Posiadanie ubezpieczenia na życie chroni bliskie osoby przed negatywnymi skutkami śmierci ubezpieczonego. Ten rodzaj ubezpieczenia jest oferowany przez wiele towarzystw i zakładów ubezpieczeniowych. Czy warto zdecydować się na ten rodzaj ubezpieczenia i na co zwrócić uwagę?
Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
Przed podpisaniem umowy o ubezpieczenie na życie warto dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (w skrócie OWU). W szczególności należy sprawdzić, jaki jest zakres ochrony ubezpieczeniowej określony w polisie, wysokość sumy ubezpieczenia, czas wypłaty świadczeń oraz wysokość ponoszonej składki ubezpieczeniowej. Dobrze też, jeśli w umowie został jasno określony sposób zgłaszania roszczeń oraz liczba osób uprawnionych do wypłaty świadczenia.
Decydując się na ten zakres ochrony warto sprawdzić, która polisa na życie – ranking na https://www.ubezpieczeniaonline.pl/ będzie idealna w danej sytuacji ubezpieczonego. Niektóre towarzystwa dają możliwość za niewielką dopłatą rozszerzenia zakresu polisy o finansowanie w przypadku zgonu współmałżonka, świadczenia za pobyt w szpitalu czy w przypadku zachorowania na nowotwór.
Na czym polega polisa na życie?
Ubezpieczenie na życie stanowi jeden z podstawowych rodzajów ubezpieczenia osobistego. Posiada ono formę umowy pomiędzy ubezpieczonym, który poprzez regularne opłacanie comiesięcznych składek otrzymuje od ubezpieczyciela określoną ochronę. Aby polisa na życie mogła zadziałać, kluczowe jest wystąpienie zdarzenia określonego w ogólnych warunkach polisy. W przypadku polisy na życie zdarzeniem, które uruchamia wypłatę środków z tytułu polisy, jest śmieć ubezpieczonego. Ten rodzaj ubezpieczenia może mieć charakter okresowy (zawierany na ściśle określony czas np. rok), a także dożywotni. Co ważne, posiadanie polisy na życie jest wymagane przez niektóre banki podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny. Szczegółowo te kwestie omawia https://www.ubezpieczeniaonline.pl/na-zycie/a/czy-do-kredytu-hipotecznego-konieczna-jest-polisa-na-zycie/157.html.
Warto mieć świadomość, że polisa na życie może mieć charakter czysty lub mieszany. W pierwszym przypadku środków wpłacanych na koszt polisy nie można wpłacić, przy czym jednocześnie ponoszona składka ma charakter stały. W przypadku polisy o charakterze mieszanym wnoszone środki pełnią dwie funkcje: inwestycyjną oraz ochronną wynikającą z umowy ubezpieczenia. W tym przypadku wnoszona składka może ulegać zmianie.
Dlaczego warto posiadać polisę na życie?
Wykupienie ubezpieczenia na życie pełni jedną podstawową funkcję. Pozwala ono na zabezpieczenie najbliższych osób w przypadku śmierci ubezpieczonego. Bezpieczeństwo finansowe ma szczególne znaczenie, jeśli ubezpieczony był jedynym żywicielem rodziny. Do innych zalet posiadania ubezpieczenia na życie należy zaliczyć:
– zabezpieczenie dla zaciąganych zobowiązań np. posiadania długoletniego kredytu o wysokiej wartości np. hipotecznego.,
– zapewnienie sobie i swoim bliskim komfortu psychicznego,
– w przypadku polisy na życie o charakterze rozszerzonym – wsparcie leczenia lub rehabilitacji.
Artykuł sponsorowany