Strona głównaPoradyJak rozpoznać płaszcz z alpaki, gdzie go kupić i jak prawidłowo o...

Jak rozpoznać płaszcz z alpaki, gdzie go kupić i jak prawidłowo o niego dbać?

Nie ma wątpliwości, że płaszcz z alpaki to nie tylko modowa perła ostatnich sezonów – to uniwersalne modowe odkrycie na całe lata. Jak jednak nie dać się oszukać i pozwolić sobie na wysokiej jakości materiał z kategorii największych światowych trendów? Mamy na to sposoby! Zapraszamy do lektury!

Zobacz: Jak rozpoznać bursztyn i nie dać się nabrać?

Jak rozpoznać i gdzie zaopatrzyć się w płaszcz z alpaki – cechy autentycznej odzieży z alpaki

Płaszcz z alpaki należy do grupy najbardziej rozpoznawalnych ubrań dostępnych na rynku – struktura wełny tego zwierzęcia w porównaniu do większości najpopularniejszych materiałów produkcyjnych pozostaje wyjątkowo delikatna i błyszcząca, a przy tym jednocześnie lekka, trwała i elastyczna. Tkanina ta doskonale utrzymuje ponadto ciepło (około 5 razy lepiej niż wełna owcza), nie wywołuje reakcji alergicznych i nie szczypie w oczy. Jak rozpoznać płaszcz z alpaki? Zapoznaj się ze wskazówkami:

 • Koszt – cena płaszcza z wełny tak wysokiej jakości zwykle przewyższa znacznie ceny jej zamienników (chcąc wyposażyć swoją szafę w wysokiej jakości, naturalne tworzywo niestety nie możemy liczyć na tani zakup) 
 • Waga – Płaszcz z wełny alpaki pozostaje znacznie lżejszy niż np. płaszcz wykonany z wełny owczej lub wielbłądziej 
 • Włosie – prawdziwy płaszcz z wełny alpaki posiada włosie o różnej długości w przeciwieństwie do sztucznych (zwykle równo strzyżonych) podróbek
Źródło: joom.com
 • Temperatura własna – płaszcz z alpaki niezależnie od temperatury zewnętrznej powinien pozostawać zawsze chłodny w dotyku
 • Metka – autentyczny płaszcz z alpaki z całą pewnością będzie zawierał metkę z informacją o procentowym udziale wełny z alpaki w procesie jego produkcji
 • Odbicie światła – wełna z alpaki ustawiona pod pewnym kątem w stosunku do źródła światła, powinna generować widoczny połysk, porównywalny z połyskiem generowany przez jedwab. Płaszcz z wełny alpaki znajdziemy w rozmaitych sklepach odzieżowych; według ogólnych statystyk, chcąc zaopatrzyć się w atrakcyjną odzież, nie martwiąc się o jej rzeczywiste pochodzenie, warto jednak postawić na obiekty handlowe o wieloletniej historii i potwierdzonej renomie. 

Płaszcz z alpaki – jak o niego dbać? 

Tytułowy faworyt minionych i przyszłych sezonów to połączenie lekkości, ciepła i atrakcyjnego, jedwabistego dotyku. Ze względu na wyraźną delikatność i cienką strukturę tworzywa materiał ten należy jednak traktować z należytą ostrożnością. 

Liczni producenci celem wzmożenia trwałości tkaniny często decydują się dodatkowo na włączenie do procesu produkcyjnego niektórych włókien naturalnych, np. bawełny lub wełny owczej – nie jest to jednak wada. Zastosowanie metody szycia z więcej niż jednym rodzajem wysokiej jakości tworzywa sprawia jedynie, że odzież z wełny alpaki zachowuje swoje naturalne właściwości (wysoki współczynnik utrzymywania ciepła, przyjemną w dotyku strukturę oraz lekkość) i pozostaje przy tym znacznie mniej wrażliwa na uszkodzenia i tarcie. 

Zobacz: Jak rozpoznać jedwab naturalny od sztucznego?

Pranie płaszcza z alpaki krok po kroku

O tym, jak rozpoznać płaszcz z alpaki opowiedzieliśmy już w pierwszej części artykułu. Kolejnym krokiem jest poznanie zasad jego prawidłowej pielęgnacji!

Płaszcz z alpaki można prać ręcznie (w przypadku konieczności wnikliwego czyszczenia materiału zalecane jest przeprowadzenie tego zabiegu samodzielnie), natomiast celem okresowego odświeżania odzieży z wełny zdecydowanie bardziej wskazane jest korzystanie z usług pralni chemicznych. Pamiętajmy, że najbezpieczniejszą metodą utrzymywania czystości płaszcza z alpaki jest usuwanie miejscowych zabrudzeń z pomocą zimnej wody oraz pranie ręczne, przeprowadzane możliwe jak najrzadziej. 

Pranie płaszcza z alpaki krok po kroku:

 • Wyposaż się w miskę z zimną wodą i wlej do niej niewielką ilością łagodnego środka czyszczącego, pozbawionego tzw. lanoliny (możemy zastosować np. łagodne mydło dziecięce)
Źródło: ceneo.pl
 • Mocz i ostrożnie wyciskaj płaszcz przez okres około 3-6 minut
 • Wypłucz dwukrotnie odzież w nowo-nalanej, zimnej wodzie i delikatnie wyciśnij materiał

O czym warto pamiętać w trakcie prania ręcznego odzieży z alpaki:

 • W trakcie prania należy bezwzględnie zapobiegać tzw. szoku termicznemu – nie wolno dopuścić do zetknięcia się płaszcza w zimną i gorącą wodą
 • W trakcie prania unikaj wybielaczy i płynów do płukania oraz środków, w których skład wchodzi tzw. lanolina 
 • Miej na uwadze, że płaszcz z dodatkiem barwników przy pierwszym czyszczeniu może w niewielkim stopniu utracić swój kolor
 • Bezwzględnie stroń od pocierania i skręcania odzieży 

Warto ponadto mieć na uwadze, że prawidłowo pielęgnowany materiał tego gatunku może z powodzeniem pozostać z nami przez nawet kilkudziesięciu lat w niemal zupełnie nienaruszonym stanie. 

Zobacz: Jak rozpoznać miód zafałszowany cukrem?

Sprawdź jeszcze

Popularne