Odpady, wióry z drewna, pozostałości z gipsu i tynku, toksyczne pyły i wycieki- na tego typu zanieczyszczenie potrzeba odpowiedniego sprzętu. Zwykły odkurzacz może nie poradzić sobie z pozostałościami po remontach lub brudem w fabryce, a nawet w skrajnych przypadkach nie przeżyć jednego takiego sprzątania.
Jeśli na co dzień pracujesz w zakładzie produkcyjnym, generującym duże ilości odpadów np. wióry drewna w tartaku, albo pozostałości po farbie proszkowej w lakierni przemysłowej, to zapewne dobrze wiesz, jak uciążliwe jest sprzątanie po każdym dniu pracy. Do tego typu wymagających zadań, potrzeba specjalnego sprzętu do czyszczenia. Nieocenionym pomocnikiem w porządkach jest odkurzacz przemysłowy, który poradzi sobie z oczyszczeniem podłogi i innych powierzchni. Pojawia się jednak pytanie: Jaki odkurzacz przemysłowy kupić do swojego zakładu lub warsztatu? Jaki odkurzacz przemysłowy nabyć do gipsu i czy równie skutecznie będzie on czyścił pozostałości z innych proszków? Jaki jest najlepszy odkurzacz na budowę? Postaramy się rozwiać te i wiele innych wątpliwości.
Sprzątanie po remontach, czyli jaki odkurzacz do gipsu?
Gdy kładzenie gładzi dobiega końca, następnym etapem jest sprzątanie. Niełatwo jednak jest wyczyścić pozostałości po wyszlifowanym ze ścian gipsie szpachlowym lub gładzi.
Sprzątanie pyłu gipsowego jest tym bardziej uciążliwe, gdy znajduje się on na panelach, listwach, płytkach, czy parkiecie. Zwykła miotła może nie wystarczyć, a dla domowego odkurzacza może się to okazać ostatnim sprzątaniem.
Aby dowiedzieć się, jaki odkurzacz do gipsu wybrać, nie trzeba wchodzić na forum dla budowlańców. Najlepiej sprawdzić aktualny ranking odkurzaczy przemysłowych.
Na rynku dostępne są różne odkurzacze, ale nie każdy odkurzacz do gipsu na forum, o którym przeczytasz, może wykonać wszystkie zadania. Sprzęty, które można wykorzystać do tego typu prac, mają potężne ssanie i odpowiednio duży zbiornik.
Co powinien posiadać odkurzacz przemysłowy?
Istnieje kilka uniwersalnych cech, które powinien posiadać odkurzacz przemysłowy. Niemal każdy ranking wygrywa tzw. odkurzacz przemysłowy bezworkowy z otrząsaczem. Największą zaletą takiej maszyny jest otrząsacz filtra, dzięki któremu praca odkurzacza jest wydłużona. Dodatkowo, aby sprawdzał się on podczas remontu, powinien być wielofunkcyjny i kompatybilny z innymi sprzętami np. szlifierką do gipsu. Dobry odkurzacz wychwytuje kurz i pył bez wypuszczania ich z powrotem w powietrze. Jest on także łatwy w przenoszeniu i ma odpowiednio długi kabel zasilający. Zbiera zarówno mokry jak suchy kurz, a duży pojemnik na brud pomieści wszystko, czego chcesz się pozbyć z podłogi. Ważny jest również odpowiednio długi czas pracy.
Aby wykorzystać 100% możliwości odkurzacza przemysłowego, do zestawu powinny być dodawane odpowiednie końcówki do czyszczenia kątów oraz trudno dostępnych miejsc. Niemniej pożądaną cechą jest jego głośność. Zbyt hałaśliwy odkurzacz może uprzykrzać życie sąsiadom lub innym pracownikom budowlanym. Warto mieć to na względzie, gdyż tego typu maszyna charakteryzuje się długim czasem pracy i z biegiem kolejnych minut może stanowić dyskomfort nie tylko dla ludzi wokół, ale też samego korzystającego.
Dobry odkurzacz przemysłowy powinien usuwać nie tylko kurz i inne ciała stałe, ale też mokre plamy, a najlepiej mieć również funkcję mycia. Specjalny system ochrony powinien chronić silnik przed wodą nie chcemy w końcu awarii w trakcie pracy, takiej z duszącym dymem i zapachem, o którym nie zapomnisz.
Klasy odkurzaczy przemysłowych
Międzynarodowa norma EN/IEC 60335-2-69 określa trzy klasy systemów filtrowania w zależności od rodzaju odkurzanego pyłu oraz bezpieczeństwa użytkowania sprzętu.
- Klasa L to pyły o wartościach granicznych powyżej 1 mg/m3. To zanieczyszczenia z branży stolarskiej, drobnych prac remontowo-budowlanych;
- klasa M to pyły mineralne, powstające podczas obróbki materiałów budowlanych. Odkurzacze przeznaczone są do pracy w betonie, kamieniu, murze, jastrychu, tynku i drewnie. Klasyfikują o takiej specyfikacji usuwają pyły o wartościach granicznych >0,1 mg/m3, czyli te bardzo groźne dla zdrowia. Opróżnianiem i konserwacją tego rodzaju odkurzaczy mogą zajmować się tylko osoby kompetentne, dysponujące odpowiednimi środkami ochrony osobistej;
- klasa H to sprzęty przeznaczone do pracy w ekstremalnie trudnych warunkach. Odkurzacze tego typu odsysają zanieczyszczenia o wartościach <0,1 mg/m3, takie jak pyły rakotwórcze i te zawierające zarazki chorobotwórcze.
Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi wiesz już, jaki odkurzacz przemysłowy wybrać i sprzęt, na który się zdecydujesz spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Jeśli masz swój własny ranking to podziel się nim w komentarzu.