Strona głównaBudownictwoMleko na mszyce - domowe sposoby, oprysk mleka, czy jest skuteczny?

Mleko na mszyce – domowe sposoby, oprysk mleka, czy jest skuteczny?

Każda osoba, która zajmuje się uprawą roślin ozdobnych lub warzyw wie doskonale, że atak pasożytów potrafi być poważnym problemem, który całkowicie niweczy efekty naszych starań. Nic więc dziwnego. że w momencie, w którym zauważymy pojawienie się niechcianych gości poszukujemy sprawdzonych sposobów. Jednym z nich jest z całą pewnością oprysk z mleka na mszyce. To naturalna, ekologiczna a jednocześnie sprawdzona metoda. Możemy przekonać się o tym choćby wpisując w wyszukiwarkę hasło “mleko na mszyce forum”. Czy mleko jest dobre na mszyce? Jakie mleko na mszyce należy użyć i w jaki sposób zrobić oprysk z mleka na mszyce? Pora odpowiedzieć na te pytania.

Oprysk z mleka na mszyce – sprawdzony sposób? 

Nie da się ukryć, że wśród domowych metod zwalczania pasożytów oprysk z mleka na mszyce jest jednym z tych, co do którego zdania są dość podzielone. Część osób uważa, że to niezwykle skuteczny sposób na mszyce. Mleko jest jednak rozwiązaniem, które sprawdza się wyłącznie w przypadku roślin rosnących na zewnątrz, ponieważ może doprowadzić do powstawania nieprzyjemnego zapachu. Zacznijmy jednak od tego, jakie mleko na mszyce warto użyć. Przede wszystkim dobrze sprawdza się chude mleko krowie. Jest stosunkowo niedrogie a przy tym daje bardzo dobre efekty. Możemy oczywiście eksperymentować z innymi rodzajami mleka, niemniej jednak nie powinno być ono tłuste i gęste. 

zwalczanie mszycy bros
Można też skorzystać z mocniejszych środków, np. firmy BROS

Woda z mlekiem na mszyce? 

Wykonując oprysk z mleka na mszyce powinniśmy pamiętać o tym, że należy je rozcieńczyć z wodą w proporcji 1 do 1. Tak sporządzoną mieszankę przelewamy do spryskiwacza i dokładnie zraszamy wszystkie elementy rośliny – liście, łodygi i kwiaty. Zabieg warto wykonywać codziennie rano. Dlaczego poranna pora jest najbardziej odpowiednia? Odpowiedź jest bardzo prosta – rano mszyce są mniej aktywne, przez co mają większy kontakt z mlekiem i jego odstraszającymi właścicielami. Domowy sposób na mszyce z mlekiem warto wykonywać jak tylko zauważymy pojawiające się larwy mszyc. Warto również pamiętać, że jest to naturalna metoda na mszyce, nie wykorzystująca trujących związków, dlatego też czas jaki potrzebujemy na usunięcie mszyc jest znacznie dłuższy niż w przypadku chemicznych oprysków. Musimy więc powtarzać oprysk z mleka i wody przez kilka a nawet kilkanaście dni by zobaczyć oczekiwane efekty. 

Dlaczego mleko na mszyce działa? 

Wiemy już jakie mleko na mszyce działa oraz w jaki sposób prawidłowo wykonywać oprysk z mleka. Wciąż jednak wiele osób zastanawia się dlaczego mleko na mszyce miałoby być dobrym pomysłem. Wiemy przecież doskonale, że w mleku nie znajdują się substancje toksyczne, które mogłyby pomóc uśmiercić pasożyty. Mimo to domowy sposób na mszyce z mlekiem jest skuteczny. Dzieje się to z kilku powodów. Przede wszystkim zapach oraz konsystencja mleka jest dla mszyc odstraszający, przez co znajdują one inne rośliny, na których mogłyby żerować. To jednak nie wszystko. Woda z mlekiem na mszyce przyciąga bowiem inne gatunki owadów, które są naturalnymi wrogami mszyc i żywią się ich larwami. Nie sposób nie wspomnieć również o tym, że zawarte w mleku składniki mineralne i odżywcze mają również zbawienny wpływ na roślinę, wspierają jej rozwój i sprawiają, że szybciej regeneruje się i wzmacnia. 

zwalczanie mszycy w ogrodzie

Domowe sposoby z forum – mleko i woda

Na forum mleko na mszyce jest jednym z rozwiązań, które bywa dość dyskusyjne. Część osób uważa, że jest to nieskuteczna metoda, inne zaś przekonują, że jest to bardzo dobry, sprawdzony sposób. Czy mleko jest dobre na mszyce? Odpowiedź na t pytanie jest prosta. Oprysk z mleka a mszyce z pewnością nie zaszkodzi i nie wpłynie negatywnie na wzrost rośliny. Jeśli będziemy przeprowadzać go regularnie i zaczniemy stosować wodę z mlekiem na mszyce jak tylko pojawią się na roślinie mamy naprawdę spore szanse na pozbycie się szkodników. Oczywiście, może zdarzyć się, że mszyc jest naprawdę dużo i woda z mlekiem na mszyce nie przyniesie oczekiwanych efektów. Dzieje się tak jednak najczęściej w przypadku, w którym oprysk z mleka na mszyce stosujemy bez dodatkowych działań, które mogłyby zwiększyć jego skuteczność. O jakich zabiegach mowa? Przede wszystkim należy zatroszczyć się o usunięcie chwastów, które mogą przyciągać szkodniki oraz zadbać o to, by w pobliżu roślin nie bytowały mrówki. Są bowiem owadami, które sprzyjają mszycom i mogą pomóc im w rozwoju się i zdobywaniu kolejnych roślin. 

Podsumowując, nikt z nas nie lubi przepłacać, dlatego też czasem warto wykorzystać domowy sposób na mszyce. Mleko jest jednym z produktów, które są dostępne w bardzo niskiej, przystępnej cenie a jednocześnie wyróżniają się bardzo dobrą skutecznością. Jeśli więc poszukujemy pomocy w zwalczaniu tych owadów woda z mlekiem na mszyce jest opcją, którą z pewnością warto rozważyć.

Zobacz też:

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne