Strona głównaPrzemysłBrykiet torfowy - opinie, kaloryczność, cena hurtowa, może to zamiast ekogroszku?

Brykiet torfowy – opinie, kaloryczność, cena hurtowa, może to zamiast ekogroszku?

Wielokrotnie poruszaliśmy już temat związany z ogrzewaniem, a jego popularność wciąż nie maleje. Nic dziwnego, skoro surowce osiągają absurdalnie wysokie ceny, a sezon grzewczy rozpocznie się lada moment. Zmęczeni inflacją Polacy szukają różnych rozwiązań, żeby zaoszczędzić chociaż trochę pieniędzy. Jak się okazuje, nie jest to łatwe zadanie. Oprócz rosnących kosztów coraz bardziej dokuczliwym problemem staje się ograniczona dostępność materiałów opałowych. Na pewno wiedzą o tym osoby, desperacko szukające ekogroszku czy pelletu. Tym razem przyszedł czas na brykiet torfowy. Czy również dołączył do grona towarów deficytowych? Specjalnie dla naszych czytelników sprawdzamy, co to jest, opinie na forum, ceny, jak nim palić i czy węgiel jest od niego lepszy. Jeśli jesteście osobami, szukającymi więcej informacji o brykiecie torfowym, przeczytajcie poniższy artykuł i dowiedzcie się o nim nowych rzeczy. 

Brykiet torfowy – co to jest?

Nie każdy jednak wie, co to jest brykiet torfowy, a ciężko czytać o czymś abstrakcyjnym. Podobnie jak ekogroszek czy pellet, brykiet torfowy jest jednym z ekologicznych paliw opałowych, chociaż wydaje się nieco mniej popularny, co nie znaczy, że nie warto zwrócić na niego uwagi. Oprócz przyjazności dla środowiska, do niedawna charakteryzowała go również przystępna cena. Nie zawiera on szkodliwych substancji chemicznych, dlatego jest bezpieczny dla człowieka i otaczającej go przyrody. Tak w skrócie można odpowiedzieć na pytanie, co to jest brykiet torfowy, a jak nim palić? 

Sprawdź: Ekogroszek ze Słowacji – cena, opinie, kaloryczność, parametry, gdzie kupić?

Brykiet torfowy – wartość opałowa, jak wygląda kaloryczność?

Zawsze będę powtarzać, że przed zakupem jakiegokolwiek materiału opałowego, trzeba zwrócić uwagę na jego parametry, ponieważ wyczytamy z nich, chociażby kaloryczność produktu, która wskazuje na jakość czy długość spalania. Nie inaczej jest w tym przypadku. Jak więc wygląda wartość opałowa i kaloryczność brykietu? A może to jedno i to samo? Odpowiedź jest mniej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać. Okazuje się bowiem, że kaloryczność = wartość opałowa. A co zresztą parametrów? 

Właściwości brykietu torfowego:

  • kaloryczność/wartość opałowa: 18mj/kg 
  • wilgotność: 13,8%
  • popiół: 9%
  • zawartość siarki: 0,2%

Nie bez powodu mówi się, że brykiet torfowy stanie się ekologicznym opałem przyszłości. Stosowany jest już w wielu krajach europejskich, w tym skandynawskich, gdzie zimy potrafią być dokuczliwe. Jego kaloryczność sprawdza się jednak i w takich warunkach. Inaczej, ludzie korzystaliby z materiałów o większej wartości opałowej. Jak nim palić? Według wytycznych ministerstwa, brykiet można normalnie palić w piecu. 

Brykiet torfowy – opinie

Jakie są ogólne opinie o brykiecie torfowym? Jak już wiemy, należy do proekologicznych opałów, a z jego kaloryczności zadowoleni są nawet mieszkańcy Skandynawii. Inne opinie wskazują, że konsumenci preferują go bardziej niż zwykłe trociny czy pellet. Co więcej, spalanie nie powoduje zanieczyszczeń z czarnej sadzy. Niestety, od dłuższego czasu największym minusem pozostaje cena, ale o niej wspomnimy więcej w dalszej części artykułu. 

Brykiet torfowy – opinie na forum

Czy opinie na forum pokrywają się z tymi wcześniej wymienionymi? Prawdą jest, że klienci zadowoleni są z wartości opałowej, braku negatywnych skutków dla środowiska czy bezproblemowego spalania. Jednak jak to w życiu bywa, nie u wszystkich konsumentów dany produkt sprawdzi się tak samo. Niektórzy użytkownicy skarżą się na sporą ilość popiołu i potrzebę częstego czyszczenia kominka. Z kolei inne opinie na forum odnoszą się do długiego czasu spalania i twierdzą, że jest idealnym zamiennikiem węgla brunatnego. Najlepiej jest samemu przekonać się o skuteczności brykietu torfowego. Istnieje duża szansa, że sprawdzi się i w naszym piecu. Jeśli nie, zawsze możemy odsprzedać go komuś innemu. Warto zwrócić uwagę, że opinie na forum są subiektywne, czyli zgodne z odczuciami i przekonaniami autora danej wypowiedzi. 

Jedna z opinii na forum o ogrzewaniu – wada: dużo popiołu!

Brykiet torfowy czy węgiel?

Brykiet torfowy czy węgiel? Oto jest pytanie, które zadaje sobie w ostatnim czasie duża liczba osób. I w tym przypadku dobrym pomysłem jest porównanie parametrów wybranych produktów. Okazuje się, że nie różnią się od siebie znacząco. Mają podobne właściwości grzewcze, zważając na spalanie. Jeśli mamy na względzie aspekt bezpieczeństwa dla środowiska, to zdecydowanie lepiej wypada torf. Ponadto brykiet nie brudzi, więc będziemy mieli mniej sprzątania przy jego użyciu. 

Sprawdź: Ekogroszek z Kazachstanu – opinie, cena, parametry, gdzie kupić?

Brykiet torfowy – cena, ile kosztuje w hurcie? Gdzie kupić?

Gwałtowny wzrost cen nie ominął brykietu torfowego, więc mógł stracić nieco na swojej atrakcyjności. Czy kupno w hurcie może się bardziej opłacać? I gdzie w ogóle go kupić? Jeśli rozważacie hurtowe nabycie brykietu torfowego, to cenę w wielu przypadkach należy uzgodnić ze sprzedawcą, ponieważ potrafią zmienić się z tygodnia na tydzień. Jeśli zakupimy więcej towaru, to pojawia się większa szansa, że dostaniemy jakiś rabat. Wracając do pytania, gdzie go kupić, najlepszą odpowiedzią będzie, żeby w miarę możliwości nabywać go od zaufanych sprzedawców. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nie zostaniemy oszukani. Nie jest to jednak produkt deficytowy, dlatego po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy “gdzie kupić brykiet torfowy”, powinny od razu pojawić się oferty.  

Cena za tonę to około 1500 zł w big bagu.

Nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższym czasie zainteresowanie związane z ogrzewaniem miało zacząć spadać. Bardzo prawdopodobne jest, że jeszcze bardziej zyska rozgłos przez zbliżające się zimne miesiące. Mamy jednak nadzieję, że każdy z naszych czytelników spędzi ten czas w ogrzanym domu lub mieszkaniu i nie będzie musiał się martwić już tym tematem. A jakim materiałem Wy palicie w swoich piecach? Czy uważacie, że węgiel jest lepszy? Zostawcie komentarz i oczekujcie następnych artykułów o materiałach opałowych. 

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

2 KOMENTARZE

  1. Pierwszy raz kupiliśmy brykiet torfowy , pali się naprawdę dobrze i długo , fakt że popiołu jest sporo ale to dla tego że spala się całkowicie , po nałożeniu wieczorem do pieca do rana jest żar , niestety cena teraz to 1600 za tonę w bigbagu , w zeszłym roku ponoć był po 500 zł.. ale to i tak taniej niż węgiel którego nie ma .

Popularne