Strona głównaPoradyCzy można mrozić zupę pomidorową lub z dyni?

Czy można mrozić zupę pomidorową lub z dyni?

Mrożenie to doskonały sposób na to, by nie wyrzucać nadmiaru jedzenia. Warto mieć w zamrażarce danie awaryjne, które można szybko przygotować, gdy nie ma czasu na gotowanie. Mrożenie to powszechna forma przechowywania mięsa i warzyw. A jak jest z zupami? Sprawdź z nami, czy można mrozić zupę i jak to zrobić. 

Poniżej przeczytasz: 

  • czy można zamrozić zupę ze śmietaną,
  • czy można zamrozić zupę w słoiku,
  • czy można zamrozić zupę z ziemniakami,
  • czy można zamrozić zupę pomidorową,
  • czy można zamrozić zupę krem z dyni,
  • czy można mrozić krupnik. 

Zobacz: Jak szybko rozmrozić chleb?

Czy można mrozić zupę?

Można, ale nie każdą. Sprawdź z nami, czy można zamrozić zupę ze śmietaną albo czy można zamrozić zupę z ziemniakami. Jeśli potrzebujesz wiedzieć, czy można mrozić krupnik, też mamy dla ciebie odpowiedź.  

Czy można zamrozić zupę ze śmietaną?

Nie. Zup, które zabielane są jogurtem lub śmietaną nie można mrozić. Tłuszcz w nich zawarty nie zamrozi się i cała zupa zacznie się psuć. Możesz zamrozić sam wywar, a śmietanę dodać po rozmrożeniu. 

Czy można zamrozić zupę z ziemniakami?

Nie możesz zamrozić zupy, w której znajdują się kawałki warzyw: ziemniaki, marchewka, pietruszka, kalafior. Nie mrozimy również zup, w których jest kasza, ryż oraz makaron. Jeśli dodałeś do żurku gotowane jajka i kiełbasę, też nie możesz ich zamrozić. Wolno mrozić sam wywar. 

Tu alternatywę stanowi wekowanie. Możesz zawekować każdą zupę z warzywami, czy makaronem. Ważne jest jedynie, by nie była zabielona śmietaną. Zawekowana zupa może stać w lodówce maksymalnie 2 tygodnie. Mrożenie jest więc nie tylko prostsze, ale też pozwala na dłuższe przechowywanie zup. 

Czy można mrozić krupnik?

Możesz zamrozić wywar. Dobrym rozwiązaniem będzie też zmiksowanie zupy na krem. Taki możesz zamrozić bez obaw o to, że składniki się zepsują. Pamiętaj tylko, by nie dodawać do niej śmietany, jogurtu, czy mleka kokosowego.

Czy można zamrozić zupę w słoiku?

Do mrożenia zupy możesz wykorzystać słoiki. Pamiętaj tylko, że podczas mrożenia ciecz rozszerza swoją objętość. Musisz zatem wypełnić słoik maksymalnie do wysokości ⅔. Inaczej może pęknąć. 

Źródło: pixabay.com

Wiesz już, czy można zamrozić zupę w słoiku, ale pamiętaj, że to nie jedyna możliwość. Do mrożenia możesz wykorzystać też:

  • plastikowe pojemniki przeznaczone do przechowywania żywności,
  • woreczki do mrożenia (sprawdzą się przy gęstych zupach),
  • pojemniki po lodach.

Zamrożoną zupę możesz trzymać w lodówce przez maksymalnie 3 miesiące. Dla własnej wygody przyklej na pojemniki z mrożonkami informację z datą mrożenia. Dzięki temu, rozmrażając gotowe dania, zaczniesz od najstarszych. 

Zobacz: Jak smażyć mrożoną rybę w prawidłowy sposób?

Jakich zup nie można mrozić?

Czy można zamrozić zupę z ziemniakami? Już wiesz, że to niemożliwe z powodu kawałków ziemniaków. Wydzielona podczas gotowania skrobia nie zamrozi się całkowicie i będzie się psuć. Ziemniaki staną się gorzkie i całą zupę trzeba będzie wyrzucić.  

Czy można zamrozić zupę ze śmietaną? Nie możesz mrozić zupy, którą zagęściłeś. Nieważne, czy użyłeś zasmażki, śmietany, czy jogurtu, zupa nie będzie nadawać się do zamrożenia. 

Nie powinieneś też mrozić zup z kawałkami warzyw albo makaronu. Jak radzić sobie w tej sytuacji. Możesz zamrozić sam wywar, np. z rosołu. W zupie jarzynowej zmiksuj wszystkie składniki i zamroź zupę. 

Dopiero po rozmrożeniu możesz dodać do zup makaron albo ryż i zagęścić zupę śmietaną. 

Poniżej sprawdzisz, czy można zamrozić zupę pomidorową oraz, czy można zamrozić zupę krem z dyni. 

Mrożenie zupy pomidorowej

Jeśli czytałeś uważnie, to na pewno już wiesz, czy można zamrozić zupę pomidorową. Po ugotowaniu zupy musisz ją schłodzić. Dopiero zimną zupę przelej do przygotowanego wcześniej pojemnika i umieść w zamrażarce. W zupie nie może znajdować się ryż i makaron. Jeśli dodajesz do pomidorowej kawałki warzyw, musisz je odcedzić przed mrożeniem. 

Dobry pomysł do zamrożenie gęstej bazy z pomidorów. Potem dodasz do niej wodę i zagotujesz. Na końcu możesz zabielić zupę śmietaną, wrzucić pestki dyni albo makaron. 

Źródło: pixabay.com

Czy można mrozić zupę krem z dyni?

Czy można zamrozić zupę krem z dyni? Tak, ale pod pewnymi warunkami. 

Możesz zamrozić dowolny krem: z dyni, pomidorów albo brokułów. Pamiętaj jednak, że w wielu przepisach pod koniec gotowania do zupy typu krem dodaje się mleczko kokosowe albo śmietanę. Jeśli to zrobisz, nie wolno ci zamrozić zupy. 

Zobacz: Jak zadbać o porządek w lodówce?

Sprawdź jeszcze

Popularne