Wiadomo nie od dziś, że praca fizyczna w Polsce mocno kontrastuje z tą, z którą mamy styczność za granicą. W dzisiejszym artykule skupimy się na stanowisku operatora koparki. Jakie wymagania są obligatoryjne. Jakich zarobków możemy się spodziewać wykonując ten zawód w Polsce i poza granicami kraju. Czy faktycznie wykonywanie tej profesji przynosi korzyści?
Jak podjąć się pracy na koparce?
Praca w charakterze operatora koparki, bądź też koparko-ładowarki wiążę się ciężką pracą, a co za tym idzie, dobrze wypracowana kondycja i sprawność fizyczna. Doświadczenie, jakie musi posiadać potencjalny kandydat na to stanowisko, to przede wszystkim wykształcenie podstawowe i ukończone min. 18 lat. Kolejnym zaś krokiem, jest odbycie specjalistycznych kursów, których opłata leży po stronie ubiegającego. Istnieje możliwość otrzymanie dofinansowania z urzędu pracy lub odbycie bezpłatnych kursów, dofinansowanych przez UE. Może zdarzyć się tak, że pracodawca przed podpisaniem tradycyjnej umowy, będzie wymagał od kandydata odbycia miesięcznego stażu w jego firmie. Konieczne jest posiadanie prawa jazdy kat. B lub C. W momencie pracy za granicą, język jakim pracownik powinien operować, wymagany jest na poziomie komunikatywnym, w zależności od miejsca wykonywania pracy, bądź odbywanie pracy za granicą bez języka. W renomowanych firmach, znajomość języka może być poddana weryfikacji w trakcie trwania rozmowy kwalifikacyjnej.
Ile zarabia operator koparki?
W Polsce, kwestia związana z zarobkami zatrudnionego na stanowisku operatora koparki, może się sporo różnić w zależności od standardów firmy. Składa się na to wiele czynników. Wielkość przedsiębiorstwa, miejsce wykonywania pracy, jak i samo doświadczenie zawodowe w danej dziedzinie. To jedne z istotniejszych czynników determinujących to ile pieniędzy jest w stanie zapłacić pracodawca. Najnowsze oferty pracy wykazują, że przeciętny etatowiec, pracujący w charakterze operatora koparki, zarabia średnio od 3100 do 4400 zł/brutto miesięcznie. Im dłuższy odbyty staż pracy, tym większe zarobki. Pięcioletni, doświadczony pracownik może zyskiwać 5-12 tyś. złoty miesięcznie. Zarobki rosną, w chwili gdy sami jesteśmy dla siebie pracodawcą i wykonujemy tzw. indywidualne zlecenia. Zakładając własną działalność gospodarczą, to ile zarabia operator koparki zależy od godzinowej stawki, możemy domagać się od klienta od 60-120zł/h.
Operator koparki – praca za granicą
Szukanie pracy w Niemczech i Norwegii to zdecydowanie najpopularniejsza alternatywa do pracy w roli operatora koparki, wybierana przez Polaków. Najnowsze oferty pracy dla operatorów koparki mówią nam, że zarobki w Norwegii są naprawdę imponujące, oscylują w graniach 12-20k. Zaś plusem pracy w Niemczech jest brak wymaganego języka. Suma miesięcznej pensji pracownika wynosi ok. 3000€ (w przeliczeniu na złotówki ok. 13 tyś. złoty). Porównując to do polskiej stawki, można wywnioskować, iż zarobki średnio doświadczonego wynoszą tyle, ile w Polsce zarabia osoba ze sporym bagażem doświadczenia na tym stanowisku. Warto wspomnieć, że większość zagranicznych firm, zapewnia pracującemu zakwaterowanie wraz z wyżywienie.
Niemniej jednak, ważnym wyznacznikiem w trakcie wybierania miejsca, do którego kandydat zdecyduje się aplikować, są benefity. Niektóre przedsiębiorstwa w swojej ofercie pracowniczej, posiadają dodatki, takie jak pakiet socjalny, ubezpieczenie na życie, bony towarowe czy też kartę Multisport. Dodatkowym atutem jest możliwość otrzymania premii za odbytą normę, przewyższającą tą narzuconą przez brygadzistę.
Reasumując, to w jakich warunkach będziemy pracować i ile pieniędzy konkretna praca będzie nam dostarczać, zależy od wielu czynników. W momencie szukania firmy, do której zamierzamy aplikować, przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na to ile zarabia operator koparki i jaka jest wielkość przedsiębiorstwa. Renoma firmy oraz opinie zaczerpnięte z forów, dotyczących pracy na budowie, będą pomocne. Najnowsze oferty pracy wskazują na to, że operatorzy koparek w Niemczech zarabiają trzy krotnie większą pensję. Większość kandydatów decyduje się na pracę poza granicami naszego kraju, gdyż początkowo zarobki w Polsce nie są na tyle satysfakcjonujące, jak zarobki w Niemczech, u naszych sąsiadów. Nie należy pomijać faktu, iż nie jest to łatwa profesja. Wymaga od kandydata precyzji, dokładności oraz dobrej koordynacja ruchowej. Należy napomnieć, iż operator koparko ładowarki pracuje w zespole pracowników. Niezbędna jest tu umiejętność pracy w grupie, sumienne wykonywanie powierzonych poleceń, jak i bycie otwartym na sugestie załogi. Posiadając wyżej wymienione kompetencje, możesz szukać pracy jako operator koparki i stać się cenionym, dobrze zarabiającym i rozpoznawalnym w swojej branży pracownikiem.