Strona głównaPrzemysłPiec na pellet czy pompa ciepła - jakie rozwiązanie jest korzystniejsze?

Piec na pellet czy pompa ciepła – jakie rozwiązanie jest korzystniejsze?

Jeśli jesteś obecnie na etapie wyboru źródła ogrzewania, to trafiłeś w bardzo dobry czas – kryzys energetyczny przedefiniował nasze myślenie o tym, czym warto ogrzewać dom. Co jest lepsze: piec na pellet czy pompa ciepła? Sprawdzamy!

Zobacz: Jakie ogrzewanie domu jest najtańsze? TOP10 rozwiązań

Pompa ciepła czy pellet? Charakterystyka źródeł

Zacznijmy od kotłów na pellet – co je charakteryzuje? 

 • wysoki stopień automatyzacji – pellet dosypuje się co okło 3-5 dni, a piec sam reguluje prace
 • są energooszczędne
 • cicho pracują
 • pellet jest czystym paliwem, więc łatwo jest utrzymać kotłownię w porządku
 • kotły są z reguły drogie – ceny zaczynają się od ok. 8 tysięcy złotych 
 • część pieców na pellet ma funkcję samoczyszczenia
 • popiół z pelletu jest biodegradowalny – można wykorzystywać go jako nawóz
 • pellet jest obecnie drogim paliwem (ok. 2500-3200 zł za tonę)
 • palenie pelletem jest neutralne klimatycznie – oczywiście tylko wtedy, gdy kupujemy pellet bez chemicznych wypełniaczy, np. klejów
 • przy dobrych ustawieniach pieca, pellet jest wydajnym opałem

Na forum natknęliśmy się na opinie jednego użytkownika kotła na pellet, który napisał, że ten, kto zamontował kocioł na pellet, nigdy nie będzie chciał zmienić tego źródła ciepła. Bardzo wiele osób, które palą pelletem, poleca ten opał. Na pewno jest on lepszy i wygodniejszy niż ekogroszek. Nowoczesne piece na ekogroszek również mają automatyczne podajniki i są wysoko zautomatyzowane, ale pellet mniej brudzi, łatwiej się nim pali, daje mało (biodegradowalnego) popiołu i jest bardziej ekologiczny.

Jeśli mamy odpowiedzieć na pytanie, co jest lepsze, pompa ciepła czy pellet, to musimy scharakteryzować również pompę ciepła. 

 • wyróżniamy trzy rodzaje pomp ciepła: gruntowe, wodne i powietrzne; najpopularniejsze są te ostatnie, ale najbardziej efektywna w przypadku niskich temperatur jest gruntowa
 • wszystkie pompy ciepła działają w ten sam sposób – pobierają ciepło z wody/powietrza i dostarczają je do pomieszczenia (oczywiście jest to duże uproszczenie, ale w skrócie tak to właśnie działa)
 • dobrze dobrana pompa jest bezobsługowa – nie trzeba ładować paliwa i czyścić pieca; można właściwie zapomnieć o jej istnieniu
 • pompy ciepła są bardzo drogie – kosztują minimum 15 tysięcy złotych
 • energia z pompy ciepła jest bardzo tania – średni roczny koszt ogrzewania domu gruntową pompą ciepła (ogrzewanie podłogowe, dom 150 m2, 4 domowników) to 2350 zł, a w przypadku grzejników – 2960 zł. Pompa powietrzna (ogrzewanie podłogowe, dom 150 m2 i 4 domowników) to wydatek rzędu 2760 zł, a jeśli masz grzejniki – 3510 zł. 
 • pompy ciepła należą do odnawialnych źródeł energii – są bardziej ekologiczne niż pellet
 • jest to najbezpieczniejsze źródło energii – nie ma możliwości wybuchu/pożaru
 • jeśli masz instalację fotowoltaiczną, to pompy ciepła świetnie z nią współgrają

Zobacz: Najtańszy pellet z dostawą – sprawdzamy 5 najtańszych ofert

Piec na pellet czy pompa ciepła? Co lepsze?

Pompa ciepła jest najlepszym wyborem – jest cicha, niewidoczna, nie trzeba martwić się jej pracą, korzysta z odnawialnych źródeł energii, przez co produkcja ciepła wychodzi nas bardzo tanio. Jedna tona pelletu kosztuje mniej więcej tyle, co roczne ogrzewanie 150m2 domu pompą, w którym mieszkają 4 osoby. W dodatku po instalacji możemy zapomnieć o jej istnieniu – nie trzeba dokładać do niej paliwa i martwić się jego dostępnością i cenami na rynku. Jeśli masz wystarczająco dużo pieniędzy na instalację pompy, to odpowiedź na pytanie: Pompa ciepła czy pellet? jest prosta – pompy ciepła są najbardziej przyszłościowym źródłem ciepła. 

Jeśli jednak nie stać Cię na wyłożenie minimum 15 tysięcy na start, to kocioł na pellet nie jest najgorszym rozwiązaniem. Pellet jest niskoemisyjny, a palenie nim jest bardzo wygodne, bo ma on niską zawartość popiołu, który w dodatku jest biodegradowalny. Problemem jest jego cena – za tonę tego paliwa trzeba wyłożyć około 2500-3000 zł. Sam piec na pellet również nie należy do najtańszych – jeśli pellet nie stanieje, to ta inwestycja raczej Ci się nie zwróci. 

Zakaz palenia węglem/ekogroszkiem wejdzie w życie prędzej czy później. Jako że Polska jest członkiem Unii Europejskiej, to musi w końcu zrezygnować z tego źródła energii – Europa dąży do neutralności klimatycznej. Stary kontynent do 2030 roku chce zmniejszyć emisję CO2 o 55% i Polska również musi się do tego przyczynić. Stopniowe ograniczenia palenia węglem będę więc wchodzić w życie w najbliższych latach – do 2050 zobowiązaliśmy się zrezygnować z tego źródła ciepła, a przecież nie stanie się to z dnia na dzień. Pellet i pompy ciepła są przyszłością. Nie ważne co wybierzesz i tak wyjdziesz na tym lepiej, niż na ekogroszku czy węglu. 

Już wiesz, co wybrać, pompę ciepła czy pellet – jeśli masz odpowiednio duży budżet, zainwestuj w pompę ciepła. Daj znać w komentarzu, czym paliłeś wcześniej i dlaczego rozważasz te dwa źródła ciepła.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne