Grafen to płaska nanostruktura, która składa się z atomów węgla połączonych w sześciokąty. Inaczej nazywany jest alotropem węgla. Jest materiałem o wysokiej odporności termicznej oraz mechanicznej. Próby mechaniczne wykazały, że jest 200 razy bardziej wytrzymały niż stal. Te obiecujące wyniki badań sprawiły, że duże międzynarodowe zespoły badawcze zaczęły przyglądać się właściwościom grafenu.
Dziś już wiemy, że znajduje on zastosowanie w mechanice, przemyśle oraz medycynie. I właśnie z uwagi na tę ostatnią pojawiają się pytania, czy grafen jest szkodliwy dla zdrowia.
Badania prowadzone obecnie nad tym zagadnieniem nie dają jednoznacznych odpowiedzi. Pewne jest jedynie to, że jeśli chodzi o grafen szkodliwość dla zdrowia trzeba dokładnie sprawdzić, nim zacznie się używać grafenu na masową skalę.
Naukowcy prowadzili teoretyczne rozważania na temat grafenu już kilkadziesiąt lat temu. Wtedy też pojawiły się pierwsze wzmianki o jego wpływie na organizmy żywe: ludzi i zwierzęta, a także świat roślin. Dziś wiele miejsca poświęca się rozważaniom na temat: grafen szkodliwość dla zdrowia. Badania zarówno na temat tego, jakie zastosowanie może mieć grafen, jak i na temat tego, jakie może wywołać skutki dla zdrowia i środowiska naturalnego, nadal trwają.
Systematyzując, na chwilę obecną grafen może być wykorzystywany jako:
- materiał biomedyczny do tworzenia implantów,
- tworzywo do energooszczędnych lamp,
- budulec sieci energetycznych (w połączeniu z aluminium).
Czy grafen jest szkodliwy?
Pojawiły się zagraniczne publikacje, które próbują chociaż częściowo odpowiedzieć na pytanie, czy grafen jest szkodliwy. Badacze wykazali, że pojedyncze cząsteczki grafenu, które mogą oderwać się od całościowej struktury, są ostro zakończone. Przez to mogą uszkadzać komórki, bo przedostają się bez trudu przez błony komórkowe.
To zaczęło rodzić pytania, czy można wykorzystywać grafen do produkcji sztucznych kości lub implantów.
Zupełnie niezależnie pojawiło się opracowanie opublikowane w piśmie Advanced Materials Interfaces, które mówi, że dzięki temu, że implanty pokryte są grafenem, dochodzi do mniejszej liczby powikłań po zabiegach. Grafen może zabijać bakterie znajdujące się na powierzchni implantu. Dzięki niemu też osteointegracja (połączenie się implantu z kością) może przebiegać szybciej. To oznacza, że pacjenci mogą szybciej wracać do dawnej sprawności.
Czy wobec tego możemy jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy grafen jest szkodliwy? Badania na ten temat ciągle się ukazują. Jednak eksperymentalne terapie pacjentów onkologicznych wykazały, że zastosowanie grafenu w terapii pozwala łatwiej wykrywać komórki rakowe i niszczyć je z większą skutecznością.
Jakiś czas temu świat obiegły sensacyjne doniesienia, że grafen dodawany jest do szczepionek przeciw Covid19. Biorąc pod uwagę to, że nadal nie wszystko wiadomo na temat: grafen szkodliwość dla zdrowia, nieufność wobec szczepień wzrosła. Wiele środowisk przeciwnych szczepieniom do dziś posługuje się obalonym przez autorytety medyczne stwierdzeniem, że w szczepionkach jest szkodliwy dla zdrowia grafen.
Choć wiadomo, że grafen znajdzie zastosowanie w wielu dziedzinach życia, jego produkcja jest dość droga. To sprawia, że ciągle nie jest w powszechnym użyciu. Ponadto, przy produkcji na masową skalę, istnieje spore ryzyko tego, że w arkuszach grafenu pojawią się szczeliny i inne ubytki. Zniszczone arkusze należałoby niszczyć, co dodatkowo podniosłoby koszty wytwarzania grafenu.
Zobacz też: