Trwa kryzys energetyczny i wszyscy interesujemy się opałem – głównie dlatego, że nie mamy wyboru. Obecnie ekogroszek i węgiel są tak drogie, że lepiej jest przeanalizować, co dokładnie kupujemy i jakie mamy opcje wyboru. W tym artykule przyjrzymy się groszkowi i ekogroszkowi – czym się od siebie różnią? Sprawdzamy!
Czym się różni groszek od ekogroszku?
Czym się różni groszek od ekogroszku? Groszek to nic innego, jak zwykły węgiel kamienny, który ma mniejszą frakcję niż standardowy węgiel, ale większą niż ekogroszek. Jednak to nie wszystko – nie bez powodu groszek nie ma dodatku ,,eko”. Ma on bowiem więcej siarki i innych, mało przyjaznych dla środowiska substancji, które na skutek spalania, przedostają się do atmosfery. Groszek może mieć również większą zawartość popiołu. Poniżej znajdziesz zbiór najważniejszych informacji o groszku i ekogroszku.
Sprawdź: Ekogroszek Pieklorz PGG – opinie, gdzie kupić? Parametry i kaloryczność
Groszek:
- Groszek jest węglem kamiennym – od typowego węgla odróżnia go tylko mniejsza frakcja, która wynosi od 8 do 31,5 mm.
- Jak powstaje ekogroszek? Przez mielenie węgla kamiennego w specjalnej maszynie – przez to ma on mniejsze bryłki niż zwykły węgiel.
- Głównie spalany jest w kotłach o mniejszej mocy.
- Ma więcej siarki, niż ekogroszek – do sprzedaży dopuszczony jest taki groszek, którego zawartość siarki nie przekracza 1,7%.
- Jeśli chodzi o popiół, to groszek może go mieć nie więcej, niż 14%.
- Jego wartość opałowa to minimum 21 MJ/kg.
Ekogroszek:
- Ekogroszek również powstaje z węgla, ale poddaje się go nie tylko procesowi kruszenia. Przed rozdrabnianiem go na bryłki wielkości od 5 do 25 mm, sprawdza się jego kaloryczność – ekogroszek nie może mieć wartości opałowej niższej, niż 24 MJ/kg. Następnie jest on przesiewany przez wielkie sito, które oddziela bryłki o dobrej wielkości. To, co zostaje, jest przedmuchiwane lub płukane – dzięki temu usuwane są pyły węglowe oraz miał. Oczywiście jest on poddawany procesom suszenia – jego wilgotność nie może przekraczać 15%. Większość ekogroszków zawartość wilgoci ma w granicach 10% – im mniej, tym lepiej, bo palenie mocno wilgotnym opałem jest mało wydajne.
- Dzięki procesom oczyszczania ekogroszek ma zawartość siarki max. 1% – większość ma od 0,4-0,6%.
- Jeśli chodzi o popiół, to nie powinno go być więcej, niż 12% – ekogroszki zawartość popiołu mają przeważnie między 5 a 8%. W tym przypadku również – im mniej, tym lepiej. Im większa zawartość popiołu, tym więcej substancji niepalnych znajduje się opale i tym częściej trzeba czyścić szufladę i cały piec.
Już wiesz, czym różni się ekogroszek od groszku – mimo że oba rodzaje opału są węglem, to ekogroszek ma wyższą wartość opałową i ma lepsze parametry. Jednak kryzys energetyczny wymusił na rządzie chwilowe odstąpienie od wymogów, które musi spełniać każdy opał. Od 27 czerwca przez 60 dni produkowany i sprzedawany mógł być opał, który nie spełniał wymogów jakościowych.
Sprawdź też: Ekogroszek ze Słowacji – cena, opinie, kaloryczność, parametry, gdzie kupić?
Groszek zamiast ekogroszku
Groszek zamiast ekogroszku – warto? To zależy… Groszek ma podobną frakcję do ekogroszku i wielu producentów kotłów na ekogroszek dopuszcza palenie w nich groszkiem. Wszystko zależy, jaki masz piec – w papierach na pewno jest podane, czym dokładnie możesz palić w Twoim piecu i jaką powinien mieć frakcję opał. Są osoby, które palą groszkiem w piecach z podajnikiem ślimakowym, nawet jeśli producent nie dopuszcza takiej opcji – jednak wtedy trzeba liczyć się z możliwą awarią kotła. Według opinii tych ludzi ślimak się nie klinuje. Mimo wszystko zawsze może trafić się za duża bryłka, która doprowadzi do wstrzymania pracy podajnika lub uszkodzenia go.
Inną kwestią, która może rozwiać Twoje wątpliwości, czy warto kupić groszek zamiast ekogroszku, jest kaloryczność – ekogroszek ma ją często na wyższym poziomie. W dodatku ma mniejszą zawartość popiołu i siarki. Jednak ceny ekogroszku powoli dobijają do 4000 zł – obecnie ciężko kierować się tylko jakością i jest to w pełni zrozumiałe, że szukasz alternatywy. Ekogroszek jest lepszy, ale też droższy – tona groszku to wydatek rzędu 2000-2800 zł.
Nie ważne co kupisz – ekogroszek czy groszek – zawsze zwracaj uwagę na wartość opałową. Na rynku są różne groszki i ekogroszki – na ich kaloryczność wpływa wiele czynników, np. miejsce wydobycia. Na rynku są też różni sprzedawcy, a w dobie galopującej inflacji, coraz więcej z nich chce się dorobić na nieświadomych konsumentach. Nie każdy ekogroszek jest wysokokaloryczny i ma małą zawartość popiołu i wilgoci. Groszek wartość opałową niekoniecznie ma zawsze niższą niż ekogroszek – w niektórych składach są groszki o kaloryczności 29-31 MJ/kg