Sezon na grzyby rozpoczął się na dobre i, jak donoszą amatorzy wycieczek po lesie, w tym roku grzybów jest naprawdę sporo. Co roku grzybiarze ruszają na zbiory w drugiej połowie września i szukają grzybów aż do pierwszych przymrozków. Gdzie w tym roku wybrać się na grzybobranie w Śląskiem? Sprawdź TOP 7 lokalizacji gdzie na grzyby Śląskie, które polecają doświadczeni grzybiarze z regionu
Gdzie na grzyby – Śląskie
Jak podkreślają grzybiarze ze Śląska, na zbiory najlepiej wybrać się wczesnym rankiem. Po weekendzie zwykle nie ma wielu grzybów, bo w sobotę i niedzielę miłośników leśnych przysmaków jest całkiem sporo. Środa i czwartek to najlepsze dni na zbiory. Zwykle trzy godziny w lesie wystarczą, by zebrać koszyk pełen grzybów. A gdzie warto zbierać w tym roku? Poniżej nasza lista, gdzie na grzyby na Śląsku. Sprawdź, czy znasz te miejsca.
- Las wodzisławski
Najwięcej grzybów znaleźć można w okolicy kąpieliska Balaton. Można tam trafić sporo maślaków, borowików i podgrzybków. Wprawni grzybiarze podają, że w ciągu godziny udaje im się znaleźć około 40-50 dorodnych sztuk.
Na miejsce można podjechać samochodem lub rowerem. Przy ośrodku rekreacyjnym Balaton dostępny jest dość duży parking, gdzie można zostawić bezpiecznie samochód. Wokół zbiornika wodnego rozciągają się piękne trasy rowerowe, więc miłośnicy dwóch kółek mogą jeszcze przy okazji skorzystać z pięknej jesiennej pogody.
- Lasy kobiórskie, pomiędzy Pszczyną a Tychami
Lasy kobiórskie to miejsce, które chętnie wybierają grzybiarze z okolicznych miejscowości. Zwłaszcza w weekend zauważyć można stojące przy drodze samochody. Sporo grzybów zbierają tu także miejscowi podczas spacerów. Znaleźć tu można maślaki, zajączki i podgrzybki.
Na miejsce najłatwiej dojechać krajową jedynką (Bielsko Biała – Katowice). Przy okazji grzybobrania warto podejść pod XVIII-wieczny pałac – Zameczek Myśliwski Promnice. Miłośnik pieszych wycieczek może dodatkowo wybrać się w okolice Jeziora Paprocańskiego – tam też znajdzie sporo grzybów, ale musi liczyć się z tym, że to miejsce dobrze znane miejscowym i może zastać jedynie wydeptane ścieżki.
- Lasy Lublinieckie
Lasy Lublinieckie nazywane są zielonymi płucami Śląska i jeśli chodzi o to, gdzie na grzyby na Śląsku, nie mogliśmy pominąć tego miejsca. Tam rosną spore okazy podgrzybka, kozaki, kanie i borowiki. Będąc w okolicy, warto sprawdzić także tereny przy stawie Posmyk.
Jadąc z południa najlepiej kierować się na Tarnowskie Góry. Ci, którzy będą wyruszać z okolic Częstochowy, powinni jechać na Krupski Młyn i Tworóg.
- Starganiec, na granicy Mikołowa i Katowic
Okoliczni grzybiarze od lat zbierają zdrowe okazy w okolicy zbiornika wodnego Starganiec. Jeśli jeszcze tu nie byłeś, a szukasz miejsca, gdzie na grzyby Śląskie, zajrzyj w te okolice. Jak wskazuje tablica edukacyjna zlokalizowana przy brzegu zbiornika, rośnie tu sporo borowików, gąsek i podgrzybków.
Aby tu dojechać, nawiguj na parking przy ulicy Owsianej w Katowicach.
- Lasy w Koszęcinie
Choć w ostatnich latach grzybów jest tam mniej to i tak warto odwiedzić to miejsce. W lesie poradzą sobie nawet amatorzy. Z uwagi na to, że drzewostan nie jest zbyt gęsty, prawie każdy będzie w stanie zauważyć maślaki albo podgrzybki.
Bezpośrednio w to miejsce można dojechać DW 907. W kilku miejscach zlokalizowane są parkingi leśne dla przyjezdnych.
- Lasy rudzkie
Lasy rudzkie to miejsce pieszych i rowerowych wędrówek wielu mieszkańców okolic. Poza tym to istny raj dla grzybiarzy! Jeśli nie wiesz, gdzie na grzyby na Śląsku, wybierz to miejsce. Spędzisz czas w naprawdę pięknych okolicznościach przyrody. Tu znajdziesz prawdziwki, podgrzybki, a nawet kozaki.
Samochód możesz zostawić na parkingu przy klasztorze cystersów w Rudach. Swoją drogą to zabytkowe opactwo również warto obejrzeć.
- Trasa kolejki wąskotorowej Rybnik – Stodoły
Jeśli nadal nie wiesz, gdzie na grzyby Śląskie, sprawdź okolice kolejki w Rybniku. To miejsce spacerów wielu mieszkańców tych okolic. Jak podają na forach internetowych, można znaleźć tu sporo grzybów, ale trzeba przyjechać naprawdę wcześnie, by uprzedzić tych, którzy przychodzą tu na co dzień.
Mamy nadzieję, że nasza lista miejsc, w które warto pójść na grzyby sprawi, że już wiesz gdzie na grzyby na Śląsku wybierają się ci, którzy znajdują ich najwięcej. Podczas grzybobrania pamiętaj o odpowiednim stroju – z lasu masz wyjść z grzybami a nie boreliozą! Miej na uwadze też kilka innych zasad, których warto przestrzegać:
- zbieraj grzyby do kosza lub pojemnika, który przepuszcza powietrze,
- jeśli nie znasz się na grzybach, pokaż je komuś, kto pomoże ci oddzielić te jadalne od trujących, na początku zbieraj grzyby rurkowe (te z gąbką pod kapeluszem); wśród blaszkowych może być więcej trujących,
- nie niszcz grzybów niejadalnych i trujących – stanowią cenny element ekosystemu.
Znasz inne miejsca, w które warto wybrać się na grzyby? Wiesz o innych lokalizacjach gdzie na grzyby Śląskie? Koniecznie podziel się w komentarzu.
Sprawdź: