Współczesnym przedsiębiorstwom daleko do zakładów, w których jeszcze kilka bądź kilkanaście lat temu wrzało od ludzkich głosów i ludzkiej pracy. Obecnie miejsce te stały się jakby wyludnione, zaś gwar ludzki zastępują odgłosy nowoczesnych maszyn i urządzeń, które wymagają minimalnej ingerencji człowieka. Roboty w przemyśle, wprowadzane w ramach automatyzacji produkcji, stają się obecnie standardem. Dzięki nim bowiem wszystko jest szybsze, lepsze, wydajniejsze, tańsze i bezpieczniejsze, a to z kolei pozwala konkurować z największymi liderami na rynku. Jak wygląda współczesna automatyzacja i robotyzacja produkcji- o tym w niniejszym artykule.
Wszystko to odbywa się w ramach tzw. Przemysłu 4.0, a więc koncepcji, która zwana jest także „czwartą rewolucją przemysłową”, zakładającej wykorzystywanie nowoczesnych rozwiązań, takich jak automatyzacja, przetwarzanie oraz wymiana danych i technik wytwórczych, w celu rozwoju poszczególnych przedsiębiorstw. To stosowanie rozwiązań, które znacznie zwiększają wydajność, zachowują jakość produktów, cechują się powtarzalnością i bezbłędnością a poza tym mogą pracować w trudnych warunkach i niemal bez żadnych przerw. Ponadto z roku na rok znacznie maleje zainteresowanie szkołami zawodowymi, przez co brakuje rąk do pracy. Roboty przemysłowe natomiast są programowane w taki sposób, by móc wykonać mniej lub bardziej skomplikowane zadanie. Powstają więc coraz nowsze typy oraz modele poszczególnych maszyn, zaś zakres ich działań zależny jest przede wszystkim od potrzeb danej firmy.
Roboty w przemyśle – charakterystyka
Robot przemysłowy jest to wielozadaniowa maszyna manipulacyjna, której zakres pracy zależy od wcześniejszego zaprogramowania. Jest to urządzenie, którym można automatycznie sterować. Może być on wyposażony w poszczególne narzędzia, zaś jego praca jest precyzyjna, wydajna, jakościowa i bezbłędna. Roboty przemysłowe tworzą poszczególne stanowiska zrobotyzowane, te zaś składają się na zrobotyzowane, automatyczne linie produkcyjne, przy czym w skład takiej linii wchodzą wszelkie urządzenia wykorzystywane w danym procesie produkcyjnym, które są ze sobą powiązane. To przede wszystkim taśmociągi, czujniki, sterowniki, podajniki, systemy monitorowania i wiele innych. Dużą zaletą robotów jest to, że możliwe jest ich automatyczne sterowanie i programowalność, dzięki czemu można zmieniać zakres ich pracy, bez konieczności zmiany struktury mechanicznej.
„Roboty przemysłowe znajdują obecnie zastosowanie niemal we wszystkich dziedzinach przemysłu. Ich głównym celem jest zastąpienie ludzi w wykonywaniu zadań ciężkich i monotonnych, a także prac ze zwiększonym ryzykiem niebezpieczeństwa, np. z użyciem szkodliwych substancji czy wysokich temperatur. Roboty przemysłowe mogą dziś właściwie robić wszystko a zakres ich prac zależny jest wyłącznie od właściwej ich budowy oraz umiejętnego zaprogramowania.” – mówi nam jeden z pracowników Flexodruku. https://flexodruk.com/ . Do głównych gałęzi przemysłu, w których wykorzystuje się obecnie roboty, zaliczyć możemy przede wszystkim transport, budownictwo, górnictwo, przemysł elektromaszynowy oraz chemiczny.
Automatyzacja produkcji- jak wygląda?
Można śmiało rzec, że automatyzacja procesów produkcyjnych jest współcześnie nie tyle pomocnym rozwiązaniem, co koniecznością, by móc utrzymać się na rynku pomiędzy sporą konkurencją. Jak więc wygląda automatyzacja produkcji? Jest to pewien proces, na który składa się kilka elementów- niektóre z nich wykorzystywane są całościowo, inne tylko wybiórczo- wszystko w zależności od specyfiki i potrzeb danej firmy. Oczywiście cały przebieg automatyzacji produkcji jest niezwykle indywidualną kwestię, niemniej można w skrócie przedstawić jego najistotniejsze elementy.
Przede wszystkim jest to dokładna analiza, ekspertyza, badanie i wiele rozmów oraz ustaleń w celu przygotowania szczegółowego projektu procesu produkcyjnego, który będzie konkretnym i najlepszym rozwiązaniem dla danego przedsiębiorstwa. Następnym krokiem jest projektowanie i budowa poszczególnych robotów przemysłowych, maszyn bądź innych elementów, a także tworzenie całych linii. Konieczne jest także wdrożenie odpowiednich systemów automatyzacji produkcji oraz przeszkolenie pracowników z ich obsługi. Ważną cechą charakterystyczną zrobotyzowanych linii produkcyjnych jest możliwość ich rozbudowy bądź przekształcenia. Dzięki wymianie bądź dodaniu kolejnych elementów, można uzyskać jeszcze większą wydajność bądź wprowadzić konkretne zmiany w procesie produkcyjnym.
Automatyzacja produkcji wymaga zaangażowania i pracy wielu osób- inżynierów, programistów, ekspertów, dzięki czemu można cieszyć się naprawdę najlepszymi efektami powstałej linii produkcyjnej.
Automatyzacja produkcji- tworzenie robotów, maszyn i innych urządzeń oraz budowa linii produkcyjnych to proces dość kosztowny, jednakże z pespektywy czasu zawsze okaże się najlepszą inwestycją w swoją firmę. Maksimum korzyści, jakie ze sobą wniosą, pozwoli na szybki zwrot poniesionych kosztów i spore zyski, bowiem automatyzacja produkcji przyczynia się do wielu oszczędności na wszelkich polach działalności.
Artykuł sponsorowany
Zamiast ludziom dac pracować …