Strona głównaNajciekawszeJak sprawdzić, czy pchły są w domu?

Jak sprawdzić, czy pchły są w domu?

Posiadanie czworonoga to nie tylko pasmo przyjemności i szczęśliwych chwil, ale też sporo pracy i odpowiedzialności. Trzeba regularnie dbać o czystość i higienę naszego pupila, pilnować jego regularnych wizyt u weterynarza, a także chronić go przed pasożytami. To ostatnie jest zresztą szczególnie ważne dla wszystkich domowników. Jak sprawdzić, czy są pchły w domu? Jak wygląda ugryzienie pchły? Czy pchła gryzie człowieka? Czy grozi nam pogryzienie przez pchły? To tylko kilka z licznych pytań, jakie ludzie sobie zadają na temat pcheł ludzkich i kocich.

Pchła ludzka – skąd się bierze?

Warto na początek zaznaczyć, że istnieją dwa rodzaje pcheł. Pchła zwierzęca i pchła ludzka. Skąd się bierze? Jak większość pasożytów – z dużych skupisk ludzi oraz miejsc o wątpliwej czystości i higienie. Poza tym pchły lubią miejsca wilgotne, pełne zakamarków i żywicieli, na których mogą żerować. Warto też wiedzieć, że również na zwierzętach może żerować pchła ludzka. Skąd się bierze w domu jeśli mamy pupila? Odpowiedź jest prosta. Nasz czworonóg mógł przynieść ją na sobie. Wszystko dlatego, że choć głównym żywicielem jest człowiek, to jednak pasożyty te nie pogardzą krwią zwierzęcia. 

Czy pchła gryzie człowieka?

Oczywiście! Szczególnie jeśli jest to pchła ludzka, która jest nastawiona głównie na żerowanie na ludzkiej krwi. Wówczas możemy łatwo zauważyć pogryzienie przez pchły na skórze. Pojawiają się zaczerwienione, swędzące, a czasem bolesne pęcherze. Nie należy tego bagatelizować! Ugryzienie pchły może być niegroźne, ale na dłuższą metę nie można tego akceptować i trzeba jak najszybciej podjąć działania, które wyeliminują pasożyty z naszego otoczenia. Pogryzienie przez pchly może być szczególnie niebezpieczne dla alergików, którzy będą odczuwać te ugryzienia jako jeszcze bardziej dotkliwe. Odpowiadając zatem na pytanie, czy pchła gryzie człowieka? Tak, jak najbardziej!

Jak wyglądają pchły?

To kolejne często zadawane pytanie. Jak wyglądają pchły? Jak wygląda pchła? Jeśli wiemy czego szukać i na co zwracać uwagę, dostrzeżemy je bez większego problemu, nawet pomimo ich mikroskopijnych rozmiarów. Zatem jak wygląda pchła? Najczęściej ma około 2-3 milimetrów, choć zdarzają się gatunki o nieco większych rozmiarach. Nie ma skrzydeł, natomiast porusza się na swoich silnych odnóżach, które pozwalają jej wielkimi skokami przemierzać niemałe odległości. Jak wyglądają pchly poza tym? Zwykle są czarne lub ciemnobrązowe. Mają nieco wydłużoną budowę ciała, które chroni chitynowy pancerz. Są trudne do zduszenia.

Jak wygląda ugryzienie pchły?

Wiemy już jak wygląda pchła. Wiemy też, czy pchły gryzą człowieka. Zatem pora dowiedzieć się, jak rozpoznać pogryzienie przez pchły. Można znaleźć w internecie informację, że ugryzienie pchły jest podobne do ugryzienia komara. Do pewnego stopnia rzeczywiście da się dostrzec pewne podobieństwa. Jak wygląda ugryzienie pchły? Zwykle nie wyróżnia się ono w jakiś szczególny sposób. Przeważnie ugryzienie pchły jest widoczne na dolnych częściach nóg, w okolicach łydek i kostek. Osoby, które miały nieprzyjemność dzielić miejsce zamieszkania z tymi pasożytami skarżyły się też na zaczerwienienia w okolicy brzucha i bioder oraz barków. Pogryzienie przez pchły zostawia swędzące, czerwone ślady z krwistym punktem pośrodku. Uciążliwe dolegliwości mijają dopiero po kilku dniach. To, czy pchły gryzą człowieka może mieć też poważniejsze konsekwencje, związane z przenoszonymi przez te pasożyty chorobami. 

Jak sprawdzić, czy są pchły w domu?

To pytanie oraz to jak pozbyć się pcheł u człowieka i czworonogów należą do zadawanych najczęściej. Zatem jak sprawdzić, czy są pchły w domu? Wbrew pozorom jest to bardzo proste. Ich obecność można zauważyć gołym okiem, szczególnie w łóżku, w legowiskach zwierząt czy na dywanach. Jeśli coś podejrzanie podskakuje na podłodze, to zapewne jest to pchła. Z kolei jak pozbyć się pcheł u człowieka? Są na to rady! Przede wszystkim – gruntowne sprzątanie. Pościel, ubrania, pledy i inne tekstylia w domu warto wyprać w wysokiej temperaturze. Innym sposobem na to, jak pozbyć się pcheł u człowieka jest też umycie wszystkich podłóg z dodatkiem soku z cytryny i olejku eukaliptusowego, który odstrasza pchły.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie

Popularne