Strona głównaMotoryzacjaKiedy zmienić opony na zimowe? Nie czekaj w kolejce

Kiedy zmienić opony na zimowe? Nie czekaj w kolejce

Jesień jest w tym roku wyjątkowo niezdecydowana. Na zmianę oferuje piękne, ozłocone i ciepłe dni, innym razem każe wskakiwać w zimową kurtkę i wychodzić na ziąb ze skrobaczką w dłoni. Nikt z nas nie lubi takich kaprysów, szczególnie kiedy chce dojechać na czas do pracy.

Kaprysy pogodowe wpływają nie tylko na ilość czasu, jakim dysponujemy, ale i bezpieczeństwo na drodze. W końcu nie chodzi tylko o zdążenie do pracy. Trzeba również z niej wrócić do domu, w którym ktoś na nas czeka, najlepiej jak najbezpieczniej. 

I tu, jak bumerang, powraca pytanie, kiedy zmieniać opony na zimowe. Czy to kwestia osobistych preferencji, a może opony zimowe będą obowiązkowe w Polsce. Od kiedy? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Zobacz: Jakie opony wielosezonowe? Najnowsze opinie oraz ranking

Opony zimowe obowiązkowe w Polsce – od kiedy? Czy są obowiązkowe? 

Na ten moment opony zimowe nie są obowiązkowe w Polsce, choć członkowie Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, jak i Oponiarskiego wiernie za tym postulują. Chodzi o nasze bezpieczeństwo. 

Większość krajów europejskich wprowadziła takie regulacje, dzięki czemu prawdopodobieństwo wypadku drogowego (porównując jazdę na oponach zimowych do letnich) zmniejszyło się średnio o prawie 50%.

Jednak polscy prawodawcy nie reagują na takie prośby i nie zanosi się na to, żeby mieli.  Nie chodzi jedynie o ignorancję, ale i niejasne umotywowanie przepisów, aby opony zimowe były obowiązkowe w Polsce. Od kiedy? Tu pojawiają się wątpliwości.

Trudno byłoby określić okres wprowadzenia takiego nakazu, choćby ze względu na dynamicznie zmieniające się warunki pogodowe. W tym wypadku nałożenie obowiązku od np. początku listopada byłoby niejasne, bo każdy rok jest inny. Szczególnie teraz, kiedy klimat z roku na rok się ociepla. 

To może zachęcać kierowców, aby nie zastanawiać się, kiedy zmieniać opony na zimowe. Szczególnie tych, którzy rzadziej wsiadają za kierownicę, bo nie muszą dojeżdżać codziennie do pracy lub odwozić dziecko do szkoły. W takim myśleniu kryje się kilka pułapek. 

Nawet jeśli rzadziej korzystasz z samochodu, wciąż istnieje ryzyko kolizji. Opony letnie są skonstruowane inaczej niż opony zimowe. Pierwsze charakteryzuje twardsza guma, która uniemożliwia elastyczność potrzebną do manewrowania w trudniejszych warunkach. 

Ponadto bieżnik w zimowych oponach lepiej pracuje i nie dochodzi do pęknięć czy kruszenia się opony. Gładka powierzchnia letnich opon powoduje, że samochód bardziej ślizga się po nawierzchni. Zimowe opony, które są pokryte zygzakowatymi lamelami, dają pojazdowi większą przyczepność, ponieważ zazębiają się w śniegu.

Zobacz: Opony diagonalne – w jakich pojazdach sprawdzą się najlepiej?

Brak zmiany opon a budżet

W związku z brakiem restrykcji prawnych nie otrzymasz mandatu za niezmienienie opon letnich na zimowe. Z tym że rezygnacja z wymiany to nie tylko kwestia uniknięcia mandatu, który sporo kosztuje, ale narażenie się na wypadek lub kolizję. 

Opony letnie mają bardzo niską trakcję przy niższej temperaturze, a co dopiero opadach śniegu. Oznacza to, że każda próba hamowania może skończyć się poślizgiem lub innymi problemami na drodze.

Nie jest to żadną ulgą dla portfela, bo wystarczy spowodować kolizję, aby wyłożyć część pieniędzy na naprawę auta oraz wypłacenie polisy osobie poszkodowanej. Co więcej, ubezpieczyciel, wiedząc o braku opon zimowych, może obniżyć ci wypłacane odszkodowanie.

Kiedy zmieniać opony na zimowe?

Pierwszym i podstawowym kryterium przy określaniu, kiedy zmieniać opony na zimowe, jest temperatura. Gdy spadnie poniżej 7 stopni i będzie się utrzymywać na tym poziomie, należy zainwestować w opony zimowe. Guma w bieżniku opon letnich zaczyna twardnieć, zmniejszając swoją przyczepność. Tak zalecają producenci opon.

Do tej pory specjaliści zalecali, aby poczekać na wyraźny trend pogodowy. Pierwszy poranek poniżej 7 stopni nie oznaczał, że należy pędzić do zakładu wulkanizacyjnego. Należało poczekać na ustabilizowanie się pogody. 

Kwestia, kiedy zmienić opony na zimowe w 2022 roku jest o tyle skomplikowana, że pogoda nie jest stabilna wcale. Jeśli cierpisz na chroniczny brak czasu i nie możesz pozwolić sobie na obserwowanie pogody czy stanie w kolejkach do zakładu wulkanizacyjnego, bezpiecznie będzie zrobić to w październiku.

Dbając o komfort swój i innych kierowców na drodze, a przede wszystkim własne bezpieczeństwo, nie warto czekać, aż opony zimowe będą obowiązkowe w Polsce. Badania przeprowadzone przez Komisję Europejską potwierdzają, że taki przepis zmniejsza liczbę śmiertelnych ofiar o 3%. 

Wybierz sprawdzoną gumę i udaj się do wulkanizatora. Recenzje wybranych marek opon znajdziesz w innych artykułach na naszej stronie.

Sprawdź jeszcze

Popularne