Strona głównaPoradyJak zresetować router w mieszkaniu?

Jak zresetować router w mieszkaniu?

Może zdarzyć się tak, że router nie działa prawidłowo, połączenie z siecią internetową jest często zrywane bądź zostało zerwane całkowicie. W takiej sytuacji niezbędny będzie reset routera. Jak zresetować i przywrócić router do ustawień fabrycznych? Co daje reset routera? Jak zresetować router przez komputer? Czy to w ogóle możliwe? Tego dowiesz w poniższej treści artykułu.

Reset routera – jak powrócić do ustawień fabrycznych?

Pierwszym krokiem w rozwiązaniu problemów z routerem powinien być soft reset routera. Jest to tzw. miękki reset. Należy odłączyć go od prądu na kilkanaście sekund. Następnie włącz wtyczkę do zasilania. Na obudowie jest kilka diod. Pierwsza z nich to POWER, czyli zasilanie, druga – IN, czyli wejście, trzecia – OUT – wyjście, czwarta – PC lub LAN, czyli komputer. Kolejność, jak i liczba diod może się nieco różnić w zależności od modelu routera. Urządzenie będzie działać dobrze dopiero, kiedy wszystkie diody się zaświecą. W przypadku, kiedy soft reset routera nie pomoże należy wykonać tzw. twardy reset, którego inaczej nazywa się hard reset. 

Jak zresetować router i przywrócić go do ustawień fabrycznych? Twardy reset wykonuje się wtedy, kiedy masz pewność, że brak dostępu do internetu jest spowodowany przez błąd ze strony routera. W celu wykluczenia winy innych przyczyn sprawdź potencjalne źródła, które mogą być odpowiedzialne za problem, a jest to karta sieciowa komputera bądź przerwanie sygnału sieci przez prace konserwacyjne dostawcy internetu satelitarnego. Jeśli zdecydowałeś, że to Twój router zawodzi, musisz znaleźć na obudowie przycisk “RESET”, który zazwyczaj jest ukryty, dlatego też do jego wciśnięcia będziesz potrzebował wygiętego spinacza bądź cienkopisu. Wciśnij końcówkę w zagłębienie, w którym znajduje się przycisk i przytrzymaj przez około 30 sekund. Jak zresetować router i przywrócić go do ustawień fabrycznych? Nic więcej nie musisz robić, ponieważ to właśnie hard reset routera powoduje powrót do ustawień fabrycznych. W ten sposób zostają przywrócone domyślne parametry urządzenia. W celu zalogowania do routera, musisz wpisać do paska swojej przeglądarki internetowej adres IP swojego urządzenia, a następnie nazwę użytkownika i hasło. Dane do konfiguracji sprzętu znajdziesz w instrukcji obsługi bądź na stronie internetowego producenta. Panel konfiguracyjny umożliwia także zmianę ustawień i hasła.

Jakie korzyści płyną z resetu routera?

Zastanawiasz się, co daje reset routera tak naprawdę? Jest to proces, który sprawia, że router staje się takim, jakbyś przywiózł go prosto ze sklepu. Usunięte zostają wszystkie hasła, szczegóły sieci Wi – Fi, takie jak identyfikator SSID i hasło, a także wszystkie ustawienia. Reset routera jest przydatny w sytuacji, kiedy działa on dziwnie, przerywa połączenie, bądź masz podejrzenia, że zostało zainstalowane w nim złośliwe oprogramowanie. Pamiętaj jednak, że po wykonaniu resetu routera nie ma żadnej możliwości powrotu do poprzednich ustawień, dlatego jeśli chcesz wykonać tak ryzykowny krok, musisz być pewien jego konsekwencji. Jeśli obawiasz się tak radykalnych posunięć, zacznij od ponownego uruchomienia komputera i routera. Możesz także spróbować zaktualizować oprogramowanie sprzętowe routera.

Czy jest możliwy reset routera przez komputer?

Może się tak zdarzyć, że Twój router nie będzie posiadał przycisku “RESET”. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak zresetować router przez komputer? W tym przypadku zajrzeć do instrukcji obsługi routera. Jeśli jej nie posiadasz, nie powinno to stanowić większego problemu. Możesz wpisać w wyszukiwarce internetowej model swojego routera i dopisać słowo “instrukcja”. Dzięki niej dowiesz się, w jaki sposób połączyć się z interfejsem internetowym routera i poznasz opcję resetowania. Wiesz już, jak zresetować router przez komputer, ale co zrobić jeśli nie posiadasz systemu Wi – Fi mesh? Wystarczy pobrać aplikację kompatybilną z Twoim urządzeniem, wpisać adres IP i zalogować się do interfejsu administratora routera. Windows 10 posiada w ustawieniach opcję “Sieć i Internet”, w której znajdziesz frazę “ Wyświetl właściwości sieci”. Pod wpisem określonym jako “Brama domyślna” znajdziesz swój adres IP.

 

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne