Strona głównaBudownictwoKratka wentylacyjna autoaktywna - opinie, testy, czy warto?

Kratka wentylacyjna autoaktywna – opinie, testy, czy warto?

Wentylacja to proces usuwania powietrza, które jest zanieczyszczone z domów, mieszkań czy budynków służbowych. Jest konieczna ze względu na powietrze, które w pomieszczeniach stale jest zanieczyszczane. Zanieczyszczone powietrze za pośrednictwem kratki wentylacyjnej zostaje odprowadzone przez kominy wentylacyjne do atmosfery. Wentylacja naturalna czyli innymi słowy grawitacyjna działa za przyczyną różnicy temperatur i ciśnień pomiędzy lokalem lub konkretnym pomieszczeniem w domu a atmosferą. Pomimo tego, że wentylacja grawitacyjna ma wiele wad takich jak np. jej rozchwianie, czyli zbyt duży wywiew powietrza lub tzw. ciąg wsteczny, kiedy powietrze wraca z kanału wentylacyjnego do pomieszczenia istnieją systemu, które tą wentylację grawitacyjną mogą wspierać w taki sposób, by jej działanie było skuteczniejsze i by nie przynosiło strat energetyczno – finansowych. W artykule wyjaśnimy czym ten system jest. Czym jest autoaktywna kratka wentylacyjna? Jakie opinie na jej temat możemy znaleźć w internecie? Jak taka autoaktywna kratka wentylacyjna wypada w testach? I czy warto zainwestować w kratkę wentylacyjną autoaktywna?

Kratka wentylacyjna autoaktywna – co to?

Czym jest kratka wentylacyjna autoaktywna? Kratka wentylacyjna autoaktywna to system wsparcia wentylacji grawitacyjnej. Kratka wentylacyjna autoaktywna ma za zadanie stabilizować rozchwianą wentylację grawitacyjną. Kratka wentylacyjna autoaktywna w bardziej stabilny i jednoraki sposób ma odprowadzać powietrze do kanału wentylacyjnego. Kratka wentylacyjna autoaktywna w swoim działaniu opiera się na równaniu Bernoulliego o przepływie gazów. Otwory w kratce wentylacyjnej auto aktywnej mają kształt stożków co oznacza, że powierzchnia przez którą powietrze wychodzi z pomieszczenia jest 10 razy większa niż ta przez którą do niego wchodzi. 

ergoeden wentylacja

Kratka wentylacyjna autoaktywna – opinie na forum

Jakie opinie o kratkach wentylacyjnych autoaktywnych można znaleźć na forum? Zróżnicowane. W opiniach o kratce wentylacyjnej autoaktywnej wyczytamy, że z pewnością nie jest to produkt konieczny do dobrego działania wentylacji grawitacyjnej w domu czy mieszkaniu, aczkolwiek w niektórych przypadkach rzeczywiście może ją wspierać. Opinie o kratce wentylacyjnej autoaktywnej na forum zaznaczają, że przy prawidłowo wykonanej i działającej wentylacji grawitacyjnej ciąg wsteczny, któremu ma zapobiegać kratka wentylacyjna autoaktywna nie ma prawa istnieć. Jeśli jednak ciąg wsteczny pojawia się w pomieszczeniu najprawdopodobniej mamy do czynienia ze źle wykonanym kominem, źle rozmieszczonymi kratkami wywiewnymi, brakiem otworów transferowych w drzwiach, brakiem lub błędnym wykonaniem nawiewu do pomieszczeń, brakiem różnicy ciśnień w pomieszczeniach z powodu zbyt niskiej temperatury, obecnością turbowentów na tylko niektórych przewodach wentylacyjnych, obecnością wentylatorków, które zamiast kratek znajdują się w pomieszczeniach i tym samym tworzą podciśnienie w mieszkaniu czy domu. W tej opinii na forum o kratkach wentylacyjnych autoaktywnych autor podkreśla, że wbrew temu co czytamy o kratkach wentylacyjnych autoaktywnych na stronach ich producentów to pojawienie się ciągu wstecznego w mieszkaniu nie ma nic wspólnego ze źle zainstalowaną czy źle działającą kratką wentylacyjną na wentylacyjnym otworze wylotowym. W opinii o kratkach wentylacyjnych auto aktywnych czytamy, że dobra wentylacja to wentylacja dobrze zaprojektowana, wykonana i używana. Oczywiście w internecie można znaleźć też opinie o kratce wentylacyjnej autoaktywnej, które twierdzą, że jej działanie jak najbardziej ma sens i przynosi korzyści. W tych opiniach o kratce wentylacyjnej autoaktywnej ich autorzy piszą, że jej obecność pomaga utrzymać poziom wilgoci w pomieszczeniach na odpowiednim poziomie.

Kratka wentylacyjna autoaktywna czy warto kupić?

Czy warto kupić kratkę wentylacyjną autoaktywną? Z opinii o kratce wentylacyjnej autoaktywnej, które można znaleźć w internecie wychodzi, że najlepiej przed zakupem kratki wentylacyjnej autoaktywnej skonsultować się z osobą, która zna się na temacie wentylacji w mieszkaniach i domach i która będzie umiała nam wytłumaczyć zasadność lub nie zakupu takiej kratki wentylacyjnej autoaktywnej. Po rozmowie z osobą kompetentną z pewnością łatwiej podjąć decyzję czy warto kupić kratkę wentylacyjną autoaktywną. Na podstawie samych opinii o kratce wentylacyjnej autoaktywnej, które możemy znaleźć w sieci taką decyzję trudno podjąć tak samo jak trudno komuś doradzić czy warto kratkę wentylacyjną autoaktywną kupić.

Autoaktywna kratka wentylacyjna – producenci

Na polskim rynku istnieje dwóch głównych producentów kratek wentylacyjnych auto aktywnych. Są to firmy ErgoEden i Equation. Z tych dwóch producentów kratek wentylacyjnych auto aktywnych to ErgoEden jest firmą dużo bardziej obecną w internecie i na forach internetowych. Firma ErgoEden na swojej stronie internetowej oferuje szeroką gamę kratek wentylacyjnych, w tym kratek wentylacyjnych autoaktywnych. Kratki wentylacyjne autoaktywne ErgoEden są też dużo częściej omawiane na forach internetowych i testach. Firma Equation to znany producent kratek wentylacyjnych, którego produkty są szeroko dostępne klientom w dużych hipermarketach i sklepach budowlanych.

kratka autoaktywna – test

Na stronie internetowej firma ErgoEden przedstawia wyniki testów kratki autoaktywnej. Test kratki autoaktywnej został przeprowadzony w roku 2014 w łazience o wielkości 15 m3 plus 182 m3 pokoi. W teście kratki wentylacyjnej przewód wentylacyjny miał przekrój 14 x 14 cm i wysokość 5 mb a jego wydajność wynosiła około 45 – 46 m3/h. Test kratki autoaktywnej przeprowadzony przez firmę ErgoEden wykazał, że wilgotność powietrza w łazience z kratką wentylacyjną autoaktywną jest idealna a różnica temperatury między pomieszczeniem z kratką autoaktywną a pomieszczeniem zewnętrznym wynosi 2 stopnie Celsjusza. Wartość CO2 w pomieszczeniu z kratką autoaktywną w teście została wykazana na znajdującą się w normie.

Kratki wentylacyjna Ergoeden – opinie 

Kratki autoaktywne ErgoEden wśród swoich nabywców mają bardzo dobre opinie. Ze względu na to, że ErgoEden jest firmą, która w Polsce jest najbardziej znana z produkcji kratek wentylacyjnych autoaktywnych opinii o produktach firmy ErgoEden jest najwięcej. W opiniach o kratkach wentylacyjnych firmy ErgoEden czytamy, że firma stosuje innowacyjne rozwiązania technologiczne. Wzbudza to duże zainteresowanie kratkami auto aktywnymi ErgoEden. Opinie o ErgoEden, które można znaleźć z pewnością w jakiś sposób pomogą podjąć decyzję, czy warto kupić kratkę wentylacyjną autoaktywną do swojej łazienki. Jako produkt niezawodny i wydajny wiele osób z pewnością weźmie pod uwagę zakup kratki wentylacyjnej autoaktywnej do łazienki, zwłaszcza, że firma ErgoEden produkuje kratki wentylacyjne autoaktywne dedykowane łazienkom.

opinia o ergoeden
3 opinie pozytywne na temat kratki ErgoEden

Equation – opinie o kratkach wentylacyjnych

Jak pisaliśmy wyżej Equation jest firmą, której specjalnością jest produkcja kratek wentylacyjnych a także instalacji wentylacyjnych oraz instalacji wodnych. W opiniach o kratkach wentylacyjnych Equation wyczytamy, że są cenione za jakość, design, łatwość montażu i trwałość. Jeśli dobrze wybierzemy kratkę wentylacyjną i zadbamy o jej prawidłowy montaż to zyskamy sobie spokój na lata. Firma Equation w swojej ofercie posiada bardzo dużą ilość kratek wentylacyjnych, w różnych wzorach i kolorach a ich produkty można kupić zarówno w marketach i sklepach budowlanych jak i tematycznych sklepach internetowych.

Zobacz też:

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne