Jedwabna tkanina jest uznawana za jeden z najbardziej ekskluzywnych materiałów. Stworzona jest z włókna pochodzenia zwierzęcego, a dokładnie z kokonu jedwabników. Wytwarzanie jedwabiu jest długie i kosztowne, dlatego tkaniny z niego zrobione osiągają zawrotne ceny. Niestety sprawia to, że niektórzy nieuczciwi producenci próbują oszukać klientów lub wprowadzić w błąd wprowadzając podróbki jedwabiu. Jak rozpoznać naturalny jedwab i czym się on charakteryzuje?
Zobacz: Wełna a bawełna – czym jest i co jest lepsze?
Czym jest jedwab?
Nazwę 'jedwab’ używa się do określenia materiału, a także jego włókna. Jest ono pochodzenie zwierzęcego i uzyskiwane z kokonów jedwabników. Jest to bardzo czasochłonna produkcja, dlatego też jedwab jest tak drogi. Hodowla jedwabników zaczyna się wiosną i trwa około dwa miesiące. Wylęg jedwabników jest ściśle skorelowany z pojawieniem się liści na morwach, to właśnie one oraz liście dębu najchętniej są zjadane przez te owady. Wylęg trwa przez 8 dni, a przez kolejne 2 miesiące gąsienice żywią się liśćmi. Przez 4 tygodnie są w stanie, zwiększyć swoją masę 10 000 razy.
Jedwabniki podczas czwartego linienia zaczynają owijać się w kokon i trwa to 3 dni. Wtedy hodowcy dzielą jedwabniki na dwie grupy, pierwsza z nich przepoczwarza się w motyla, a z drugiej pozyskuje się jedwab.
Z kokonów jedwabników tworzy się nić, a z jednego można uzyskać jej aż 1600 metrów. Tkaniny tworzone z naturalnego są wyjątkowo gładkie, miękkie i delikatne, a ich cena za metr wynosi około 100 złotych. Dlatego ceny stworzonych z niej ubrań są wysokie. W związku z tym dobrze jest wiedzieć, jak rozpoznać prawdziwy jedwab.
Jak rozpoznać prawdziwy jedwab?
W dobie czasów, gdy istnieje wiele sztucznych zamienników naturalnych materiałów, nadal nie jesteśmy w stanie wyprodukować nici dorównujących właściwościami prawdziwym niciom jedwabnym. Jednocześnie bez odpowiedniej wiedzy o tym, jakie cechy posiada, nie będziemy wiedzieć, jak rozpoznać jedwab naturalny od sztucznego.
Szukając prawdziwego jedwabiu w pierwszej kolejności, powinniśmy skupić się na cenie oraz producencie. Z pewnością nie kupimy jedwabnej bluzki lub koszulki za cenę niższą niż 200 złotych. Co więcej, sprawdźmy producenta; najwięksi i prestiżowi producenci nie mogą sobie pozwolić na sprzedaż sztucznego jedwabiu pod nazwą 'jedwab naturalny’.
Tkaniny z kokonów jedwabników są wytrzymałe, a także odporne na rozciąganie, sprężyste i elastyczne. Osoba, która obcuje z jedwabiem, bez problemu rozpozna jego połysk, lekkość, gładkość i miękkość. Sztuczny materiał zupełnie nie dorównuje jakością prawdziwemu jedwabiowi, a dodatkowo często zdradza się mocniejszym i nienaturalnym połyskiem. Oczywiście, dla osoby nieobeznanej to jak rozpoznać jedwab naturalny będzie trudniejsze, ale nie niemożliwe.
Jedwab jest przewiewny i oddychający, jest to jego cecha wyróżniająca. Zakładając bluzkę z jedwabiu, nie odczujemy tego, że ciepło zostaje przy ciele. Sprawia to, że będzie nam chłodniej niż np. w bawełnianej bluzce.
Skuteczny sposób jak rozpoznać jedwab naturalny od sztucznego to sprawdzenie reakcji materiału na kontakt z ogniem. Jak rozpoznać prawdziwy jedwab? Zapalając np. zapalniczkę blisko tkaniny, nie powinna się ona podpalić, a gdy ogień zetknie się z nią, powinna wydać zapach spalonych włosów. Sztuczny natomiast będzie wytwarzać swąd spalonego plastiku.
Zobacz: Proxy – czym jest, jak działa i jak wybrać serwer proxy
Czy sztuczny jedwab jest dobrym materiałem?
Jedwab sztuczny rozpoznać możemy po tym, że nie dorównuje jakością naturalnemu jedwabiowi. Jest on mniej przewiewny, wytrzymały mechanicznie, nie jest tak sprężysty, a wchłania wodę. Nie oznacza to jednak, że jest złym materiałem. Jedwab wiskozowy to najczęściej spotykany sztuczny jedwab, chodź sztuczny jedynie z nazwy. Produkowany jest z celulozy, czyli jednego z najpopularniejszych polimerów naturalnych. Dodatkowo przewyższa bawełnę pod względem higroskopijności, przepuszczalności powietrza i odprowadzania potu.
Z racji użycia wielu składników i procesów produkcyjnych, tkanina z jedwabiu sztucznego może mieć różną jakość. Jednocześnie najczęściej dodatkowo jest ona wzbogacana o inny materiał taki jak np. poliamid czy poliester. Dlatego warto sprawdzać skład produktu i wybierać te, które zawierają wysoką ilość sztucznego jedwabiu.