Strona głównaCelebryciGreta Thunberg – urodziny, choroba, nagrody, Nobel, pomnik, ślub, o co walczyła,...

Greta Thunberg – urodziny, choroba, nagrody, Nobel, pomnik, ślub, o co walczyła, wzrost, kim jest?

Kim jest Greta Thunberg? To jedna z najbardziej wpływowych działaczek w kwestii ochrony środowiska. Dla wielu postać inspirująca, ale i posiadająca wielu przeciwników. Na pewno nie można odmówić jej zawziętości i nieugiętości. Co wiemy o Grecie Thunberg? Jaki jest jej życiorys? O co walczyła? Zaczynamy!

Zobacz: Mateusz Kaniowski – żona, wzrost, twarz, wiek, zegarek, zarobki, Wikipedia, ile ma lat, urodziny

Greta Thunberg – kim jest? Kto to?

Szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg urodziła się 3 stycznia 2003 roku w Sztokholmie, zatem, jak łatwo można policzyć, niedawno świętowała swoje 20. urodziny. Greta miała 8 lat kiedy po raz pierwszy usłyszała o kryzysie klimatycznym. Od tamtej pory postanowiła zmniejszyć swój ślad węglowy m.in. zostając weganką, do czego namówiła również swoją rodzinę. O Grecie usłyszał cały świat, ponieważ 20 sierpnia 2018 roku, zamiast pójść na rozpoczęcie roku szkolnego, postanowiła udać się pod siedzibę Riksdagu (parlament Królestwa Szwecji) z transparentem Skolstrejk för klimatet (strajk szkolny dla klimatu) i rozpocząć protest. Do podjęcia takiego kroku skłoniły ją zbliżające się wybory powszechne oraz fala upałów i pożarów, z którymi mierzyła się Szwecja w tamtym czasie. Greta walczyła ze szwedzkim rządem o zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i respektowanie porozumienia paryskiego zawartego w 2015 roku. Od tamtej pory młoda działaczka w każdy piątek opuszczała lekcje na rzecz udziału w demonstracji.

Greta aktywnie prowadzi swoje media społecznościowe. Na swoim profilu na Twitterze zgromadziła 5,8 miliona obserwatorów, natomiast profil na Instagramie śledzi aż 14,7 miliona internautów.

Greta Thunberg wydała książkę „The Climate Book”, w której pisze o kryzysie zrównoważonego rozwoju.

Walcząca ze zmianami klimatu aktywistka ma 150 cm wzrostu. Pojawiły się plotki o rzekomym ślubie Grety, jednak nie ma potwierdzonych informacji, że dziewczyna wyszła za mąż. Thuberg jest w młodym wieku i na ślub ma jeszcze czas. Pewnie nawet jeszcze nie myśli o ślubie.

Greta Thunberg – choroba

U Grety Thunberg zdiagnozowano zespół Aspergera. Jednak należy pamiętać, że od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób ICD-11, zgodnie z którą zespół Aspergera nie jest już uznawany za odrębną diagnozę, został połączony z zaburzeniem ze spektrum autyzmu.

Zespół Aspergera nie jest chorobą, jest to całościowe zaburzenie rozwoju, które sprawia, że zaburzony ma trudności w kontaktach społecznych, ma wąskie, ograniczone zainteresowania, jego zachowania są powtarzalne, trudno zaakceptować mu zmiany oraz ma ograniczoną elastyczność myślenia przy braku niepełnosprawności intelektualnej. Te objawy negatywnie wpływają na codzienne funkcjonowanie. Tym, co odróżnia zespół Aspergera od innych zaburzeń autystycznych jest brak występowania opóźnienia rozwoju mowy oraz innych istotnych jej zaburzeń uniemożliwiających logiczną komunikację czy typowy rozwój poznawczy. Osoby z zespołem Aspergera same wybierają dziedzinę, która szczególnie ich fascynuje.

Źródło: Instagram gretathunberg

Greta Thunberg cierpi również na ADHD. To także nie jest choroba, lecz zespół neurorozwojowych zaburzeń psychicznych. Zaburzony ma znaczne problemy z funkcjami wykonawczymi, co powoduje deficyty uwagi, nadpobudliwość ruchową, hiperaktywność lub impulsywność.

Młoda działaczka niegdyś chorowała na depresję i przez tę chorobę odmawiała spożywania posiłków oraz przestała chodzić do szkoły. Walka o klimat pomogła jej wyjść z choroby.

Zobacz: Klaudia Jachira – mąż, pochodzenie, wikipedia, kto to, rodzice, kim jest, rodzina, wiek, dzieci, ojciec, życiorys

Greta Thunberg – nagrody, Nobel, pomnik, o co chodzi?

Greta Thunberg została Człowiekiem Roku Tygodnika „Time” za rok 2019. Jest to najmłodsza w historii laureatka tej nagrody. Wyróżnienie to przyznawane jest przez redakcję tygodnika człowiekowi, grupie ludzi, maszynie lub idei, która w danym roku miała największy wpływ na wydarzenia na świecie – w ujęciu pozytywnym bądź negatywnym.

Młoda aktywistka jest również laureatką Right Livelihood Award. Nagroda bywa nazywana „alternatywną nagrodą Nobla”. Greta otrzymała wyróżnienie za inspirowanie i nadanie rozgłosu żądaniom pilnych działań w celu ratowania klimatu, w zgodzie z faktami naukowymi.

Dlaczego aktywistka nie została laureatką pokojowej nagrody Nobla? Przyznanie Grecie Thunberg pokojowej nagrody Nobla byłoby niezgodne z wolą zapisaną w testamencie fundatora nagrody, bowiem dokonania w zakresie ochrony środowiska nie mają związku z wizjonerską ideą Alfreda Nobla.

Szwedzka działaczka ma za to swój pomnik przed budynkiem Uniwersytetu w Winchester w południowej Anglii. Jest to prawdopodobnie pierwszy na świecie pomnik Grety Thunberg i kosztował on 24 tysiące funtów. Wysokość posągu jest zgodna z naturalnym wzrostem Grety. Zdaniem niektórych studentów i pracowników uczelni pieniądze wydane na pomnik mogłyby zostać lepiej spożytkowane.

Źródło: Instagram gretathunberg

Greta Thunberg – rodzice, kim są? Krótki życiorys

Pora na przedstawienie krótkiego życiorysu rodziców Grety. Rodzicami Grety są Malena Ernman i Svante Thunberg. Kto to?

Malena Ernman urodziła się 4 listopada 1970 roku, jest śpiewaczką operową. Jej głos to mezzosopran. Jest członkinią Szwedzkiej Królewskiej Akademii Muzycznej. Reprezentowała Szwecję podczas 54. Konkursu Piosenki Eurowizji w Moskwie w 2009 roku. Udało jej się dojść do finału i ostatecznie zajęła 21. miejsce.

Svante Thunberg urodził się 10 czerwca 1969 roku i jest aktorem.

Zobacz: Kinga Kujawska – wiek, mąż, siostra, wzrost, chłopak, Wikipedia, partner

Sprawdź jeszcze

Popularne