Strona głównaPrzemysłCzy ekogroszek będzie zakazany? Sprawdzamy

Czy ekogroszek będzie zakazany? Sprawdzamy

Zainteresowanie paliwami nigdy nie było aż tak duże. Odpowiedzialne są za to głównie wysokie ceny i problemy z dostępnością ekogroszku. Na tle wojny i inflacji, które odpowiadają za nasze problemy finansowe wynikające z wysokich cen ekogroszku i innych paliw, jest jeszcze ekologia. Polska, tak samo jak inne kraje na świecie, zobowiązała się do stopniowego odchodzenia od paliw kopalnych. Czy ekogroszek będzie zakazany? O co chodzi z wymianą pieców? 

Czy ekogroszek będzie zakazany? 

Ekogroszek jest stworzony z węgla kamiennego i brunatnego. Jest on jednak bardziej przyjazny dla środowiska, niż zwykły węgiel – dlaczego? Bo emituje mniejszą ilość zanieczyszczeń. Jednak ekogroszek to nadal węgiel – na pewno nie jest to ekologiczne paliwo. Jego nazwa jest myląca – wprowadziła w błąd wiele osób. Spalanie ekogroszku jest nadal bardzo szkodliwe dla środowiska  – przez to właśnie jego nazwa ma być wkrótce zmieniona. 

W Polsce w życie weszła uchwała antysmogowa, która ma przeciwdziałać wszechobecnym smogowi, który negatywnie wpływa zarówno na nas, ludzi, jak i na środowisko. Europejska polityka środowiskowa zakłada, że do 2050 roku Europa będzie neutralna klimatycznie. Żeby tak się stało, wszyscy członkowie Unii Europejskiej muszą włączyć się w działania mające na celu poprawę jakości powietrza i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, które odpowiedzialne są m.in. za globalne ocieplenie. Polska również zaczęła iść w tym kierunku – w 2021 roku uchwalony został dokument strategiczny: Polityka energetyczna Polski do 2040 roku. Jest w nim zapis, że do 2030 roku przewiduje się wprowadzenie zakazu stosowania węgla w gospodarstwach domowych w miastach. Na wsiach zakaz ma obowiązywać od 2040 roku. Z racji, że ekogroszek jest tak naprawdę węglem, to uchwała obejmuje również ten rodzaj paliwa. 

Eskalacja wojny w Ukrainie zmieniła trochę zasady polityki antysmogowej. Mimo że w Polsce już wymieniane są tzw. kopciuchy i w życie wchodzi coraz więcej rozporządzeń i ograniczeń związanych z paliwami kopalnymi, to w tym momencie najważniejsze jest zaspokojenie elementarnych potrzeb ludzi. Rząd na okres 60 dni odstąpił od norm jakościowych węgla. I tak są ogromne braki paliw, a ich ceny są tak powalające, że wielu ludzi po prostu nie stać na ogrzanie mieszkań przez cały okres grzewczy. Ma to pomóc w problemach związanych z dostępnością paliw – mniejsze restrykcje spowodują, że węgla i ekogroszku będzie więcej. 

Podsumowanie: Czy ekogroszek będzie zakazany? Co z kotłami – jakie piece są dozwolone?

Od końca lutego nasz świat zmienił się bezpowrotnie i obecnie dobro i bezpieczeństwo ludzi przekłada się nad sprawy związane z ekologią. Oczywiście, dobra jakość powietrza ma ogromny wpływ na nasze zdrowie – mimo wszystko wielu ludzi martwi się teraz o to, czy w ogóle będzie miała w okresie jesienno-zimowym czym palić. Jeśli mamy jakoś w tym roku przeżyć zimę, to kwestie związane z ochroną środowiska muszą na chwilę zejść na drugi plan.

Ekogroszek jest obecnie na wagę złota. Na początku 2021 roku tona ekogroszku kosztowała ok. 800 zł – dziś musimy za nią wyłożyć aż 3 000 złotych. Wzrost cen bije rekordy, a nasze wypłaty nie rosną wprost proporcjonalnie do cen paliw. Rząd pod koniec lipca planuje wprowadzić jednorazową dopłatę do węgla w wysokości 3 000 zł, jednak zasady jej otrzymania mają tyle niejasności, że nikt nie wie, czy na pewno będzie ona obejmowała ekogroszek. 

Czy ekogroszek będzie zakazany? Przez najbliższe 8 lat nie – przynajmniej tak wynika z ustawy Polityka energetyczna Polski do 2040 roku. Jeśli chodzi o piece, to od 1 stycznia 2023 roku będzie można montować tylko te kotły, które spełniają wymogi emisyjne klasy 5. Jednak wojna i kryzys paliwowy na pewno wpłyną na politykę antysmogową – czy na pewno do 2040 roku wszyscy mieszkańcy zrezygnują z używania węgla kopalnego, czyli również ekogroszku? Zobaczymy. Na razie wszyscy skupiają się na tym, za co mają kupić ekogroszek – jego ceny wciąż rosną. 

Na razie ekogroszek nie jest zakazany. Jeśli masz piec klasy 5., to nie masz się czym martwić – jeśli jednak masz w domu kopciucha, czyli pozaklasowy kocioł, lub piec niższej klasy niż 5., to poczytaj o dofinansowaniach na wymianę pieca. Sam ekogroszek, jego zakup i sprzedaż zakazane nie są.

Sprawdź też:

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne