Strona głównaZdrowieCzy pomidor to owoc czy warzywo?

Czy pomidor to owoc czy warzywo?

Niektórzy zadają sobie pytanie, czy pomidor to owoc czy warzywo. Zanim lepiej przyjrzymy się temu zagadnieniu, ustalmy jedną rzecz – pomidory są jednymi z najbardziej popularnych dobrodziejstw natury, które kupujemy na co dzień w warzywniakach. O popularności tego warzywa na rodzimych stołach decyduje zarówno to, że nasz kraj jest jednym z czołowych europejskich wytwórców pomidora – według danych przedstawionych przez Fruit Logistica Polska produkuje rocznie ok. 900 tys. ton pomidorów (wyprzedza je jedynie sałata), jak i fakt, że warzywo to można jeść, na naprawdę wiele sposobów: na chlebie, w zupie, wykorzystywać do surówek, przetwarzać na ketchupy, stosować jako dodatek do sałatek, czy nawet używać do ciast. 

O popularności, jaką cieszą się one w polskiej kuchni, świadczyć mogą również badania przeprowadzone przez Kantar Polska dla Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw, według których w 2021 roku pomidory były najczęściej, zaraz po kartoflach, jedzonym przez Polaków warzywem.

O miano kraju, który jako pierwszy zaczął wykorzystywać pomidory w kuchni, od dawna rywalizują Hiszpania oraz Włochy. Mieszkańcy półwyspu Apenińskiego twierdzą, że używają pomidorów od końca siedemnastego stulecia, zaś Hiszpanie postulują, iż pierwsze potrawy z pomidorami pojawiły się na ich stołach jeszcze w XVI w. Kto był pierwszy trudno jest po latach rozsądzić, ale faktem jest, że to właśnie obywatele półwyspu Iberyjskiego, jako pierwsi, około 1550 r.,  sprowadzili z Ameryki Południowej do Europy czerwone warzywo.

Zobacz: Mandaty za freeganizm w Biedronce? Czy jest legalny?

Czy pomidor to owoc? Do jakiej grupy zalicza się pomidory? 

Może wydać się to dziwne, ale z czysto botanicznego punktu widzenia pomidor jest owocem. Wynika to z przyjętych w naukowej klasyfikacji owoców i warzyw kryteriów, głównie struktury i funkcji. Według badaczy owoce powstają z kwiatów, a warzywa z jakiejś części rośliny, najczęściej z korzenia. Tak więc z tej perspektywy pomidor to owoc.

Dla znakomitej większości przeciętnych zjadaczy chleba pomidor jest jednak warzywem. Wynika to nie tylko z powszechnie funkcjonującego przekonania na ich temat, ale również z tego, że nawet w samych warzywniakach, czy supersamach, te dobrodziejstwa natury znajdują się w miejscu przeznaczonym dla warzyw, a nie owoców, co również wpływa na utwierdzaniu się w formalnym błędzie. Ponadto smak owoców kojarzy się ludziom głównie ze słodkością, a warzyw nie. Inną kwestią może być również fakt, że pomidory konsumujemy głównie podczas najważniejszych, codziennych posiłków, jako dodatek do nich, a nie pomiędzy nimi, jak np. deser.

Warto również uzmysłowić sobie że to, czy pomidor to owoc czy warzywo istotne jest raczej tylko z punktu widzenia wykwalifikowanych botaników, a sam fakt jego formalnej przynależności nie stanowi dla większości ludzi problemu. Powszechnie na pomidor patrzy się przez pryzmat jego przeznaczenia na talerzu, a nie przez wzgląd na sposób jego powstawania. 

Interesującą rzeczą jest także fakt, że swego czasu, również Sąd Najwyższy USA musiał zająć się opisywanym płodem i odpowiedzieć na pytanie czy pomidor to owoc czy warzywo. Wynikało to z tego, że pewien importer pomidorów żądał niższych podatków, ponieważ uważał, że jego produkty powinny być klasyfikowane jako owoce, a nie warzywa. Finalnie amerykański sąd odrzucił naukową klasyfikację produktu, w rezultacie czego uznał pomidor za warzywo.

Zobacz: Co to Thermomix? Co można w nim zrobić? Gdzie kupić?

Pomidor to owoc czy warzywo? Definicja według Wikipedii

Kto myślał, że znajdzie fachową definicję pomidora na polskiej Wikipedii będzie zawiedziony informacją, że internetowa encyklopedia nie zawiera fachowej definicji, która w jasny sposób odpowiadałaby na pytanie: ,,pomidor to owoc czy warzywo’’. W serwisie można znaleźć dwa artykuły dotyczące opisywanego przysmaku. W tekście ,,Pomidor’’ jedyną informacją zamieszczoną w serwisie, która jednak dość oględnie porusza postawione w artykule pytanie, jest ta, że według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług owoc pomidora jest warzywem. Natomiast autor hasła ,,Pomidor zwyczajny’’ lapidarnie zawarł w nim informację, że pomidor to warzywo.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne