Strona głównaPoradyJak pozbyć się jaskółek? Sposoby na jaskółki

Jak pozbyć się jaskółek? Sposoby na jaskółki

Większość z nas jest miłośnikami przyrody i chętnie z nią obcujemy. Nie da się jednak ukryć, że obecność zwierząt lub ptaków w bliskim sąsiedztwie naszego domu może być kłopotliwy. Doskonałym przykładem są jaskółki. Te piękne ptaki wyjątkowo upodobały sobie lepienie gniazd na budynkach mieszkalnych co niestety wiąże się z dość hałaśliwym sąsiedztwem oraz zabrudzeniami ścian odchodami.

Warto więc wiedzieć co zrobić żeby jaskółki nie lepiły gniazd na elewacji oraz jak pozbyć się jaskółek pod dachem jeśli już tam zamieszkały. Przedstawiamy sprawdzone sposoby, które z pewnością pomogą ci rozwiązać ten problem. 

Co zrobić żeby jaskółki nie lepiły gniazd na elewacji? 

Jeśli nie przepadasz za ptasimi trelami, które potrafią być naprawdę głośne a przy tym przeraża cię wizja częstego sprzątania odchodów ptaszków musisz pamiętać o prostej zasadzie – o wiele łatwiej jest zapobiegać budowie gniazda niż trudzić się z jego późniejszym usunięciem. Dlatego też przedstawiamy gotowe rozwiązania. Co zrobić żeby jaskółki nie lepiły gniazd na elewacji?

Sposobów na jaskółki jest tak naprawdę bardzo wiele. Wśród nich wymienić możemy fizyczne blokady uniemożliwiające budowę gniazda, domowe sposoby na odstraszacz na jaskółki czy środki dostępne w sklepach. Z pewnością znajdziesz więc rozwiązania, które sprawdzą się w twoim przypadku. 

elektroniczny odstraszacz na jaskółki
Cena takiego urządzenia nie jest zbyt wysoka na jednym ze sklepów znaleźliśmy taki w cenie 77 zł.

Sposób na jaskółki – czy domowe sposoby pomogą? 

Nikt z nas nie lubi przepłacać, oczywistym więc jest, że zmagając się z natrętnymi ptakami w pierwszym odruchu stawiam ja domowe sposoby odstraszaczy jaskółek. Czy są one skuteczne? Wszystko zależy od tego, jaki odstraszacz jaskółek wybierzemy. Możemy np. zdecydować się na umieszczenie figurki drapieżnego ptaka czy skorzystanie z dźwiękowego odstraszacza jaskółek, który emituje dźwięki drapieżnych gatunków.

Warto jednak mieć świadomość, że jeśli zależy nam na ciszy – to rozwiązanie z pewnością jej nie zagwarantuje.

Jak pozbyć się jaskółek? 

Jeśli zastanawiasz się jak wygonić jaskółki musisz mieć świadomość, że najlepszym rozwiązaniem są fizyczne blokady, które uniemożliwiają im lądowanie oraz zakładanie gniazda. Pierwszym sposobem, który warto wykorzystać jest odstraszacz jaskółek w postaci kolców montowanych np. na parapetach czy balkonach. Niestety, jaskółki są stosunkowo niewielkimi ptakami, dlatego też rozwiązanie to nie jest tak skuteczne jak np. w przypadku gołębi.

Dlatego też wszystkim osobom, które zastanawiają się co zrobić żeby jaskółki nie robiły gniazd doradzamy zastosowanie siatki przeciw ptakom. Najlepiej sprawdzą się te o wymiarach 19×19 mm lub 28×28 mm. Dobrym pomysłem na odstraszacz jaskółek jest również spirala z drutu. Rozwiązanie warto wybierać biorąc pod uwagę gdzie występują próby budowy gniazda. 

siatka na jaskółki
Siatka to koszt bardzo niski, ale pracy jest z tym co niemiara.

Jak pozbyć się jaskółek z elewacji?

Jeśli zastanawiasz się jak pozbyć się jaskółek z elewacji musisz wiedzieć, że pomóc w tym mogą ci preparaty dostępne w ofercie sklepów ogrodniczych. Ich zapach skutecznie odstrasza ptaki (zarówno jaskółki jak i inne gatunki). Środki te dostępne są w postaci sprayu, dzięki czemu z powodzeniem możemy je rozpylić również w niedostępnych miejscach. Skutecznym sposobem na pozbycie się jaskółek z elewacji może być również zamontowanie holograficznej taśmy, której błyski nie są przyjemne dla oczu jaskółek i budzą w nich poczucie zagrożenia. Ten sposób na jaskółki nie szkodzi ptakom jednocześnie dając ci pewność, że nie będą chciały one wykonywać swojego gniazda w tak nieprzyjemnym dla nich otoczeniu. 

Jak pozbyc sie jaskółek pod dachem? 

Dach jest zdecydowanie jedną z najbardziej atrakcyjnych dla jaskółek lokalizacji na budowę gniazda ze względu na fakt, że doskonale chroni choćby przed deszczem. Jak pozbyć się jaskółek pod dachem? Rozwiązanie jest proste. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się wspomniana powyżej siatka, którą zabezpieczamy okolice krokwi dachowych oraz rynien. Stanowi ona skuteczny sposób na jaskółki, który fizycznie uniemożliwia im rozpoczęcie budowy gniazda. 

Co na jaskółki w oknie? 

To kolejne miejsce, które często wybierane jest przez te ptaki. Jak odstraszyć jaskółki z okien? Mamy co najmniej kilka możliwości. Pierwszą z nich jest spirala z drutu, które uniemożliwiają budową gniazda.

Możemy również skorzystać z odstraszaczy dźwiękowych lub taśmy holograficznych,  o których wspominaliśmy wyżej. Koszt takich odstraszaczy jaskółek nie jest wysoki, są one również bardzo skuteczne a jednocześnie są one bardzo proste w montażu.

Kiedy jaskółki budują gniazda?

Mówiąc o tym jak wygonić jaskółki warto pamiętać, że ptaki te objęte są ochroną. Co więcej, większość z nas nie chce przecież ich krzywdy czy śmierci piskląt, które już się wykluły. Warto więc wiedzieć kiedy jaskółki budują gniazda. Jaskółki zimę spędzają poza granicami naszego kraju, najczęściej w regionie subsaharyjskiej Afryki.

Przebywają tam średnio od listopada do marca lub kwietnia. W tym czasie zaczyna się ich okres lęgowy. Jeśli więc z nadejściem wiosny zauważymy na elewacji powstające zaczątki gniazda – lepiej od razu im zaradzić.

Czas, kiedy jaskółki budują gniazda jest ku temu ostatnią okazją. Jeśli gniazdo jaskółek jest już gotowe – nie powinniśmy go zrzucać, ponieważ wyklute pisklęta nie mają wówczas szans na przeżycie. Jedynym sposobem na jaskółki jest wówczas zamontowanie półki lęgowej, która chroni elewację naszego domu przed zabrudzeniem odchodami. 

Sprawdź też:

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne