Sytuacja, w której otwieramy lodówkę i nie możemy znaleźć produktu, który akurat szukamy, to scenariusz, który powtarza się w wielu domach. Jego główną przyczyną jest bałagan w lodówce. Czy utrzymanie porządku w tym miejscu jest rzeczywiście takie trudne? Na szczęście nie. Wystarczy wdrożyć kilka podstawowych zasad. Od czego należy zacząć? Podpowiadamy!
Odpowiednia selekcja
Przechowywanie produktów w lodówce wydłuża ich świeżość. Warto jednak pamiętać, że istnieje spora lista produktów, których nie powinno się trzymać w lodówce. Co istotnie, w tym zakazie wcale nie chodzi o nieporządek czy zajmowanie dodatkowego miejsca. Niska temperatura w przypadku wielu produktów doprowadzić może do zmiany konsystencji na wodnistą. Niektóre produkty trzymane w lodówce stają się również zwyczajnie niesmaczne. Dobrym przykładem jest na przykład awokado. Trzymane w lodówce nie dojrzeje i nie zmięknie. Czego jeszcze, poza awokado, nie należy przechowywać w lodówce? Przede wszystkim ogórków, pomidorów, cebuli i czosnku. To samo dotyczy kawy czy miodu. Ograniczenie ilości produktów w lodówce to jeden z najlepszych sposobów na utrzymanie porządku.
Właściwie rozmieszczenie
Nie należy zapominać także o właściwym rozmieszczeniu produktów w lodówce. Półki nie są zamontowane przypadkowo i każdy produkt umieszczony w lodówce powinien mieć swoje miejsce. Jak to powinno wyglądać?
- Na górnej półce jest dość ciepło. Układamy tu przygotowane wcześniej i wystudzone dania (np. zupę), ale też przetwory, dżemy, konfitury. Są to produkty przetworzone, poddane obróbce termicznej, mniej podatne na zepsucie niż produkty świeże. Jeśli mamy za dużo jajek, warto je tutaj też umieścić.
- Na środkowej półce trzymamy produkty, które po otwarciu trzeba szybko zużyć: nabiał (sery, jogurty, kefiry) oraz wędliny, mięso gotowane, pasztet, jak również świeże sałatki i surówki. Tutaj też możemy trzymać delikatne owoce jagodowe.
- Na dolnej półce, gdzie jest najzimniej (w lodówkach starszej generacji ) lub w specjalnie oznakowanych szufladach (w lodówkach nowszej generacji typu „No Frost”), przechowujemy produkty szybko psujące się: surowe mięso, ryby i owoce morza. Ważne jest, aby soki, płyny wyciekające z tych produktów nie zalały niższych półek /szuflad.
- W dolnych szufladach przechowujemy wybrane warzywa i owoce. W szufladzie można przechować, jeśli jest miejsce: owoce jagodowe (truskawki, maliny, borówki), wiśnie i czereśnie. W przypadku warzyw, korzeniowe (marchew, pietruszka, seler), kapustne (kapusta, sałata, brukselka, brokuł, kalafior) oraz natki. Warzyw i owoców nie myjemy przed włożeniem do lodówki.
- Drzwi lodówki to najcieplejsze miejsce. Na drzwiach warto trzymać mleko, napoje, różne sosy tj. ketchup, majonez , musztardę. Na drzwiach z reguły znajduje się też oddzielona przegroda na jajka – w tym miejscu nie powinny być trzymane dłużej niż 3 dni. Tu warto trzymać te oleje, które wymagają przechowywania w chłodzie np. olej lniany.
- W zamrażarce przechowujemy tylko żywność świeżą, niezepsutą i niespleśniałą. Mrozimy ją jak najszybciej po zakupie lub przygotowaniu. Warto również zamrozić nadmiar produktów np. chleba, który po rozmrożeniu świetnie nadaje się na tosty czy grzanki.
Pojemniki do przechowywania żywności
Dużo ładu wprowadzają także specjalne pojemniki do przechowywania żywności. Tego typu produkty sprawiają, że żywność pozostaje dłużej świeża, a w lodówce panuje mniejszy bałagan. Pojemniki zapobiegają sytuacji, w której z lodówki wypada plasterek sera żółtego czy wędliny. Na rynku znaleźć możemy wiele gatunków pojemników. To produkty zarówno wykonane ze szkła, jak i z plastiku. Większość z nich z powodzeniem można używać także w kuchence mikrofalowej. Dobrym pomysłem, który ułatwia korzystanie z pojemników, jest podpisanie ich. W ten sposób już po otwarciu lodówki będziemy wiedzieli, co znajduje się w każdym z nich. Dzięki temu nie będzie już konieczności otwierania każdego pojemnika w poszukiwaniu konkretnego produktu.
Regularne czyszczenie
Regularne sprzątanie lodówki pozwala zminimalizować ryzyko nieporządku. Sprzęt powinien być czyszczony co najmniej raz w miesiącu. Pierwszym krokiem porządków jest odłączenie lodówki od prądu. Później przychodzi kolej na pozbycie się przeterminowanych i nienadających się już do spożycia produktów. Następnie należy na jakiś czasu usunąć z lodówki jej zawartość i dokładnie umyć półki, szuflady i inne zakamarki lodówki. Do czyszczenia należy używać przeznaczonych do tego detergentów. Osoby, które preferują naturalne sprzątanie, mogą postawić na roztwór wody z octem, wody z cytryną, wody z sodą oczyszczona lub wody z sola kuchenną. Po dokładnym umyciu, należy pamiętać, aby wytrzeć lodówkę do sucha. Potem z powodzeniem można ponownie umieścić w niej wszystkie produkty i podłączyć do prądu.
Odpowiedni sprzęt
Bałagan ograniczy również odpowiedni sprzęt. Kupując lodówkę, należy zwrócić uwagę na wszelkie szczegóły. Chodzi przede wszystkim o ilość półek, ich szerokość czy możliwość przesuwania i zmiany ich wysokości. Tego typu rozwiązania są niezwykle istotne, ponieważ pozwalają dopasować możliwości lodówki do indywidualnych preferencji. Nie ma wątpliwości, że najlepszym pomysłem jest zakup dużej lodówki, która zmieści odpowiednią ilość produktów. Niestety, duży sprzęt może nie zmieścić się w niektórych kuchniach, dlatego dla wielu osób jedynym rozwiązaniem jest mała lodówka. Czy niewielkie gabaryty są gwarancją bałaganu? Na szczęście nie. Wystarczy wybrać dobrze zaprojektowany model. Dla przykładu, lodówki marki Electrolux posiadają system FlexiShelf, który dają wiele możliwości organizacji wnętrza lodówki. Jak wygląda to w praktyce? Ruchomą szklaną półkę można przesunąć w tył, wysunąć całkowicie lub tylko do połowy, aby uzyskać miejsce na wyższe produkty. Dzięki temu na konkretnej półce jednego dnia możemy trzymać masło, a kolejnego wielki garnek zupy.
Artykuł sponsorowany