Strona głównaPoradyChiński granit - jak rozpoznać i czy warto?

Chiński granit – jak rozpoznać i czy warto?

Granit to najbardziej pospolita skała magmowa. Pojawiał się w różnych okresach geologicznych na wszystkich kontynentach. Ma zastosowanie w budownictwie (bloczki, kostka granitowa). Dobrze opracowany prezentuje się bardzo dekoracyjnie, przez co wykorzystuje się go także do budowy monumentów, pomników i płyt nagrobnych. 

W Polsce wykorzystuje się głównie granit wydobywany na terenie naszego kraju. Jednak szeroko dostępny jest także tańszy chiński granit. 

Z naszego tekstu dowiesz się, jak rozpoznać chiński granit i co z jakością nagrobka wykonanego z tego materiału. 

Zobacz: Jak rozpoznać demona w człowieku?

Jak rozpoznać chiński granit?

Niewprawne ludzkie oko może mieć problem z tym, by rozpoznać chiński granit. Najłatwiej będzie kierować się jego kolorem. Do Polski sprowadza się chiński granit w kolorze brązu królewskiego. Pod tą nazwą kryje się beżowy granit z jaśniejszymi ziarnami. Ciemne pomniki prawie zawsze wykonane są z polskiego granitu. 

Uczciwy kamieniarz nie będzie krył przed klientem pochodzenia kamieni, na których pracuje. O pochodzenie granitu warto pytać wtedy, gdy cena danego kamienia jest znacznie niższa niż pozostałych. Niektórzy sprzedawcy twierdzą, że pomniki z chińskiego granitu są nawet 2 razy tańsze od tych z polskiego kamienia. 

Wady i zalety chińskiego granitu

Zdaniem niektórych kamieniarzy chiński granit jest gorszej jakości, ponieważ jest jedynie impregnowany w środkach chemicznych, które nadają mu odpowiedni połysk. Te z kolei nie wytrzymują polskich temperatur, przez co na granicie pojawiają się plamy i smugi. Gotowe płyty nagrobkowe sprowadzane z Chin są zbyt cienkie. Naprężenia powodowane naturalnie występującymi siłami rozporowymi powodują niszczenie konstrukcji. 

O jednej z zalet napisaliśmy wyżej, omawiając to, jak rozpoznać chiński granit. Atrakcyjna cena, bo to o niej mowa, może być kusząca dla potencjalnych nabywców. Chiński granit wydobywa się znacznie tańszymi metodami niż w Polsce. Nawet transport drogą morską i opłaty celne nie powodują, że jego cena byłaby nie do przyjęcia. Uwagę zwraca także oryginalny jasny kolor granitu, który ciągle jest u nas rzadkością. 

Źródło: nagrobki.krakow.pl

Jak nie dać się oszukać kupując granit?

Sprzedawca granitu ma obowiązek poinformować kupujących, skąd pochodzi kamień. Uczciwy sprzedawca poda miejsce, w którym wydobywany jest kamień, bo doskonale wie, co trafia do jego zakładu. 

Czasem na płytach granitowych pojawia się oznaczenie koloru. Dla chińskiego granitu będą to: G603 i G654. 

Zobacz: Jak rozpoznać oryginalny tester perfum

Czy warto importować chiński granit?

Już w 2014 roku w Polsce ukazało się Badanie wytrzymałości na ściskanie wybranych krajowych i zagranicznych surowców skalnych używanych do produkcji wyrobów galanterii drogowej. Dotyczyło także wytrzymałości granitu pochodzącego z Polski i z zagranicznych kopalń. 

We wnioskach autorzy badań podkreślają, że jeśli granit pozyskiwany jest w odpowiedni sposób i w czasie eksploatacji złoża prowadzi się selektywną gospodarkę surowcową, granit z zagranicznych kopalń nie jest gorszy od polskiego. 

Jeśli chcesz zająć się importem chińskiego granitu, musisz znaleźć dostawców, którzy w uczciwy sposób wydobywają kamień i sprzedawać będą tylko ten, który spełnia normy stosowane w Polsce. Najważniejsze będzie zatem znaleźć partnerów, do których możesz mieć zaufanie. 

O produktach chińskich w Europie mówi się wiele złego. Po pierwsze w kontekście tego, jakie warunki panują w chińskich fabrykach i kopalniach. Po drugie zaś towary z Państwa Środka uznaje się za te gorszej jakości. Nie bez znaczenia jest również to, że Chińczycy zalewają zachodnie rynki podróbkami. 

W praktyce zaś pamiętaj, że wiele chińskich produktów, chociażby elektroniki, od lat zdobywa uznanie europejskich klientów. Coraz częściej okazuje się, że za mniejsze pieniądze można mieć sprzęt nie gorszej jakości niż produkowany na Zachodzie. 

Poza tym, co trzeba podkreślić, wiele europejskich firm z uwagi na koszty przeniosło produkcję swoich towarów do Chin. Nadzorują jednak działalność swoich fabryk i kładą ogromny nacisk na wysoką jakość produkcji.

Z chińskim granitem może być całkiem podobnie. Można znaleźć dostawcę, który zapewni towar wysokiej jakości w rozsądnej cenie. Być może nie będzie to łatwe, ale w długofalowej perspektywie tylko taki chiński granit będzie sprzedawać się w Polsce. 

Zobacz: Jak rozpoznać płaszcz z alpaki, gdzie go kupić i jak prawidłowo o niego dbać?

Sprawdź jeszcze

Popularne