Strona głównaPoradyZmywarka Whirlpool — popularne błędy, które możesz naprawić sam

Zmywarka Whirlpool — popularne błędy, które możesz naprawić sam

Whirlpool jest marką, która o swoją reputację dba od roku 1911. Z każdym rokiem oferuje ludziom nowoczesne technologie, powiększając grupę zadowolonych klientów. Sprzęty marki Whirlpool oprócz tego, że są niezawodne, ładnie zaprojektowane i łatwe w użytkowaniu mają jeszcze jedną zaletę – niektóre awarie można naprawić samemu. Gdy zmywarce zdarzy się awaria informuje o tym użytkownika za pomocą komunikatu wyświetlanego na ekranie led. Ułatwieniem jest to, że większość sprzętów Whirlpool jest wyposażona w funkcję autodiagnostyki, co sprawia, że sama może rozpoznać konkretną usterkę. Dzięki temu nie trzeba samemu „dochodzić”, z jaką awarią mamy do czynienia. Poniżej znajduje się lista kilka najczęściej występujących błędów, z którymi mogą borykać się zmywarki Whirlpool.

Zmywarka Whirlpool błąd f15

Błąd f15 występuje, gdy zmywarka Whirlpool ma problem z tzw. czujnikiem wirtualnym. Objawami zwykle jest odpompowywanie wody przez zmywarkę przed rozpoczęciem mycia oraz charakterystyczne „buczenie”. 

Z reguły czujnik wirtualny jest odpowiedzialny za monitorowanie ilości i jakości przepływu wody w zmywarce. Jego uszkodzenie oprogramowaniu sterować pracą maszyny, więc w takich sytuacjach zwykle się wyłącza. Dzieje się tak, gdyż — odczyt z pompy myjącej jest niezgodny z odczytem z pompy odpływowej. Czasami nie trzeba wymieniać jednak całego czujnika. Czujnik może nie wczytywać ilości wody, ze względu na zapchaną pompę dopływową. Zanim więc zdemontujesz czujnik, możesz zerknąć, czy dopływ wody nie jest zanieczyszczony.

Zmywarka Whirlpool błąd e4

Błąd e4 jest związany z problemem spuszczenia wody ze zmywarki. Przyczyną awarii mogą być takie rzeczy jak: zapchany/zaplanowany wąż lub filtr spustowy, brak przepływu wody w pompie obiegowej. W dwóch pierwszych przypadkach możliwa jest samodzielna naprawa w postaci czyszczenia filtra oraz węża spustowego. W drugim (uszkodzona pompa obiegowa) wskazane jest skorzystanie z pomocy technika, który wymieni pompę na nową oraz sprawdzi elementy i łączenia sąsiadujące. 

Zmywarka Whirlpool błąd f6

Jeżeli na ekranie zmywarki wystąpi błąd f6 to można mieć pewność, że jest to coś związanego z wodą. Może być jednak kilka przyczyn awarii. Może on pojawiać się z innymi błędami np. E2. Przy błędzie f6 zmywarka nie może zacząć mycia, gdyż zatkany jest dopływ wody. Może być także uszkodzona rura doprowadzająca wodę do zmywarki albo też filtr, bądź czujnik przepływu. Naprawa nie obędzie się wówczas bez całkowitego odłączenia od  instalacji hydraulicznej. Przy usuwaniu usterki warto mieć na względzie to, że powód może być błahostką w stylu – zakręcony kurek od dopływającej wody. 

Błąd f3 w zmywarce Whirlpool

Jako błąd f3 określany jest problem z systemem grzewczym w zmywarce.   O przepalenie grzałki. Możesz rozpoznać tę usterkę po charakterystycznym zapachu przypominającym palony plastik lub po prostu — odłączeniu instalacji elektrycznej. Jak naprawić błąd f3 w zmywarce Whirlpool? Najprościej w tym przypadku wymienić grzałkę. Może ona ulec przepaleniu na skutek eksploatacji.

Co oznacza komunikat o błędzie f6 w zmywarce Whirlpool?

Jeśli na wyświetlaczu zmywarki pojawi się informacja o błędzie F6 lub e4 może chodzić o zatkany zawór wody. Również nieczystości, które zatykają sitko -zwykle jest to kamień — mogą powodować pojawienie się komunikatu o błędzie f6 w zmywarce Whirlpool.

Komunikat o błędzie 11 w zmywarce Whirlpool

Jeśli zmywarka Whirlpool pokazuje komunikat o błędzie 11, może to oznaczać, że uszkodzeniu uległ czujnik zmętnienia wody. Przekazuje on informacje do systemu o tym, czy naczynia wymagają dodatkowego płukania. Błąd 11 w zmywarce Whirlpool naprawisz bardzo łatwo — wystarczy delikatnie odkręcić czujnik i wymienić go na nowy. Aby dostać się do wadliwej części, zajrzyj pod filtry i w  misie znajdziesz ją bez trudu. Należy ja delikatnie wykręcić i wymienić na nowy filtr.

Awaria zmywarki Whirlpool — błąd f10

W momencie pojawieniu się komunikatu o błędzie F10 w zmywarce Whirlpool możesz się spodziewać problemów z grzałką — zapewne woda nie nagrzewa się w ogóle lub jest nagrzana do niskiej temperatury. W takim przypadku warto wymienić grzałkę.

Zmywarka Whirlpool, błąd f2- co oznacza?

Jeśli na wyświetlaczu Twojej zmywarki Whirlpool pojawił się komunikat o błędzie f2, oznacza to, że prawdopodobnie nastąpił niekontrolowany wyciek wody. Jeśli zauważysz ją w misie, sprawdź szczelność zaworów doprowadzających wodę do zmywarki oraz same wężyki — często wystarczy zakleić pojedynczy otwór lub wymienić uszczelkę, by błąd zniknął. Zatem błąd f2 w zmywarce Whirlpool niekoniecznie musi oznaczać koniec jej użytkowania.

Błąd f8 w zmywarce Whirlpool

Przy okazji wystąpienia błędu f8 w zmywarce Whirlpool, pojawia się także komunikat o błędzie e1. F8 oraz e1 mogą być wywoływane podobną przyczyną. Zapewne chodzi tu o pompę spustową, przez której awarię następuje wyciek wody. Obie awarie można naprawić, wymieniając pompę spustową.

Błąd e5 w zmywarce Whirlpool

W przypadku błędu e5 w zmywarce Whirlpool podobnie jak w przypadku wcześniejszego akapitu może chodzić o problem z wodą. Jednak tym razem usterka może być o wiele bardziej złożona. W pierwszej kolejności należy sprawdzić drożność odprowadzania wody. Kolejnym etapem jest zweryfikowanie, czy filtry na zaworach nie zostały zapchane. Jeśli w obu przypadkach nie zauważasz nieprawidłowości, sprawdź zawór AquaStop.

Mamy nadzieję, że nieco rozjaśniliśmy Ci sprawę komunikatów o błędach w zmywarce Whirlpool. Na szczęście z większością usterek poradzisz sobie sam, nawet jeśli Twoje umiejętności techniczne nie są zbyt zaawansowane.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne