 roku uruchomiło taką usługę. Pamiętaj jednak, że jest to węgiel importowany – jego parametry poznasz zapewne dopiero po wysłaniu internetowego formularza, dzięki któremu pracownik spółki będzie mógł przedstawić Ci sensowną ofertę. Jeśli nie prowadzisz placówki instytucjonalnej, nie jesteś przedsiębiorcą lub pośrednikiem, to  hurtowa sprzedaż węgla z PGE nie jest skierowana do Ciebie. 

Węgiel z Rosji jest nadal sprzedawany, jednak jest to nielegalne. Mimo wszystko zainteresowaniem tanim opałem, który ten kraj oferuje, jest zrozumiałe. Utrzymanie się podczas kryzysu energetycznego jest szalenie trudne, dlatego nie ma się co dziwić ludziom, którzy łapią się takich rozwiązań – jeśli w grę wchodzi porzucenie naszych morali lub przetrwanie zimy, to wiadomo, że wybierzemy zapewnienie sobie i rodzinie elementarnych potrzeb, a nie czyste sumienie. Daj znać w komentarzu, czy kwalifikujesz się do zakupu węgla od PGE – czekamy!

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne