Strona głównaRozrywkaSymbole szczęścia

Symbole szczęścia

Ludzie przez całe swoje życie szukają szczęścia. Wierzą w to że pewne talizmany czy symbole są w stanie sprawić, że będzie ono łatwiejsze do odnalezienia. Pomimo iż naszym zdaniem na szczęście należy sobie samemu zapracować, przedstawiamy listę najpopularniejszych symboli i przedmiotów przynoszących szczęście. Sprawdź co przynosi szczęście!

1. Czterolistna koniczyna

czterolistna koniczyna

Jeden z najbardziej znanych symboli szczęścia w Polsce i na świecie. Geneza tego symbolu odnosi się do celtyckich druidów którzy upatrywali w czterolistnej konicznie ochrony przed złem. Wedle szacunkowych danych na 1 czterolistną koniczynę przypada 10000 zwykłych z trzema listkami. Nie do końca wiadomo czy czterolistne koniczyny są wynikiem czynników genetycznych, czy środowiskowych. Wśród niektórych tradycji ludowych każdy liść odpowiada za inną wartość:

  • nadzieję
  • wiarę
  • miłość
  • szczęście

Oczywiście poza czterolistną koniczyną można znaleźć również takie które mają pięć i więcej listków. Rekord zatwierdzony wpisany w księdze Guinnessa to koniczyna z 56 listkami.

2. Podkowa

podkowa

O ile w przypadku koniczyny łatwiej jest wytłumaczyć dlaczego jest elementem szczęścia, o tyle w przypadku podkowy już ciężej. Najbardziej prawdopodobne jest to, że podobnie jak koniczyna tak i tutaj mamy do czynienia z celtyckimi wierzeniami. Podkowa w ich czasach była wykonywana z żelaza, a to miało magiczne właściwości odpędzania zła. Do tego dochodzi jeszcze kształt półksiężyca, które według Celtów również miał znaczenie. Podkowa najczęściej znajdowała się nad wejściem do domostwa. Nawet dzisiaj znajdą się osoby które kultywują ten przesąd.

Innym wytłumaczeniem magicznych właściwości tego „talizmanu” jest to, że rozgrzana podkowa przybijana do kopyt konia nie sprawiała mu bólu. Oczywiście wynikało to z braku wiedzy anatomicznej naszych przodków.

3. Królicza łapka

Nieco mniej popularny amulet jednak również znany w większości miejsc na świecie. Podobnie jak podkowa, ma kilka z których wywodzą się wierzenia. Pierwszym ponownie są Celtowie, którzy podczas inicjacji chłopaka na mężczyznę, kazali upolować chłopcu królika. Po zakończeniu polowania sukcesem wręczano mu łapkę królika.

Inną możliwością jest to, że króliczej łapce przypisuje się nadnaturalne właściwości są myśliwi dla których, królik symbolizuje zwierze zwinne i nieuchwytne, a jego upolowanie związane jest ze szczęściem.

Trzecia teoria odnosi się do plemion afrykańskich i wierzeń hoodoo. Jak wiadomo króliki bardzo łatwo się rozmnażają. Afrykańskie plemiona wierzyły, że królicza łapka pomoże w problemach z niepłodnością. Podczas czasów niewolnictwa, wierzenie rozprzestrzeniło się w Stanach Zjednoczonych.

4. Słoń z podniesioną trąbą

Ganesa to Bóg z Indii posiadający głowę słonia oraz tułów człowieka. Hindusi wierzą, że posiada on moc przynoszenia szczęścia. Słoń jest również majestatycznym zwierzęciem na którym hinduscy królowie manifestowali swoją potęgę, poprzez przejażdżki po miastach. Słoń ma również znaczącą rolę w buddyzmie.

Dzisiaj również w kulturze europejskiej nie trudno znaleźć mieszkania w których figurki słonia z uniesioną trąbą się znajdują.

5. Szczęśliwy grosik

Obecnie szczęśliwy grosik daje się komuś np. w portfelu aby przyniósł szczęście w finansach. W starożytności podobnie jak w przypadku podkowy, tak i moneta miała chronić przed złem.

6. Tęcza

tęcza

Na końcu tęczy znajduje się gnom i kociołek pełny złota. Każdy oczywiście zna tą bajkę, ale z dlaczego tęcza jest symbolem szczęścia?  Jest to spowodowane religią chrześcijańska i krótką pogawędką Boga z Noe.

 Ja zawieram przymierze z wami i z waszym potomstwem, które po was będzie;
 z wszelką istotą żywą, która jest z wami: z ptactwem, ze zwierzętami domowymi i polnymi, jakie są przy was, ze wszystkimi, które wyszły z arki, z wszelkim zwierzęciem na ziemi.
 Zawieram z wami przymierze, tak iż nigdy już nie zostanie zgładzona wodami potopu żadna istota żywa i już nigdy nie będzie potopu niszczącego ziemię.
 Po czym Bóg dodał: A to jest znak przymierza, które ja zawieram z wami i każdą istotą żywą, jaka jest z wami, na wieczne czasy:
 Łuk mój kładę na obłoki, aby był znakiem przymierza między Mną a ziemią.

7. Liczba 7

7

O liczbie siedem można i jej znaczeniu można napisać wiele stron A4. Jednak prawdopodobnie i tak by tego nikt nie przeczytał, więc postaraliśmy się streścić najważniejsze elementy czyniące z liczby siedem jednego z najważniejszych symboli szczęścia.

Z jakiegoś względu liczba siedem jest bardzo istotna praktycznie w każdej kulturze. W chrześcijaństwie oznacza doskonałość, w religij judaistycznej kojarzy się z 7 archaniołami i dniami tygodnia. Już w czasach prehistorycznych omawiana liczba odgrywała istotną rolę. W późniejszych czasach miała duże znaczenie dla: Persów, Egipcjan czy Sumerów. Również Grecy i Rzymianie przypisywali siódemce nadnaturalne znaczenie. Tyczy się to również teraźniejszości świata, gdzie na każdym kontynencie znajdują się kraje w których liczba siedem ma szczególne znaczenie.

Skąd wszystkie kultury akurat w tej liczbie dopatrywały się szczególnego znaczenia? Kosmici? Nie do końca, prawdopodobnie wszystko związane jest z kosmosem i Słońcem, Księżycem, Merkurym, Wenus, Marsem, Jowiszem, Saturnem. Jednak jeżeli to wytłumaczenie nie jest wystarczające to na pewno byli to kosmici.

Praktycznie każda kultura posiada swoje symbole przynoszące szczęście. Co ciekawe większość z nich po wymieszaniu różnych kultur odnalazło się w wielu naszych domach. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy dlaczego dany przedmiot jest uważany za szczęśliwy, a pomimo to chętnie trzyma go swoim domu. Zamiast liczyć na szczęście polecamy na nie zapracować, jest to droga która niesie ze sobą dużo większą szansę powodzenia.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne