Strona głównaFinanseRevolut a urząd skarbowy - czy ma wgląd?

Revolut a urząd skarbowy – czy ma wgląd?

Revolut przez pewien okres swojego funkcjonowania był postrzegany jako wytrych prawny dla osób znajdujących się w sytuacji konfliktowej z urzędem skarbowym. Konto zakładane w aplikacji Revolut (należy pamiętać, że NIE jest to bank!) funkcjonowało poza jurysdykcją prawa polskiego, ponieważ fizycznie konto zarejestrowane było na terenie Wielkiej Brytanii. 

Jakiś czas temu pojawiła się możliwość zakładania lokat w aplikacji Revolut. Bank z którym współpracuje fintech to Aion, posiadający licencję wydawaną przez nadzór finansowy królestwa Belgii. W przypadku problemów z płynnością finansową banku Aion, to belgijski fundusz gwarancyjny wypłacać nam będzie pieniądze. Wiąże się to również z inną kwestią – jeżeli obywatel Polski będzie chciał założyć lokatę w aplikacji Revolut to musi pamiętać, że jako osoba fizyczna zobowiązany jest do zadbania o odprowadzenie podatku od uzyskanych odsetek. Tzw. podatek Belki nie jest automatycznie odprowadzany, ani przez Aion ani Revolut, dlatego by utrzymywać lokatę zgodnie z literą prawa klient sam musi zatroszczyć się o rozliczenie się z przychodów uzyskanych z aplikacji.

Zobacz: Revolut – czy jest rosyjski? Właściciel

Zapytacie, no dobrze ale skoro moje pieniądze znajdują się na koncie zagranicznym to czy urząd skarbowy ma dostęp do moich pieniędzy w Revolut? Odpowiedź jest złożona. Kwestia komunikacji pomiędzy Revolut a urzędem skarbowym budzi coraz większe zainteresowanie użytkowników tej aplikacji – i słusznie. Revolut udostępnia klientom możliwość zarobienia na lokatach, a urząd skarbowy jest organem żywo zainteresowany tym ile i w jakim czasie obywatel uzyskuje przychodu. 

Jak wygląda relacja pomiędzy Revolutem a urzędem skarbowym? Czy urząd skarbowy ma dostęp do pieniędzy na koncie Revolut? Odpowiadamy w tekście poniżej.

Czy urząd skarbowy ma dostęp do Revolut? 

Sytuacja z użytkowaniem aplikacji i karty od fintechu Revolut zmieniła się już jakiś czas temu, kiedy to przedsiębiorstwo uzyskało licencję bankową na Litwie. Uzyskanie jej miało swoje zalety – pozwoliło to na zabezpieczenie środków na kontach klientów Revoluta oraz możliwość poszerzenia oferty o nowe produkty finansowe. Oznaczało to również zmiany prawne w funkcjonowaniu Revoluta: fintechowi z perspektywy prawnej zaczyna być coraz bliżej do rozpatrywania go jako banku w rozumieniu prawnym, chociaż nie jest on nim w pełni. Sam usługodawca bardzo enigmatycznie i nie dość wyczerpująco odpowiada na pytania klientów w zakresie tego czy urząd skarbowy ma dostęp do wglądu na konta Revolut.

W momencie uzyskania licencji bankowej na Litwie, Revolut został zobligowany do corocznego udostępniania władzom na Litwie informacji o kontach swoich użytkowników. Informacji powinien udzielać również na żądanie władz, jeżeli takowe pojawią się poza standardowym zeznaniem z końca roku. Co istotne dla polskich użytkowników, automatyczne informacje o naszych finansach przekazywane są wyłącznie w obrębie państwa litewskiego. Nie jest to jednak koniec zobowiązań, którym podlega Revolut.

Relacja Revolut a urząd skarbowy w Polsce regulowana jest prawnie w ramach standardów OCED, czyli Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. W ramach współpracy międzynarodowej litewski organ zobowiązany jest do gromadzenia informacji podatkowych i dalsze przekazywanie ich krajom znajdującym się w OCED. Jest to konsensus utworzony w celu usprawnienia odpowiedzialności podatkowej i jest obowiązkiem, który spełniać muszą wszystkie kraje wchodzące w skład OCED – w tym i Polska.

Czy w związku z tym urząd skarbowy ma dostęp do kont w Revolut? Nie istnieje cykliczne zbieranie i zapisywanie danych, tak jak to dzieje się w przypadku urzędu skarbowego Litwy. Istnieje natomiast stała współpraca pomiędzy odpowiednimi organami w Polsce i na Litwie. Co więcej Revolut nie zobowiązuje się w swoich umowach z klientami do zatajania informacji odnośnie ich kont przed urzędem skarbowym funkcjonującym w rodzimym kraju klienta. Ostateczną odpowiedzią jest: tak w konflikcie Revolut a urząd skarbowy aplikacja jest bezsilna. W sytuacji kontaktu między Revolutem a urzędem skarbowym, fintech jest zobowiązany do przekazania naszych danych jeżeli wystosowane zostanie zapytanie o takowe. 

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne