Strona głównaBudownictwoAkumulator LiFePo4 - wady, zalety, opinie, charakterystyka

Akumulator LiFePo4 – wady, zalety, opinie, charakterystyka

Standardowe akumulatory idealnie sprawdzają się do samochodów, gdzie często spotykane są wartości w granicach od 40 do 70 A. W przypadku niektórych pojazdów niezbędne jest, aby dostarczyć im większą moc. Wtedy nieocenionym elementem układanki stają się akumulatory LiFePo4. Charakterystyka produktu wygląda zachęcająco, ale czym wygrywa w pojedynku LiFePo4 czy Li-ion?

LiFePo4 charakterystyka

Sprytna nazwa to skrót oznaczający litowo-żelazowo-fosforanową baterię. Charakterystyka akumulatora przedstawia się następująco: LiFePo4 jest potężnym nośnikiem energii – wynika to z osiągnięcia wysokiego napięcia 12 V, które osiąga poprzez szeregowe podpięcie ogniw. W przypadku tych akumulatorów ich pojemność przebija wszystkie te, które znamy z samochodów osobowych – osiągają maksymalną pojemność 200 A, a jednocześnie są one o wiele lżejsze, przez co zyskują uznanie w takich pojazdach jak kampery czy jachty. Większa pojemność to też możliwość zwiększenia napięcia przy ładowaniu – maksymalnie do 75 A. Nawet osiągnięcie średniej wartości pozwoli na naładowanie akumulatora w 5 godzin! A trzeba też wspomnieć, że akumulator posiada większą ilość cykli rozładowań. Nie oznacza to automatycznie, że możemy rozładować baterię do zera – zdecydowanie należy tego unikać. To samo tyczy się używania maksymalnej wartości natężenia do ładowania baterii – chociaż charakterystyka pozwala na użycie określonej wartości, warto poświęcić kilka godzin więcej na doładowanie akumulatora. Dokładną specyfikację, charakterystykę oraz zalecenia producenta można znaleźć na stronie: https://kon-tec.eu/produkty/akumulatory-lifepo4.

LiFePo4 wady i zalety, opinie

LiFePo4 posiadają wiele docenianych zalet, na które wpływa jego charakterystyka. Użytkownicy chwalą sobie wcześniej wspomniane cechy takie jak waga czy wysoka pojemność akumulatora. Wszystkie te dane kształtują zalety LiFePo4 nad innymi akumulatorami i zachęcają do zakupu.

Tak jak przy każdym urządzeniu – LiFePo4 wady również posiada, szczególnie w kategorii ceny. Zdecydowanie jest to akumulator wykonany z dobrej jakości surowców, co wiąże się z kosztami, które mogą odstraszać. Cena LiFePo4 jest całkowicie uzasadniona – osiągnięcie takiej mocy nie jest łatwe, a koszt surowców będzie coraz wyższy. Jednak posiadane przez LiFePo4 wady mogą być przesadzone. Niektórzy wskazują, że minusem akumulatora jest brak możliwości ładowania akumulatora w temperaturze poniżej zera. Jednak jest to jak najbardziej zrozumiałe – taka temperatura wpływa na reakcje, które zachodzą wewnątrz baterii i może ona doprowadzić nawet do wybuchu. Kolejną wadą wskazywaną przez opinie forum jest maksymalna moc ciągła. Jest to kolejna rzecz, która podlega pod nierozważne korzystanie z akumulatora. Wszystko wady są określane jako ograniczenia w użytkowaniu sprzętu, jednak należy pamiętać, że żaden sprzęt nie jest niezniszczalny i za tę cenę LiFePo4 pozwala na bardzo duże udogodnienia.

LiFePo4 ceny

Cena baterii zdecydowanie odpowiada staranności przygotowania – jest to akumulator, który na pewno przeżyje niejedną podróż i szeroki zakres temperatur. Cena waha się od 1500 do 5200 złotych – cena wzrasta wraz ze wzrostem pojemności akumulatora. W tym momencie musimy zadać sobie pytanie, czego tak naprawdę oczekujemy od akumulatora i jaka pojemność spełni nasze oczekiwania. Jest to duży wydatek, jednak opłaca się on w perspektywie czasu, zawdzięczając to swojej konstrukcji.

LiFePo4 czy Li-ion

Tak naprawdę pytanie “LiFePo4 czy Li-ion” jest zbędne – akumulatory LiFePo4 są rodzajem baterii Li-ion. Także wybierając LiFePo4 czy Li-ion, liczymy się z tym, że przy wyborze LiFePo4 kupujemy bardziej bezpieczną wersję akumulatora Li-ion, dodatkowo o dłuższej żywotności. Jedynym argumentem na korzyść Li-ion jest cena, która jest zdecydowanie niższa. Na pytanie, co wybrać, LiFePo4 czy Li-ion, musimy odpowiedzieć sobie sami – zakupy powinniśmy dostosować do swoich potrzeb i portfela. I chociaż LiFePo4 wady posiada w zakresie ceny, niewątpliwie warto zainteresować się tym rodzajem produktu.

Sprawdź:

Artykuł sponsorowany

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne