Starożytne kultury kryją wiele tajemnic, których prawdopodobnie nigdy nie uda się nam odkryć do końca. Ówczesne systemy oraz wierzenia, są tak różne od teraźniejszych, że ciężko nam sobie nawet wyobrazić, jak mogło wyglądać życie w tamtych czasach. Jedną z najlepiej znany starożytnych kultur, stworzyli Egipcjanie, których wkład w historię jest ogromny i kluczowy. Egipt był państwem Faraonów, którzy na swoją część budowali wielkie grobowce, znane nam jako piramidy. Najbardziej znane są nam oczywiście piramidy w Gizie, z których najbardziej nam znana i najwyższa – Piramida Cheopsa, sięga wysokości aż 147 m. Piramidy powstawały też często na chwałę egipskich bogów, którzy stanowili ogromną część kultury państwa nad Nilem. Egipska mitologia do tej pory jest jedną z najbardziej popularnych mitologii, wciąż powstają o niej filmy i książki, ponieważ pełna jest ona niezwykle ciekawych historii i aspektów. Wciąż zachowało się wiele elementów, które nawiązują do egipskiej mitologii, a jednym z nich, dosyć popularnym jest Oko Horusa.
Co oznacza Oko Horusa?
Horus uznawany był za boga nieba i wojny, był więc jednym z najważniejszych bóstw starożytnego Egiptu. Szczególnie duże znaczenie miał dla władców państwa, ponieważ był on również opiekunem monarchii egipskiej i to właśnie z nim utożsamiał się panujący faraon. Horus czczony był w postaci sokoła, lub jako człowiek z głową sokoła, który na głównej części głowy nosił tarczę słoneczną. Horus był uosobieniem całego starożytnego państwa nad Nilem, był również jednym z najstarszych i najważniejszych bóstw tego kraju. Horus miał być synem kolejnych dwóch ważnych bóstw, Ozyrysa i Izydy, a po śmierci ojca, miał walczyć z Setem, bratem Ozyrysa, o tron Egiptu. Horus ostatecznie wygrał walkę, oraz został faraonem. Oko Horusa było jednym z najważniejszych symboli mitologii starożytnego Egiptu, oznaczało ono odrodzenie, oraz powrót do życia. Z tym symbolem wiąże się wiele mitów, dlatego jest on dosyć szczególny – ma zapewniać ochronę przed niebezpieczeństwami, symbolizuje też zdrowie i życie.
Tatuaże z Okiem Horusa
Tatuaże z Okiem Horusa cieszą się dużą popularnością, ponieważ prezentują się bardzo estetycznie, oraz niosą za sobą znaczenie. Według mitologii prawym okiem było słońce, a lewym okiem był księżyc. Celem słońca było spoglądanie na aktywność i w przyszłość, a lewe okno natomiast, miało obserwować spokój i przyszłość. Złączone ze sobą oczy Horusa, miały więc być symbolem wszechwiedzy. Najbardziej przydawały się one tym osobom, które szukały ścieżki w życiu. Pomagały odnaleźć szczęście, inspirację i wiarę; miały też odbijać naszą prawdziwą naturę. Oko Horusa zapewniało długie życie, oraz chroniło przed wszelkimi niebezpieczeństwami. Nic więc dziwnego, że tatuaże z Okiem Horusa wciąż są chętnie wykonywane. Projekty takich tatuaży mogą się od siebie bardzo różnić, ponieważ style rysowania Oka Horusa również są bardzo zróżnicowane. Nie ulega wątpliwości, że te tatuaże wyglądają bardzo ciekawie, a to jak bogate są ich znaczenie i historia, tylko dodają tatuażowi uroku i tajemniczości.
Manga Oko Horusa
Manga to najprościej mówiąc, japoński komiks. Powstała ona z połączenia kilku stylów, a teraźniejszą formę przybrała w latach 50 XX wieku. Mangi są zazwyczaj drukowane i wydawane w czerni i bieli, oraz cieszą się ogromną popularnością w wielu krajach na całym świecie. Mangi często doczekują się swoich filmowych i serialowych adaptacji, czyli anime, które jest wyjątkowo popularne, zwłaszcza wśród młodzieży. Manga „Oko Horusa. Kobieta, która została faraonem” została wydana zaledwie kilka lat temu, bo we wrześniu 2018 roku. Szybko zyskała rozpoznawalność, oraz została przetłumaczona na wiele języków. Opowiada ona o młodej i silnej Hatszepsut, która została egipskim faraonem. Hatszepsut od najmłodszych lat, mogła poszczycić się wyjątkową odwagą, i zapałem, nie mogła się jednak realizować, bo rządzenie nie było przeznaczone dla kobiet. Jest to opowieść o silnej, niezależnej, zdeterminowanej kobiecie, która dąży do celu bez względu na wszystko. Manga „Oko Horusa. Kobieta, która została faraonem”, silnie bazuje na historii i mitologii egipskiej, została więc ciepło przyjęta przede wszystkim przez entuzjastów historii. Manga ma ograniczenia wiekowe, nie powinno się jej czytać przed ukończeniem czternastego roku życia, ponieważ zawiera w sobie sceny, które mogą być nieodpowiednie dla najmłodszych. Wiele osób chętnie ją poleca, a zwłaszcza wśród historycznych pasjonatów i fanów egipskiej mitologii.