Strona głównaPoradyCzym szlifować drewno?

Czym szlifować drewno?

Wiele osób zastanawia się nie tylko jaki papier ścierny do drewna będzie odpowiedni, ale przede wszystkim jakim papierem szlifować drewno np. pomalowane za pomocą impregnatu. Oprócz tego problemu: jakim papierem szlifować drewno, napotkamy się również z wyborem, czy będziemy chcieli szlifować drewno ręcznie, czy za pomocą elektronarzędzi. Wiele od tego, jaka powierzchnia do szlifowania nam pozostała. Jeśli mamy drewno pomalowane za pomocą lakieru, bardzo ważne będzie jaki papier do matowienia lakieru wybierzemy. Istnieją różne papiery ścierne do szlifowania drewna, a to jakim papierem szlifować drewno jest zależne od jego grubości, ale przede wszystkim powierzchni drewna, czy jest ona pokryta lakierem, czy też nie. Jeśli chodzi o to jaki papier ścierny do usuwania lakieru z drewna będzie odpowiedni, zależy to od ilości lakieru, jaki znajduje się na drewnie. Ważne jest wybranie dobrego papieru do matowienia lakieru – to, jaki papier do matowienia lakieru wybierzemy będzie zależało od końcowego efektu. Matowimy lakier na mokro, by później przejść do cieńszych papierów ściernych i idealnie wyrównać powierzchnię drewnianą.

Szlifowanie drewna jest bardzo ważne, ponieważ jego celem jest wygładzenie powierzchni drewna, ale również usunięcie starej powłoki. Może to pomóc w przygotowaniu gruntu pod położenie nowego produktu ochronno-dekoracyjnego. Najczęściej szlifowanie drewna  przebiega ręcznie w momencie, kiedy chcemy zabezpieczyć drewno za pomocą nowego impregnatu, czy lakieru.

Jakim papierem szlifować drewno?

Przy szlifowaniu drewna należy sprawdzić jaki papier ścierny do usuwania lakieru z drewna oraz jaki papier ścierny do drewna – granulacja będzie konieczny do wyrównania jego powierzchni.

Papier ścierny do drewna – granulacja jest dość ważną kwestią i wymaga pewnego wyjaśnienia. Otóż rodzaje papieru ściernego różnią się od siebie granulacją. Szlifowanie drewna papierem ściernym rozpoczynamy od papieru o dużej grubości, by potem przejść do nieco mniejszych granulacji. Rodzaje papieru ściernego oraz papier ścierny do drewna granulacja są zapisane na opakowaniach z papierem ściernym. To jakim papierem szlifować drewno zależy od tego, czy jest on pomalowany np. za pomocą farby lub impregnatu, który chcąc przemalować drewnianą powierzchnię, musimy na początku zetrzeć. Należy też wybierać jaki papier ścierny do drewna wybrać, biorąc pod uwagę jego grubość. Do drewna twardego, takiego jak buk, dąb, czy niektóre drzewa egzotyczne, należy wybrać materiał o nasypie pełnym.

Jaki papier ścierny do usuwania lakieru z drewna

Przy potrzebie zmatowienia oraz usunięcia lakieru z drewna, pojawia się kwestia jaki papier do matowienia lakieru należy użyć. W odpowiedzi na zapytanie jaki papier do matowienia lakieru, pojawia się często odpowiedź, że najlepszym papierem będzie papier do drewna o granulacji 800-1000. Drewno powleczone lakierem szlifujemy na mokro. Oprócz wyboru odpowiedniej gradacji papieru bardzo ważne jest szlifowanie drewna wzdłuż słoi. Niezależnie od wyboru odpowiedniej gradacji papieru bardzo ważne jest szlifowanie drewna w jedną stronę. Szlifowanie go w poprzek słoi potrafi bardzo łatwo zniszczyć powierzchnię. Nie powinno się tego robić, zwłaszcza przy miękkim drewnie. Przy szlifowaniu drewna należy wiedzieć nie tylko jaki papier ścierny do drewna będzie odpowiedni, ale przede wszystkim jak robić to prawidłowo. Bardzo ważne jest zagruntowanie drewna za pomocą rozcieńczonego lakieru podkładowego, który pozwoli nam na usunięcie wszystkich powstałych włosków na drewnie, co może sprawić, że będzie ono bardziej chropowate.

Ręczne szlifowanie może być żmudne, ale również bardziej czasochłonne, ale często jest też niezbędne, zwłaszcza przy niewielkich powierzchniach drewnianych.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne