Myśl, która zaprząta głowę coraz większej ilości kierowców? Pewnie pytanie, kiedy te cholerne remonty na drogach się skończą. My też chcielibyśmy to wiedzieć… Niemniej, chodzi o coś innego. Obowiązkową wymianę opon letnich na zimowe.
W tej kwestii Polska wyróżnia się na tle większości krajów europejskich, ponieważ nasi prawodawcy nie wprowadzili takiego zapisu. Nie zmienia to faktu, że jednak czymś się różnią opony zimowe od letnich. I chodzi nie tylko o oznaczenie opony, ale i jej podstawowe właściwości.
O tym, dlaczego warto wymienić letnią gumę na zimową, pisaliśmy w innym artykule. Dziś przedstawimy wam, czym się różnią opony zimowe od letnich i jak je odróżnić. Przejdziemy wspólnie przez oznaczenia opon letnich, jak i oznaczenie opony zimowej. Gotowi?
Zobacz: Opony Kormoran – opinie, testy, czy warto?
Jak odróżnić opony zimowe od letnich? Czym się różnią opony zimowe od letnich
Opony letnie a zimowe – jak rozpoznać? Przede wszystkim po oznaczeniach, a także po bieżniku opon. Poza oznaczeniami opon letnich zwróćcie uwagę właśnie na nie. Bloczki na oponie letniej są duże i o gładkiej powierzchni. By skutecznie odprowadzać wodę, bieżnik powinien mieć szeroki i głęboki rowek na całym obwodzie.
Tak jak charakterystyczne jest oznaczenie opony zimowej, tak samo jej bieżniki są specyficzne. Przede wszystkim lamelki – zygzakowate nacięcia, niewielkie, gęsto występujące i pofalowane. Mają „zapychać się” śniegiem, co zwiększa przyczepność opon poprzez przyklejanie się do zaśnieżonej nawierzchni drogi. Między bloczkami znajdują się szerokie rowki, aby skutecznie odprowadzać błoto.
To, czym jeszcze się różnią opony zimowe od letnich, jest grubość mieszanki gumowej. Opony letnie są twardsze, aby zapewnić dobrą przyczepność przy wysokich temperaturach nawierzchni. Zimą taka opona twardnieje i pogarsza się jej trakcja, dlatego wtedy należy zamienić ją na oponę zimową. Jej mieszanka gumowa jest miększa i bardziej elastyczna, dzięki czemu łatwiej dostosowuje się do nawierzchni i posiada wysoką przyczepność. Opona zimowa, dzięki innej mieszance gumy, nie twardnieje i jest odporna na mrozy.
Można by pomyśleć, że najwygodniej byłoby nie wymieniać opon zimowych, tylko trzymać je cały rok. To nie najlepszy pomysł. Nie bez powodu opony zimowe projektuje się z taką skrupulatnością. Na gorącej nawierzchni charakterystyczny bieżnik będzie ulegał uszkodzeniu, co odbije się na nas przy pierwszym przymrozku.
Jak widzicie, jest wiele wyznaczników, które charakteryzują opony letnie a zimowe. Jak rozpoznać to jeszcze lepiej? Jak jeszcze odróżnić opony zimowe od letnich? Przejdźmy do oznaczeń.
Zobacz: Kiedy zmienić opony na zimowe? Nie czekaj w kolejce
Oznaczenie opony zimowej
Oznaczenie opony zimowej występuje pod symbolem potrójnego szczytu górskiego z płatkiem śniegu. Towarzyszy temu oznaczenie 3PMSF, czyli Three Peak Mountain Snowflake. Poza tym oznaczeniem opony zimowej nie ma innego, które byłoby zgodne z dyrektywą Unii Europejskiej. Jeśli opona, którą sprzedawca opisuje jako zimową, nie posiada tego oznaczenia, to nie przeszła przez testy, które potwierdzają jej skuteczne zachowanie na zaśnieżonej nawierzchni.
Poza tym możesz znaleźć oznaczenie opony zimowej literami M+S, co z angielskiego Mud + Snow oznacza oponę błotno-śniegową. To wiąże się z tym, że bieżnik takiej opony bez problemu poradzi sobie ze wspomnianymi błotem i śniegiem, ALE nie jest jednoznaczne z tym że jest to definitywnie opona zimowa. Jeśli brakuje symbolu 3PMSF, nie można określić gumy jako zimowej.
Oznaczenia opon letnich
Opony letnie a zimowe – jak je rozpoznać? W przypadku pierwszej kategorii, oznaczenia opon letnich nie są znormalizowane odgórną dyrektywą Unii Europejskiej czy ONZ. Opony letnie mogą, ale nie muszą, być oznaczone symbolem chmury z padającym deszczem lub słońcem. To zależy od jej producenta. Oznaczenia opon letnich będą prostsze do zdefiniowania, jeśli zwrócisz uwagę na kształt bieżnika, o czym pisaliśmy wcześniej.
Podsumowując, istnieją wyraźne różnice między oponami zimowymi i letnimi. Nie należy tego ignorować, bo choć zaoszczędzenie na dodatkowym komplecie gum wydaje się nęcące, szczególnie w dobie coraz droższego życia – nie jest to bezpieczne. Niewłaściwie dobrane opony mogą powodować kolizje oraz wypadki, a te są wyjątkowo bezwzględne wobec naszego portfela.
Dzięki temu artykułowi już wiecie, czym się różnią opony zimowe od letnich i jak odróżnić opony letnie od zimowych. Jeśli brakuje wam rozeznania co do czasu, kiedy należy je wymienić, napisaliśmy o tym inny artykuł.