Strona głównaPoradyJak zrobić manekina?

Jak zrobić manekina?

Manekiny to figury, które wyglądem przypominają człowieka. Są wykorzystywane w przemyśle, w sztuce, a także służą jako ozdoby. Świetnie sprawdzają się jako eksponaty wystawowe w sklepach i malarstwie. Używane są do badań medycznych, gdzie sprawdza się zachowanie ludzkiego ciała na poddanie go konkretnym warunkom, w których wykorzystanie człowieka byłoby ryzykowne i nieodpowiedzialne. Manekin w sztuce pełni rolę postaci podatnej na to, co go otacza lub obojętnej wobec wszystkiego, co wokół niego się dzieje. W tym artykule dowiesz się, jak zrobić manekina.

Jak zrobić figurę przypominającą manekina?

Manekiny w modzie służą do ekspozycji odzieży na witrynach w sklepach, a także wśród regałów i wieszaków. Na rynku mody występują trzy rodzaje manekinów. Jednym z nich są manekiny naturalne, które w dużym stopniu odzwierciedlają wygląd człowieka. Istnieją także manekiny abstrakcyjne, które nie mają ludzkich cech. Zazwyczaj nie posiadają nawet ludzkich rys twarzy. Rezygnuje się z makijaży, zarysów klatki piersiowej. Ich kolory w niczym nie przypominają barwy ludzkiej skóry. Kolejna kategoria manekinów to Body Forms, czyli tzw. formy, przedstawiające torsy, nogi, manekiny bez głowy “headless”. Nie są to manekiny całopostaciowe. Manekiny te dzieli się także ze względu na płeć, kolor skóry, wiek, pozycję. Najtańszym materiałem do produkcji manekinów jest włókno szklane. Korzysta się z niego najczęściej na Bliskim i Dalekim Wschodzie. Niestety, w świecie mody i sztuki istnieje wiele kontrowersji, co do wykorzystywania włókna szklanego, ponieważ uważa się, że ma ono właściwości kancerogenne. Nie jest to jednak potwierdzona informacja. Opinie naukowców są w tym temacie mocno podzielone. Innym materiałem, zastępującym powoli włókno szklane, jest polistyren. Ten sam, którego używa się do wytwarzania styropianu. Na niemasowy użytek manekiny produkuje się także z drewna, czy papieru. Następnie manekiny są wykańczane i malowane. Ostatecznym etapem jest makijaż, dobór peruki.

Jak zrobić manekin? Będziesz do tego celu potrzebował obcisłej bluzki o długości do bioder, waty bądź innego materiału, który posłuży Ci jako wypełnienie, metalowego stojaka, folii spożywczej, taśmy izolacyjnej, tektury do zamknięcia dołu i góry, markera, którym będziesz mógł wykonywać potrzebne oznaczenia i duże nożyce. 

Jak zrobić manekin? Pierwszym krokiem jest zrobienie zwymiarowanie swojego ciała pod biustem. Jako podstawowego materiału do tego celu będziesz potrzebował obcisłej bluzki, której nie będzie Ci szkoda rozciąć. Jeśli bluzka nie jest golfem to owiń swoją szyję folią spożywczą, a linię pod biustem obklej taśmą izolacyjną. Pamiętaj, żeby wszystkie elementy dokładnie przylegały do ciała, aby jak najlepiej oddać kształt Twojej sylwetki. W celu odwzorowania rozmiaru biustu, oklejaj je “na krzyż”. Musisz oklejać biust tak długo, aż taśma będzie pokrywać całą ich powierzchnię. Kolejną etapem w procesie pt. jak zrobić manekina, jest oznaczenie talii. Należy lekko odchylić się na bok i w miejscu zagniecenia narysować markerem linię. Na drugim boku wykonać ten sam czyn. Połączenie tych dwóch punktów, da Ci obrys Twojej talii. Po tych procesach rozetnij nożycami bluzkę wzdłuż środka pleców, następnie zaklej rozcięcie, a także otwory po ramionach i szyi. Kolejno, wypchaj manekin wybranym przez Ciebie tworzywem, można również na figurze umieścić różne symbole szczęścia. Na sam koniec manekin zamontuj na stojaku.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne