Automatyczne bramy otwierane na pilota są błogosławieństwem dla zmęczonych ludzi, wracających z pracy. Takie ułatwienie życia wymaga jednak odpowiedniej obsługi technicznej. Źle ustawiony lub zacinający się pilot do bramy, uniemożliwiający nam wjazd na posesję, może być źródłem niemałych frustracji, szczególnie gdy po męczącym dniu nie można się dostać domu. Większość pilotów do bramy jest intuicyjna w obsłudze, jednak złe podejście do tej czynności może przysporzyć wielu kłopotów. W tym artykule dowiemy się, na czym dokładnie polega programowanie pilota do bramy.
Działanie pilota w kilku słowach
Aby wiedzieć, jak zakodować pilota do bramy, warto znać kilka podstawowych komponentów bram automatycznych oraz jak wygląda ich praca. Po pierwsze- brama składa się z załączonych do niej ramion elektrycznych przegubów, które otwierają się, gdy zostanie im przekazany sygnał z panelu sterującego. Do bramy często jest też dołączony czujnik fotokomórki, wykrywający przeszkody i blokujący ruch otwierania/zamykania. Najważniejszy zaś z perspektywy użytkownika jest pilot sterujący, który pozwala otworzyć bramę z odpowiedniej odległości i nie wysiadając z auta.
Zasada działania pilota do bramy jest bardzo podobna do pilota od telewizora. Zdalne sterowanie zachodzi po wysyłaniu przez dane urządzenie sygnału za pomocą światła podczerwonego, światła widzialnego, fal radiowych, przewodów, światłowodów lub fal dźwiękowych. Częstotliwość jest jak kanał dla pilota i odbiornika. Muszą mieć one tę samą częstotliwość, w przeciwnym razie odbiornik nie „zobaczy” pilota, nawet nie będzie wiedział, że tam jest. Częstotliwości różnią się w zależności od kraju. W większości krajów powszechna częstotliwość używana do bram i otwieraczy bram garażowych wynosi 433,92 MHz, chociaż częstotliwości od 300 MHz do 315 MHz są również używane, ale nie tak powszechne. Starsze systemy również używają 49 MHz i 27 MHz. W USA 315 MHz jest powszechne, chociaż dostępne są również inne częstotliwości.
Jak zaprogramować pilot do bramy? – Instrukcja krok po kroku
Zwykle instrukcja odnośnie do tego jak zaprogramować pilota do bramy powinna być dołączona do pilota lub panelu sterującego. Istnieją jednak uniwersalne sposoby na zrobienie tego bez fachowej pomocy technika lub serwisanta. Zwykle kodowanie pilotów do bram może być wykonane na kilka sposobów. Trzeba jednak mieć na uwadze jedną rzecz — aby zaprogramować pilota, niezbędna jest wiedza o samym urządzeniu. Różne panele sterujące mogą mieć nieco inne przyciski oraz diody, co może okazać się mylące jeśli chcemy zaprogramować pilota do bramy. Większość obecnych paneli sterujących i pilotów korzysta z technologii automatycznego kodowania. Na tych pierwszych zwykle można znaleźć trzy przyciski: „Learn”, „Set” oraz „Remote”. To samo dotyczy też pilotów do bram. Aby dowiedzieć się, jak ustawione są przyciski programujące w pilocie oraz jak go zaprogramować można znaleźć w instrukcji. Dzięki temu programowanie pilota do bramy wjazdowej jest wręcz dziecinnie proste.
Metoda 1 – programowanie pilota dołączonego do zestawu
Na panelu sterującym:
1. Wybierz odpowiednią funkcję w menu przez krótkie naciśnięcie przycisku PROG. Zauważysz migającą diodę.
2. Wciśnij przycisk pilota, który chcesz, aby sterował otwieraniem/zamykaniem bramy. Potwierdzeniem zapamiętania zwykle bywa szybkie miganie lampki LED.
3. Następnie przełącz urządzenie z trybu programowania na tryb użytkowania. Wówczas sprawdzisz, czy brama jest zaprogramowana i czy reaguje na przycisk pilota.
Na pilocie:
- Naciśnij i przytrzymaj dwa górne przyciski, aż dioda w pilocie zacznie migać. (Wtedy pilot przełącza się na tryb uczenia)
- Naciśnij przycisk, który będzie otwierał bramę.
- Następnie znowu przytrzymaj dwa przyciski, aż dioda zamiga.
Metoda 2 – programowanie pilota uniwersalnego
Naciśnij przycisk programowania, który nazywa się często ENR, PROG oraz MEMO. Pamiętaj, że w niektórych odbiornikach przytrzymuje się przez jakiś czas wciśnięty przycisk programowania. Dioda odbiornika, która się pokazuje, sygnalizuje przełączenie w tryb programowania. Naciśnij zatem na chwilę przycisk nowego pilota, a potem zwolnij go.
W diodzie odbiornika powinien zacząć zmieniać się sposób działania w celu zasygnalizowania powodzenia programowania.
Przed wyjściem z trybu programowania powinieneś chwilę odczekać.
Nowy pilot powinien zostać zaprogramowany!
Mamy nadzieję, że nasze wskazówki odnośnie do tego, jak zaprogramować pilota do bramy, okazały się być pomocne.