Strona głównaZdrowieBiały nalot na kabanosach - czy jest groźny?

Biały nalot na kabanosach – czy jest groźny?

 

Pewnie nie raz będąc w sklepie na dziale mięsnym, bądź obserwując kabanosy w swojej lodówce, zastanawiałeś się, czy biały nalot na kabanosach to ich właściwość, a może oznaka nieświeżości i pojawienia się drobnoustrojów. W tym artykule dowiesz się, czy biały nalot na kabanosach jest groźny.

Nalot na kabanosach

Zanim dowiesz się, czy biały nalot na kabanosach jest groźny, poznaj genezę i proces wytwarzania kabanosów. 

Kabanosy to cienka i długa kiełbaska, która ma wielu zwolenników. W Polsce dopiero z czasem zrobiła się popularna i chętnie kupowana. Jest przyrządzana z peklowanego mięsa wieprzowego, drobiowego lub indyczego. Kabanosy są suszone, a następnie wędzone. Są cenione przede wszystkim za kruchość. Mają równomiernie pomarszczoną powierzchnię, która jest ciemnoczerwonego koloru. Kiedy przekrawamy kabanosa dokładnie widać mięso i tłuszcz. Wyróżniają się niebywałym smakiem, który określany jest jako smak peklowanej i pieczonej wieprzowiny. Wyczuwalna jest nuta dymu wędzarniczego, a także przypraw, takich jak pieprz i kminek. Nazwa “kabanos” pochodzi od tureckiego słowa kaban czyli wieprz.

Jak wygląda proces technologiczny wytwarzania kabanosów? Do tego celu potrzeba mięsa wieprzowego klasy pierwszej i klasy drugiej A i B. Pierwszy etap to rozdrabnianie mięsa na wilku. Kolejny to peklowanie na sucho przez dwie doby. Mięso klasy pierwszej rozdrabniane jest na wilku z oczkami o średnicy ok. 10 mm, natomiast mięso klasy drugiej na wilku z oczkami o średnicy 8 mm. Taki zabieg pozwala, po przekrojeniu kabanosa, na ujrzenie dużych kawałków mięsa, co będzie potwierdzeniem wysokiej jakości. Przyprawy, jakie używa się w procesie technologicznym produkcji kabanosów to pieprz, gałka muszkatołowa, kminek, cukier. Jako formy używa się baranich osłonek o średnicy 20-22 mm. Baton posiada długość 25 cm długości. Tak przygotowane mięso poddaje się procesowi osadzania, czyli ułożenia masy w osłonce w temperaturze 30 stopni Celsjusza. Kolejny etap to wędzenie i pieczenie w ciepłym dymie. Prowadzi się je aż do uzyskania 70 stopni Celsjusza wewnątrz kabanosa. Końcowy proces to studzenie i suszenie. Trwa nawet do 5 dni. Chłodnia i suszarnia powinny mieć temperaturę 14-18 stopni Celsjusza. 

Do produkcji kabanosów powinno być używane mięso z wysoką zawartością tłuszczu śródmięśniowego, a taką posiadają tylko wybrane rasy świń. Tak, jak już wcześniej wspomnieliśmy, dobrej jakości kabanos, wykonany z odpowiedniego mięsa, powinien charakteryzować się kruchością, a przy łamaniu oddawać dźwięk, którego określa się w branży mięsnej jako “strzał”.

Skąd wzięły się kabanosy? Jaka jest ich historia? Sama nazwa istnieje już od bardzo dawna. W XIX wieku kabanem nazywano tuczonego ziemniakami wieprzka. Był on chowany na mięso, które przy tego typu karmieniu charakteryzowało się bardzo wysoką jakością i niepowtarzalnym smakiem. Kabanosy, które widnieją we współczesnych sklepach zaczęły pojawiać się w Polsce w latach 20./ 30. XX wieku. Ich wyrabianiem zajmowały się lokalne masarnie. Zależnie od tego, z którego zakładu pochodziły różniły się smakiem. Wynikało to z tego, że do doprawiania mięsa używano różnych przypraw. Ujednolicenie smaku miało miejsce w czasach powojennych. Większą popularność kabanosy zyskały w czasach PRL-u. Zostawały one nawet eksportowane, ponieważ uznawane były za dobry jakościowo produkt.

Czy biały nalot na kabanosach jest groźny? Jest to naturalny proces, który wyróżnia wszystkie kiełbasy suche i wędzone. Biały nalot na kabanosach pojawia się wtedy, kiedy sól kuchenna, białko, fosforany ulegają krystalizacji. Może to być także kreatyna bądź kreatyna. Jednak nie ma się czego obawiać. Żaden z tych związków nie jest niebezpieczeństwem dla zdrowia, czy życia człowieka. 

 

Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie