Strona głównaPrzemysłEkogroszek Szarlej - opinie, cena, kaloryczność, z jakiej kopalni?

Ekogroszek Szarlej – opinie, cena, kaloryczność, z jakiej kopalni?

Ekogroszków na rynku jest sporo, ale wszystkie mają jedną wspólną cechę – są dramatycznie drogie. W tym artykule przeanalizujemy parametry ekogroszku Szarlej. Sprawdzimy również, jakie ma on opinie na forach, z jakiej kopalni się go wydobywa i jaka jest cena za tonę tego opału. 

Ekogroszek Szarlej – kaloryczność, parametry

Najważniejszym parametrem ekogroszku jest jego kaloryczność. Oczywiście zawartość wilgoci również mocno wpływa na wydajność opału, ale przeważnie to wartością opałową ekogroszków kierujemy się podczas zakupów. Opał, który ma 23 MJ/kg, a jego cena to np. 3200 zł za tonę, nie jest wart uwagi – za tyle jesteśmy w stanie kupić ekogroszek, którego kaloryczność jest większa o 3 czy 4 MJ/kg. Jakie parametry ma ekogroszek Szarlej?

Zobacz: Ekogroszek nie spala się całkowicie – 20% więcej kosztów

Kalorycznośćprzynajmniej 26 MJ/kg
Zawartość wilgoci9,5-13%
Zawartość popiołumaksymalnie 7%
Zawartość siarki0,41-0,6%
Spiekalność0-20 RI
Granulacja5-25 mm

Kaloryczność ekogroszku Szarlej jest przyzwoita – są jednak na rynku ekogroszki o wyższej wartości opałowej. Martwiąca jest zawartość wilgoci – w porównaniu do konkurencji jest ona całkiem spora. To samo dotyczy spiekalności – wartość tego parametru w przypadku ekogroszku Szarlej jest mało korzystna. Podany jest jednak przedział, więc ciężko stwierdzić, jakie przeważnie RI on ma – im spiekalność bliższa 0, tym lepiej. 20 RI jest mało korzystnym wynikiem – większa wartość RI to twardsze i większe spieki, których nie chcemy na palniku. Zawartość popiołu wypada pozytywnie – na 100 kg ekogroszku powinno zostać Ci 0,7 kg popiołu, co jest całkiem przyzwoitą ilością. 

Ekogroszek Szarlej – opinie

Przejdźmy do opinii o ekogroszku Szarlej – co sądzą o nim użytkownicy forów internetowych i youtubowi recenzenci?

Zobacz: Ekogroszek Popularny – cena, parametry, kaloryczność, opinie, forum

Ekogroszek Szarlej – opinie

  • Opinii na forach o tym opale nie ma za dużo. Jeden z internautów napisał, że przez dodatek błękitnego węgla, Szarlej mniej dymi w starych kotłach.
  • Z wideo recenzji dostępnej na YouTube na kanale expert ekogroszek wynika, że jest to dobry opał – zawartość popiołu w praktyce wyszła bardzo niska (4,3%). Było w nim trochę spieków, ale łatwo się kruszyły i spadały do szuflady, przez co nie było problemów na palniku. 

To wszystkie opinie o ekogroszku Szarlej, które dostępne są w sieci. Od jakiegoś czasu opał ten nie jest dostępny w żadnym sklepie internetowym, dlatego nie wiemy, jaka jest jego aktualna cena za tonę. 

Ekogroszek Szarlej – dostępność, gdzie kupić?

Z jakiej kopalni pochodzi ekogroszek Szarlej? Z KWK Piekary. Nie kupisz go obecnie w żadnym sklepie. Nie wiadomo, dlaczego jego sprzedaż została wstrzymana. Z liczby opinii na forach wynika, że nie jest to specjalnie popularny ekogroszek, dlatego wydaje się, że nie powinien on być przez tak długi czas wyprzedany, ale jego dostępność jest ograniczona już od dawna. Możliwe, że Węglokoks po prostu go wycofał.

Jak już wspominaliśmy – cena ekogroszku Szarlej nie jest znana. W większości sklepów internetowych jest informacja, że ,,ten produkt nie jest dostępny” lub ,,nie występuje już w magazynie”. Dostępne w sieci ceny za tonę ekogroszku Szarlej to 1300-1400 zł – są to mocno nieaktualne stawki, co tylko potwierdza, że od dawna nie jest on dostępny.

W tym sezonie grzewczym zakup każdego worka opału trzeba bardzo mocno przemyśleć – ceny węgla i ekogroszku nigdy nie były tak wysokie. Specjaliści nie przewidują ich spadku w najbliższych miesiącach. W okresie grzewczym stawki zawsze były wysokie, ale nigdy aż tak, przez co nie wiadomo, czy w listopadzie średnia cena za tonę ekogroszku nie będzie wynosiła już np. 4500 zł… Jedyne co możemy zrobić, to dokładnie analizować, co kupujemy. Warto również postarać się o dodatek węglowy – wnioski o jego przyznanie można składać do 30 listopada. W dodatku dobrze jest przemyśleć przykręcenie grzejników w tym i następnym roku – temperatura w mieszkaniu niekoniecznie musi wynosić 22-25°C. Utrzymując ją na poziomie 19-20°C jesteśmy w stanie trochę zaoszczędzić. Jasne – przyjemniej siedzi się w pomieszczeniu, które jest ciepłe, ale przecież od utrzymywania odpowiedniej temperatury mamy nie tylko grzejniki, a również ubrania. Polecamy w tym sezonie grzewczym zainwestować w wełniane skarpetki, ciepłe swetry i dresy. 

Ciężko wywnioskować, czy ekogroszek Szarlej jest warty zakupu – nie znamy jego aktualnej ceny. Opinii o tym opale nie ma za dużo w sieci, co jeszcze bardziej wzbudza naszą podejrzliwość. Wiadomo jednak, z jakiej kopalni pochodzi i że jest to Polski węgiel. Kaloryczność ma on całkiem dobrą, jednak zawartość wilgoci jest trochę martwiąca. 

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne