Wierszyki i piosenki towarzyszą nam już od najmłodszych lat, pojawiając się w bajkach, w serialach dla dzieci, w czytanych nam książeczkach czy po prostu w codziennym życiu. Jest wiele rodzajów wierszyków dla dzieci, ponieważ muszą one pełnić wiele funkcji. Mamy wierszyki, które uczą małe dzieci rzeczy takich jak rozpoznawanie zwierząt, uczenie się literek, poznawanie świata, a także nowych słów. Są również bajki na dobranoc i kołysanki, które mają za zadanie wyciszyć maluchy, oraz ułożyć je do snu, w jak najlepszy możliwy sposób. Wielu z nas jako dzieci słyszało kołysanki takie jak „Aaa kotki dwa”, które do tej pory często są śpiewane maluchom tuż przed snem, i bardzo często wywiązują ze swojego zadania. Są też piosenki i wierszyki, które mają rozwijać pamięć najmłodszych, robiąc to poprzez powtarzanie pewnych fraz, czy zdań, wpajając je tym samym do głów dzieci. W przedszkolach, wierszyki często wykorzystuje się do przedstawiania dzieciom różnych zjawisk, takich, jak któraś pora roku. Dzieci uczą się wierszyków o jesieni, w których opisywane jest, jak wygląda ta pora roku, czym się charakteryzuje, a także jak długo trwa. Dzieci często zapamiętują takie piosenki czy wierszyki, dzięki czemu rozwija się ich wiedza o świecie, a także ich ciekawość. W przedszkolach są też popularne wierszyki, które mają wyciszać dzieci, oraz pomagać im się skoncentrować. Wykorzystuje się je przed drzemką, by uspokoić i wyciszyć maluchy, tak by nie było problemu z położeniem ich spać. Takie wierszyki wykorzystuje się również przed posiłkiem, tak by dzieci uspokoiły się, oraz skoncentrowały na jedzeniu.
Nikt nie chce, żeby wypełniona dziećmi stołówka, była zbyt głośna, ponieważ przeszkadza to zarówno dorosłym, jak i dzieciom, które nie mogą skoncentrować się na swoim posiłku i zjeść go w spokoju. Takie wierszyki muszą mieć pewne właściwości, które skupią na nich uwagę dzieci i pozwolą im się skoncentrować. Wierszyki mają zwracać uwagę dzieci, wielu opiekunów w przedszkolu stawia więc na piosenki, ponieważ małe dzieci bardzo często uwielbiają śpiewać, a poza tym, rytm muzyki ma zadanie wyciszające i kojące. Ciężko może być, wymyślić odpowiedni wierszyk, ponieważ muszą być one napisane w odpowiedni sposób. Na szczęście, wielu pedagogów czy przedszkolnych opiekunów, chętnie dzieli się swoimi sposobami i wierszykami, udostępniając je w internecie. Dzięki temu możemy się nimi zainspirować i tworzyć własne wierszyki czy piosenki, co z pewnością ułatwi pracę z dziećmi w przedszkolu, ale też i w domu. Używanie takich wierszyków nie musi ograniczać się tylko do przedszkoli, bez problemu może być też używane w domu, zwłaszcza jeśli dzieci jest więcej. Jest to wspaniała pomoc, która dodatkowo rozwija maluchy i poprawia im humor, zwłaszcza jeśli jest mowa o wierszykach interaktywnych, w których dzieci mogą aktywnie uczestniczyć.
Wierszyki przed posiłkiem
Wierszyki przed posiłkiem w przedszkolu mają za zadanie, przede wszystkim uspokoić i wyciszyć maluchy, a także pozwolić im się skoncentrować. Dzieci w wieku przedszkolnym, nie potrafią jeszcze zrozumieć, kiedy przychodzi pora na to, żeby bawić się i wariować, a kiedy przychodzi pora na to, by się wyciszyć i skupić na jednej konkretnej rzeczy. Małe dzieci są bardzo ciekawe świata, więc zdekoncentrować je i rozproszyć, może prawie wszystko. Dzieci nie potrafią również zrozumieć tego, jakie znaczenie mają niektóre czynności, takie jak spożywanie posiłków, czy chodzenie spać. Ciężko może być, namówić trzylatka do pójścia spać, zwłaszcza jeśli dziecko tego nie chce. Nie posłucha wtedy logicznych argumentów, ponieważ nie rozumie logiki, dlatego bardzo przydatne są pewne triki, które pomogą nam w osiągnięciu celu. By położyć dzieci spać, często czyta im się bajki na dobranoc, których rytm, oraz rymy, mają za zadanie sprawić, by dzieci stały się senne i w końcu położyły się spać. Podobny efekt mają kołysanki, które zostały ułożone i opisane w sposób, który ma wyciszać dzieci, a także pomaga im się skoncentrować na piosence. Takich samych trików można używać też w przedszkolu, o czym mówi wiele przedszkolnych opiekunek i pedagogów. Wyliczanki, wierszyki czy piosenki przed posiłkiem, uspokajają dzieci i pozwalają im w spokoju zjeść swój posiłek. Ważne jest, by dzieci były skoncentrowane, bo kiedy zaczynają się rozkojarzyć, jedzenie na talerzu przestaje mieć jakiekolwiek znaczenie, zostaje więc całkowicie zapomniane. Im bardziej wyciszone dzieci, tym większa szansa, że posiłek przebiegnie bez żadnych problemów, w spokoju i chociaż względnej ciszy. Wiele przedszkolanek często używa podobnych rozwiązań, ponieważ są one bardzo skuteczne. Problemem jest znalezienie odpowiednich wierszyków, czasem więc nie mamy wyjścia i musimy napisać je sami. Niestety nie jest to proste zadanie, ponieważ wymaga od nas ogromu kreatywności, oraz cierpliwości. Czasem niestety brak nam czasu, by móc zastanawiać się nad takimi rzeczami, dlatego dobrą opcją może okazać się, poszukiwanie wierszyków przed posiłkiem w przedszkolu w internecie. Internauci chętnie przychodzą z pomocą, dzieląc się swoimi własnymi tekstami, czy też tekstami usłyszanymi od innych ludzi, dzięki czemu sprawiają, że nasze zadanie staje się o wiele łatwiejsze. Jeśli wierszyki są interaktywne, mogą okazać się bardziej skuteczne. Przedstawiamy kilka opcji wierszyków, które mogą wzbudzić zainteresowanie maluchów, oraz wyciszyć je i pozwolić im się skoncentrować.
Liczymy do trzech! (Cała klasa)
Jeden, dwa, trzy!
Rysujemy w powietrzu małe kółeczko,
Rysujemy w powietrzu pięknego kwiatuszka,
Podskakujemy trzy razy,
Cii! Przykładamy paluszka do buzi,
A teraz po cichutku maszerujemy!
Klaszczemy rączkami (dwa razy),
Skaczemy w górę (dwa skoki),
Kręcimy się w kółko (dwa razy),
Kucamy i wstajemy (dwa razy),
Paluszek do ust!
Kładziemy się i wstajemy.
Jak robi kotek? (Miau)
Jak robi piesek (Hau)
Jak robi kurka (Ko, ko, ko)
Jak robi krówka? (Muu)
Jak robi świnka (Chrum, chrum)
Jak robią ptaszki? (Ćwir, ćwir)
A jak robią dzieci? (Ciii…).
Sprawdź też: Wierszyki dla 3-latków w przedszkolu oraz Wierszyk na odejście dziecka z przedszkola