Strona głównaOpiniePanele winylowe - czy warto? Opinie, zalety i wady

Panele winylowe – czy warto? Opinie, zalety i wady

Panele winylowe są jednym z cenionych obecnie rozwiązań. Z prostej przyczyny – są proste w montażu, a jednocześnie zapewniają wysoką jakość. Wykonane są z elastycznego materiału, dzięki czemu nie musimy korzystać z wyspecyfikowanych narzędzi do cięcia, ponieważ wystarczą zwykłe noże do tapet. Spośród dostępnych wielu modeli na rynku, można znaleźć panele wodoodporne, tłumiące dźwięki, a także takie, które bez problemu można zamontować na powierzchniach, na których zastosowano ogrzewanie podłogowe. Odpowiadając na pytanie: panele winylowe – czy warto?, odpowiedź brzmi: tak. Można znaleźć wiele opinii o panelach winylowych, jako świetne rozwiązanie. Dodatkowo, oprócz prostego montażu paneli winylowych, panele posiadają warstwę dekoracyjną, dzięki czemu można odzwierciedlić praktycznie każdy rodzaj powierzchni. Ta cecha pozwala na stworzenie podłóg winylowych, imitujących różne rodzaje posadzek. Podłogi winylowe cieszą się dobrą opinią. Dzięki wielu właściwościom, między innymi odpornością na wilgoć i odpornemu działaniu na wodę, zastosować można panele winylowe do łazienki. To też, według niektórych, świetny sposób na zastąpienie płytek w łazience. Bardzo dużo osób wybiera podłogi winylowe, jako zamiennik płytek w łazience.

Panele winylowe samoprzylepne – opinie

Jest to jedna z nowości na rynku, która znajduje coraz więcej zastosowań. Jak sama nazwa wskazuje, panele winylowe samoprzylepne są bardzo łatwe w montażu, ponieważ wystarczy je przykleić do powierzchni za pomocą maty samoprzylepnej. Cieszą się dużą popularnością i dobrymi opiniami. Panele winylowe samoprzylepne można kłaść na różnych powierzchniach, na przykład na okładzinie, ale bez problemu zamontować je można nawet na płytkach. Ważne jest, by powierzchnia, na której zostaną położone panele winylowe samoprzylepne była równa i pozostaje ewentualne docinanie paneli i ich przyklejanie. Montaż paneli winylowych polecanych jest głównie dla osób, które nie chcą się mierzyć z uciążliwym remontem, a zależy im na wysokiej jakości wykonanej podłogi.

Panele winylowe klejone czy na klik?

W przypadku paneli winylowych klejonych, aby zamontować taki rodzaj podłogi, należy pamiętać, że podłoże, do którego będą klejone panele winylowe powinno być czyste, suche i stabilne. Zazwyczaj przed montażem paneli winylowe wykonuje się wylewkę samopoziomującą. Bardzo często pada pytanie, czy można położyć panele winylowe na płytki ceramiczne? Odpowiedź jest jednoznaczna: można. O ile jest ona odpowiednio przygotowana, można położyć panele winylowe na płytki ceramiczne. Jak kłaść panele winylowe na stare płytki? Jeżeli mamy do czynienia z podłogą ułożoną z płytek, ważne jest, aby przed położeniem paneli na stare płytki zaszpachlować fugi. Po takim przygotowaniu można już kłaść panele winylowe na stare płytki. Panele winylowe klejone zapewniają nam trwałą i solidną podłogę do użytkowania przez wiele lat. Wymiana pojedynczej sztuki jest również prosta i szybka. Dzięki montażowi paneli winylowych tego rodzaju, możemy cieszyć się redukcją dźwięku do minimum. Innym sposobem montażu, jest układanie paneli winylowych na klik. Są one montowane jako podłoga pływająca i nie trzeba trwale jej łączyć z podłożem. Ułatwieniem jest możliwość zamontowania paneli winylowych na klik na położonych już wcześniej panelach, czy wykładzinach PVC. Wszelkie nierówności na podłodze można zniwelować poprzez podkład piankowy lub korkowy. Montaż, jak i demontaż paneli winylowych na klik jest szybki.

Panele winylowe na ścianę w kuchni

Montaż paneli winylowych na ścianę nie różni się zbytnio od montażu na podłodze. Nie jest to trudny proces. Do wyboru mamy trzy metody, czyli panele samoprzylepne, na zatrzask oraz na klej. W przypadku paneli winylowych na ścianę stosuje się klej montażowy do paneli. Przy wykorzystaniu nożyka do wykładzin, możemy docinać do pożądanego kształtu i rozmiaru. w przypadku paneli winylowych na ścianę w kuchni opinie są podzielone. Pomimo, że są one bardzo dobrym zamiennikiem dla płytek w kuchni, to należy pamiętać, by unikać montowania ich na ścianie w kuchni w pobliżu kuchenek, piekarników, czy piecyków. Związane jest to z ciągłym kontaktem z parą wodną. Mimo, że są one wodoodporne, panele winylowe na ścianie w kuchni czy w łazience należy odpowiednio zabezpieczyć, na przykład przy zastosowaniu fug lub lakierów,a także szczególnie w tych miejscach, można zastosować szybę.

Panele winylowe – cena montażu

Są jednym z najtańszych i najprostszych rozwiązań w trakcie wykonywania remontu. Cena montażu paneli winylowych zależy w głównej mierze rodzaju imitowanej podłogi. Im bardziej bogatsze wzornictwo, tym zazwyczaj cena samych paneli jest wyższa. Dodatkowo do ceny montażu należy wliczyć koszty wykonania ewentualnej posadzki samopoziomującej, kupna podkładu piankowego, korkowego, czy kleju lub mat samoprzylepnych. Jeżeli sami podejmujemy się zamontowania, cena montażu paneli winylowych będzie niższa o samą usługę.

Panele winylowe – opinie, wady

Patrząc z perspektywy możliwości, w jakich miejscach można zamontować panele winylowe, a także wytrzymałości podłóg winylowych oraz samego montażu, ten rodzaj powierzchni cieszy się bardzo dobrymi opiniami. Bardzo dużo pytań dotyczy tego, czy panele winylowe się rysują. Każdy materiał po pewnym czasie się zużywa. To samo jest w przypadku paneli winylowych, na których można z czasem zauważyć rysy. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób i jak bardzo panele winylowe będą eksploatowane. Trudno znaleźć wady w korzystaniu z paneli winylowych. Należy pamiętać, że imitują one jedynie podłogi, które mogłyby być  bardziej uciążliwe w montażu i są wykonane ze sztucznego materiału. Wiele jednak osób podchodzi do tego rodzaju podłóg z dystansem, jednak ma on więcej zalet, niż wad.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne