Strona głównaZdrowieCzy joga odchudza?

Czy joga odchudza?

Na pytanie zadane w tytule można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Nie spodoba się ona pewnie osobą poszukującym w jodze sposobu na spalenie tłuszczu. Joga sama w sobie nie powoduje utraty tkanki tłuszczowej. Jednak zachęcamy do zapoznania się z całym artykułem i zaletami jogi oraz zasadami zdrowego odżywiania.

Wpływ jogi na organizm

Jogi nie należy traktować jako ćwiczenia, które się wykonuje i zapomina. Sięgają po nią ludzie szukający harmonii między ciałem, a umysłem. Jest to bardziej sposób na życie niż typowy trening. Dzięki jodze wiele osób utrzymuje w życiu równowagę i przynajmniej na chwile zapomina o codziennych sprawach. Przechodząc już bezpośrednio to oddziaływania jogi na organizm, należy pamiętać, że wszystkie typy jogi mają charakter wytrzymałościowy. Ćwiczenia wykonywane są w powolnym, często jednostajnym tempie pozwalającym skupić się na miarowym oddechu.

Niezaprzeczalną zaletą dobrze wykonywanych ćwiczeń jest poprawa postawy. Częste wykonywanie konkretnych pozycji pozwala na utrwalenie pewnych wzorców np. utrzymywania napiętych mięśni głębokich brzucha co powoduje wizualne zwężenie pasa. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego jak napięte ma mięśnie na co dzień. Joga pozwala je rozluźnić co pozytywnie wpływa na naszą postawę. Dodatkową zaletą jest zwiększenie zakresu ruchomości stawów.

Nie oznacza to, że wykorzystanie jogi w procesie zrzucania uwagi nie ma uzasadnienia. Każda forma ruchu pozwala spalić trochę kalorii i napędzić metabolizm. Jednak powstaje pytanie…

Co robić żeby mieć płaski brzuch?

Skoro ustaliliśmy, że joga sama w sobie nie sprawi że waga naszego ciała zacznie spadać, to co robić aby mieć płaski brzuch? Nie jest to naprawdę nic trudnego. Zrzucenie wagi jest łatwiejsze niż jej przybranie. Jogę uprawiają w większości kobiety, w ich przypadku zrzucenie wagi i posiadanie płaskiego brzucha jest możliwe nawet bez wysiłku fizycznego. Cały proces odchudzania sprowadza się do przejadania mniejszej ilości kalorii od wyliczonego zapotrzebowania dziennego. Nie ma możliwości, żeby spożywając mniej kalorii od zapotrzebowania, nie tracić wagi.

Ustaliliśmy, że należy zacząć od wizyty u dietetyka i obliczenia dziennego zapotrzebowania kalorycznego, a następnie zacząć liczyć kalorie i spożywać mniejsza ich ilość. Nie należy jednak robić tego w sposób rewolucyjny, warto podchodzić do tego racjonalnie, ucinając spożycie z tygodnia na tydzień dochodząc do rozsądnego poziomu, na którym nasz organizm dobrze się czuje. Dlaczego wspomnieliśmy, że ćwiczenia nie są potrzebne?

Trening aerobowy jest jedynie narzędziem do zwiększenia deficytu kalorycznego. Jednak w przypadku pracy na 80% zaczynamy spalać tłuszcz. Takie ćwiczenia powinny być wykonywane w interwale dla lepszego efektu. O ile dla kobiet jest to dobre rozwiązanie tak mężczyźni raczej oczekują sześciopaku na brzuchu, a sam dynamiczny trening tutaj nie pomoże.

Pamiętaj, że trening w domu może robić każdy. Nie szukaj wymówki, zrób to dziś.

Odżywianie podstawą do sukcesu

Otyłość, albo po prostu zwiększona waga często jest spowodowana nieodpowiednią dietą. Zbilansowana dieta jest absolutną podstawą dla naszego zdrowia. Zachowanie odpowiedniej proporcji między białkiem-węglowodanami-tłuszczem decyduje o naszym wskaźniku BMI. Wiele osób sądzi że głównym problemem jest tłuszcz, jednak aby spożyć go w dużej ilości, trzeba naprawdę jeść bardzo niezdrowo, albo nie wiedzieć np. o tym że produktem wysokotłuszczowym są orzechy.

Często jest tak, że nasza dieta zawiera dużo węglowodanów, których nadmiar jest zamieniany na tłuszcz. Uznajmy, że doskonale sobie zdajesz sprawę z tego że Cola i batony muszą zostać usunięte w pierwszej kolejności. Jeżeli na co dzień nie spożywasz takich produktów, zaopatrz się w wagę stołową i zacznij zapisywać co jesz i w jakich ilościach. Odwiedź dietetyka i niech poprawi twoje błędy.

Nie rezygnuj z Jogi

Joga to sposób na życie, w którym zdrowie odgrywa bardzo ważną rolę. Warto poświęcić chwilę aby pomyśleć o organizmie, wygląd jest tylko wypadkową naszego stylu życia. Każda forma aktywności jest dobra, zwłaszcza jeżeli na co dzień większość dnia spędzasz siedząc. Joga daje oddech organizmowi i jest chwilą tylko dla Ciebie. Pozwala się zrelaksować rozluźnić mięśnie, zwiększyć mobilność i dać nowej dawki energii do życia. Może wagi dzięki niej się nie zrzucisz, ale organizm Ci się odwdzięczy.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne