Strona głównaPoradyJak wygłuszyć pokój do nagrywania?

Jak wygłuszyć pokój do nagrywania?

W celu nagrania dobrej jakości dźwięku, niezbędne jest wygłuszenie pomieszczenia. Pokój musi posiadać odpowiednią izolacyjność akustyczną, aby wydawane w nim dźwięki brzmiały jak najbardziej naturalnie, wyraźnie i cicho. W tym artykule dowiesz, jak wygłuszyć pokój do nagrywania.

Pokój do nagrywania – czym i jak wygłuszyć?

Zastanawiasz się od czego zależy akustyka danego pomieszczenia? Ma na nią wpływ wiele czynników, takich jak kształt, proporcje, kubatura, a także materiały, których użyto do budowy. Dźwięk to nic innego, jak fale, biegnące z prędkością 344 m/s. To, co jest słyszalne przez nasze uszy to nic innego jak suma fal dźwiękowych, które są odbijane od ścian i innych przeszkód napotkanych po drodze przez fale. Fale mają zdolność odbijania się, po czym stają się coraz słabsze i słabsze, aż całkowicie zostają pochłonięte przez przeszkody i w zupełności zanikają. Opisany przed chwilą proces to zanikanie dźwięku. W celu odpowiedzenia na pytanie – jak wygłuszyć pokój do nagrywania, musisz wiedzieć także, czym jest czas pogłosu. Jest to czas, w którym fala dźwiękowa całkowicie zanika, powodując spadek natężenia o 60 dB do jednej milionowej decybela. Czas pogłosu zależy przede wszystkim od tego, czy pokój został zbudowany z materiałów dźwiękochłonnych, czy są w nim elementy o takich właściwościach, a także od wielkości pomieszczenia. Totalne zaburzenia akustyczne można usłyszeć w pustych korytarzach i klatkach schodowych. Tam czas pogłosu jest bardzo długi. W salach konferencyjnych czas pogłosu jest zaś zbyt krótki. Do nagrywania nie może być on ani zbyt długi, ani zbyt krótki. Często zdarza się, że amatorzy dobierają odpowiednie warunki za pomocą metody prób i błędów.

Jak wygłuszyć pokój do nagrywania? Jeśli masz w planach budowę domu, warto jest zadbać o to, aby proporcje pomieszczeń były odpowiednie do zachowania komfortu akustycznego. Świetnie byłoby jeśli pokój do nagrywania przypominałby rzymski Panteon. W takiej konfiguracji słychać każdy szept. W prostopadłościennym pokoju nigdy nie osiągnie się takiej akustyki, ponieważ fale dźwiękowe mogą się na siebie nałożyć, czyli interferować i powodować ich zastój. Zjawisko to powoduje wzmocnienie fal będących w tych samych częstotliwościach, przez co dźwięki mogą stać się bardzo irytujące. Jak wygłuszyć pokój do nagrywania? W takim przypadku montuje się specjalne formy na sufitach, które mają za zadanie nie dopuścić do interferencji. 

Akustycy doradzają, że najlepsze proporcje pomieszczeń służących do nagrywania powinny być w stosunku wymiarów 1:1,14:1,39 bądź 1:1,60:2,33, a także 1:1,28:1,54. Jedynka odpowiada zawsze wysokości pokoju. Jeśli pokoje są długie i wąskie lub będące z otwartą klatką schodową, niestety ciężko jest uzyskać komfort akustyczny. Jednoprzestrzenne wnętrza sprawiają, że fale dźwiękowe nie mają na swojej drodze żadnych przeszkód, przez co rozchodzą się po całym domu i dźwięki nie są dobrze słyszalne, a co za tym idzie nagrywanie może okazać się niezbyt efektowne.

Jak wygłuszyć pokój do nagrywania? Nie zawsze jest tak, że masz wpływ na to, jak wygląda pomieszczenie, które jest Twoją jedyną opcją do nagrywania. Możesz w pewien sposób pozytywnie wpłynąć na akustykę i wygłuszenie pokoju. Do tego celu możesz użyć ekranów akustycznych. Montuje się je do ściany. Innym rozwiązaniem na wygłuszenie pokoju do nagrywania jest wyłożenie go panelami winylowymi, akustycznymi i matami dźwiękochłonnymi.

 

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne