Strona głównaOff-topicGotowe wierszyki logopedyczne

Gotowe wierszyki logopedyczne

Wiele dzieci, już od najmłodszych lat, ma problemy z mówieniem i poprawną wymową niektórych liter czy głosek. Bardzo ważne jest, by pracować z dziećmi nad tymi problemami i ćwiczyć wymowę głosek, zwłaszcza tych, które sprawiają najwięcej kłopotów. Pomocą w ćwiczeniu funkcji mowy zajmują się logopedzi, czyli wykwalifikowani pedagodzy, którzy specjalizują się w badaniach i diagnozie stanu rozwoju wymowy, a także terapii, która ma na celu pomóc w zwalczaniu zaburzeń komunikacji. Logopedzi często podkreślają, jak ważne są budowa i funkcjonowanie traktu ustno-twarzowego, czy rozwój artykulacyjny, dlatego też terapia powinna się opierać jednakowo na ćwiczeniu wymowy, ale też ćwiczeniu manualnym. Jednak najpopularniejszą metodą w ćwiczeniu funkcji mowy, są wierszyki logopedyczne, które są nastawione na powtarzanie poszczególnych głosek i liter, co pomaga w utrwaleniu ich właściwej wymowy. Takie wierszyki są zazwyczaj układane przez specjalistów, którzy są zaznajomieni z tematem i mają doświadczenie w pracy nad wymową u dzieci. Kształtowanie i doskonalenie wymowy może okazać się bardzo pomocne w późniejszym życiu. Kolejnym powodem, dla którego warto pracować nad tym już od najmłodszych lat, jest to, że dzieci są bardziej elastyczne i podatne na kształtowanie, podczas gdy dorośli mogą mieć ogromne problemy z oduczeniem się pewnych nawyków.

Wierszyki logopedyczne dla dzieci do wydruku

Wierszyki logopedyczne dla dzieci do wydruku są bardzo przydatną pomocą w terapii mającej na celu właściwe ukształtowanie mowy. Odpowiednio skonstruowane wierszyki, najczęściej skupiają się na jednej konkretnej głosce, z której wymową dzieci mają największy problem. Każda wada wymowy jest inna, dlatego nie wszystkie wierszyki będą odpowiednie dla danego dziecka, powinno się więc je dobierać i pisać zwracając uwagę na to, czy są przeznaczone dla odpowiedniego rodzaju wady wymowy. Jeśli dziecko ma problem z wymawianiem głoski „L”, w wierszykach musi pojawić się dużo słów, które ją zawierają, co ćwiczy i utrwala prawidłową wymowę. Efekty takiej terapii, oczywiście nie pojawią się natychmiast, lecz jeśli będzie ona systematyczna, oraz przeprowadzana prawidłowo, w odpowiednim i innym dla każdego dziecka okresie czasu, powoli zaczniemy dostrzegać upragnione efekty. Wierszyki dla dzieci do wydruku muszą więc być odpowiednio zredagowane, dlatego lepiej zdać się na doświadczonych w zakresie tej dziedziny specjalistów, którzy od lat zajmują się układaniem takich tekstów. W internecie, na szczęście dostępnych jest wiele pomocy, oferowanych przez specjalistów, czy pedagogów, którzy skłonni są dzielić się swoim doświadczeniem i wiedzą.

Żyła sobie pewna żona,

Co o kradzież była oskarżona,

A oskarżał ją o to jej mąż,

Bo jego serce mu kradła wciąż.

 

Czwartek to dobry dzień, by iść na pocztę,

Choć myślałam, że odpocznę,

Jest to czas, by zrobić dobry uczynek,

I wysłać paczkę dla grzecznych dziewczynek.

Wierszyki logopedyczne z głoską „sz”

Głoska „sz” może być szczególnie problematyczna, zwłaszcza dla najmłodszych. Sprawia problem nie tylko dzieciom, ale też obcokrajowcom, ponieważ pojawia się ona w niewielu językach. Wierszyki logopedyczne z głoską „sz” są więc bardzo popularne i można znaleźć ich bardzo dużą ilość w różnych źródłach, w tym w internecie. Wielu logopedów dzieli się swoimi własnymi wierszykami logopedycznymi z głoską „sz”, które zostały opracowane po wielu latach pracy i doświadczenia.

Usiadł Szpak na szarym płotku,

W szarym płaszczu i koszulce,

Obok niego bure kocię,

Buszowało w starej szopce.

Szybka myszka uciekała,

W szczelnej szafie się chowając,

Gdzie już wcześniej się chowała,

Mała szynszyla i szary zając.

 

Pluszowa poszewka dla puszystej poduszki,

Planszowa gra i w prezencie kwiatuszki,

Szary pluszak o kształcie myszki,

Szczere chęci, kasztany i szyszki.

Wierszyki do ćwiczeń artykulacyjnych

Ćwiczenia artykulacyjne to, innymi słowy, gimnastyka aparatu mowy, w tym ust i języka. Mają one na celu zwiększenie sprawności aparatu mowy, poprzez ćwiczenie języka, warg czy policzków. Mogą one przybierać różne formy, zarówno jako zwykłe, fizyczne jak i manualne ćwiczenia, ale też jako czytanie specjalnie przygotowanych tekstów. Są różne metody ćwiczenia aparatu artykulacyjnego, takie jak szerokie otwieranie i zamykanie ust, wibrację warg, liczenie zębów czubkiem języka, wypychanie językiem policzków, zwijanie języka w rurkę, wciąganie lub nadmuchiwanie policzków, żucie gumy czy wysuwanie i chowanie dolnej szczęki. Są to jednak zwykłe, motoryczne ćwiczenia, których głównym celem jest usprawnienie aparatu artykulacyjnego, a nie pomoc w osiągnięciu poprawnej wymowy. Do tego przydać nam się mogą wierszyki do ćwiczeń artykulacyjnych, które działają na obie te rzeczy. Wierszyki do ćwiczeń artykulacyjnych mają nieco inną formę niż inne wierszyki do ćwiczeń usprawniających wymowę, ponieważ to nie dzieci czytają te teksty, a ćwiczący z nimi dorośli. Dzieci mają na celu wykonywanie zadań, które są opisane w wierszykach, co ćwiczy ich aparat mowy.

Trzeba język nasz rozruszać,

Więc musimy nim poruszać.

Najpierw małe, pełne kółeczka,

A następnie mlaskają usteczka,

Język jeździ w lewo, w prawo

W dół i w górę byle żwawo,

Na koniec język w rurkę zwijamy,

I tak oto koniec naszych ćwiczeń mamy.

Teksty logopedyczne do czytania

Teksty logopedyczne do czytania są bardzo dobrą formą ćwiczeń na problemy z wymową. Odpowiednio przygotowane, stają się one ogromną pomocą w walce z różnymi wadami mowy, a regularnie czytane, usprawniają mowę nawet najmłodszych dzieci, a także utrwalają właściwą wymowę niektórych głosek czy liter. Teksty logopedyczny do czytania, mogą być krótkie i długie, a także przybierać różne interesujące formy, jak chociażby wierszyki. Ważne jest, by były odpowiednio dobrane do danego problemu, tak by okazały się jak najbardziej pomocne. W internecie możemy znaleźć dużo przykładów takich tekstów, co ułatwia nam pomaganie dzieciom w pozbyciu się problemów z wymową.

Żywe drzewo żwawo rośnie,

Czuła czapla czeka w Czechach,

Szary kapelusz na szybkim szpaku,

Dżdżysta pora w dżdżystej dżungli.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne