Strona głównaBudownictwoFolia w płynie na śmierdzący komin - izolacja śmierdzącego komina

Folia w płynie na śmierdzący komin – izolacja śmierdzącego komina

Jeśli zaczynasz odczuwać zapach z komina w pomieszczeniu, możesz mieć pewność, że pojawił się problem z jego szczelnością. Zwykle dotyczy to starego budownictwa, ale wady konstrukcyjne mogą przytrafić się także w nowym domu. Na szczęście możliwa jest całkiem niedroga izolacja śmierdzącego komina za pomocą folii w płynie. Folia w płynie na śmierdzący komin pozwoli ci odłożyć w czasie gruntowny remont i pozbyć się szkodliwego dla zdrowia zapachu. 

Sprawdź nasz sposób na śmierdzący komin, czytając poniższy tekst. Przekonasz się, że problem zapachu sadzy w mieszkaniu można rozwiązać. 

Folia w płynie na śmierdzący komin – czy działa? 

Folia w płynie na śmierdzący komin to najszybszy i najprostszy sposób na to, by go uszczelnić. To materiał stworzony z żywic syntetycznych. Ma właściwości hydroizolacyjne. Działa naprawczo, ponieważ wypełnia i izoluje powstałe na różnego rodzaju powierzchniach ubytki i mikropęknięcia. 

Można ją kłaść na powierzchnie betonowe, zbudowane z pustaków, cegły i bloczków. Zabezpieczy też konstrukcje z płyt kartonowo-gipsowych, a nawet odizoluje płytki. 

Folia w płynie na komin sprawdzi się więc niezależnie od tego, z czego zbudowana jest ściana kominowa.

folia w płynie
Folia w płynie to nie jest duży wydatek, można ją kupić już od 20 zł.

Czy zapach sadzy jest szkodliwy? Możliwy ból głowy 

Uporczywy zapach sadzy, który czuć od strony ściany kominowej, powstaje w wyniku połączenia się jej cząstek z wilgocią. Sadza jest efektem ubocznym spalania węgla i to naturalne, że osadza się w przewodzie kominowym. Do jej zawilgocenia dochodzi wtedy, gdy do komina wleje się sporo deszczówki albo gdy para wodna wydzielająca się podczas spalania skropli się na jego ściankach. 

Krótka odpowiedź na pytanie, czy zapach sadzy jest szkodliwy, brzmi tak. Temat jednak wymaga dopowiedzenia. Ból głowy może bowiem spowodować nawet krótkotrwałe przebywanie w pomieszczeniu, w którym ściana kominowa śmierdzi. Finalnie długotrwałe wdychanie zapachu wilgotnej sadzy może stać się przyczyną zmęczenia, obniżać nastrój i powodować problemy z koncentracją. 

Z uwagi na to nie powinno się spać w pokoju, w którego dotyczy ten problem. Niewskazane jest również, by dłużej przebywały w nim dzieci. 

Zapach z komina w pokoju jest nie do zamaskowania. Dostępne na rynku środki neutralizujące przykre zapachy na niego nie działają. Wietrzenie pomieszczenia przynosi krótkotrwałe efekty. Jedynym rozwiązaniem jest izolacja śmierdzącego komina. 

Najlepszy sposób na śmierdzący komin 

Jeśli nie możesz przeprowadzić gruntownego remontu, który niestety jest dość kosztowny, możesz usunąć zapach z komina w pokoju dzięki płynnej folii izolacyjnej. Folia w płynie na komin pokryje nierówności i będzie stanowić barierę dla przenikającego do pomieszczeń zapachu. To najlepszy sposób na śmierdzący komin wtedy, gdy trzeba działać szybko i tanio. 

Na samym początku musisz skuć ścianę kominową do gołych cegieł. Wtedy też zorientujesz się, w jakim stanie w ogóle jest komin. Jeśli pękł lub nieszczelność są duże, być może konieczne będzie dodatkowo szlamowanie komina.  Pamiętaj, też że folia w płynie na komin nie może być nakładana, gdy panuje ujemna temperatura. Jeśli to możliwe, prace naprawcze wykonuj w okresie letnim.

Po skuciu wierzchniej warstwy oczyść materiał, z którego zbudowany jest komin (najprawdopodobniej cegły). Najczęściej wystarczy użyć szczotki do zdzierania rdzy z powierzchni metalowej. Jeśli to konieczne, usuń mocno zabrudzone spoiny i uzupełnij je nowymi. 

W tym momencie zaczyna się najważniejszy etap prac – izolacja śmierdzącego komina. Folia w płynie na śmierdzący komin może być nakładana przy pomocy pędzla lub wałka. Rozprowadza się ją podobnie do farby, więc można użyć tych samych narzędzi. 

Gdy warstwa folii izolacyjnej wyschnie, możesz nałożyć gładź. Wybierz produkt na bazie cementu. Gładź gipsowa może nie przyczepić się do folii.

Izolacja śmierdzącego komina – jaka folia w płynie? 

Wybierając folię w płynie do izolacji śmierdzącej ściany kominowej, kieruj się właściwościami, które opisuje producent preparatu. Wybierz produkt, który można stosować w pomieszczeniach. Jeśli potrzebujesz działać szybko, sprawdź po jakim czasie możesz kłaść na folii płytki, czy gładź. 

Weź pod uwagę także wydajność opakowania. Folia w płynie na komin może być też wykorzystana do zabezpieczenia płytek lub gołych ścian w pomieszczeniach, gdzie dominuje wilgoć. Zastanów się, czy przy okazji nie wykorzystasz jej też w taki sposób. 

Śmierdzi z komina w pokoju – ostateczne rozwiązania 

Kiedy chwilę wcześniej odpowiadaliśmy na pytanie, czy zapach sadzy jest szkodliwy, dowiedziałeś się, że może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Dlatego też, po jakimś czasie i tak czeka cię remont komina. To jednak ostateczny sposób na śmierdzący komin i wcześniejsza izolacja śmierdzącego komina folią może to nieco przesunąć w czasie. 

W ostateczności do komina możesz zamontować stalowy kwasoodporny wkład. Warto też skonsultować się wcześniej z kominiarzem, który może doradzić, jaki wkład będzie najlepszy dla zastosowanego kotła i spalanego w nim węgla. 

Zobacz też:

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne