Strona głównaBudownictwoJak wiercić w płytkach?

Jak wiercić w płytkach?

Dużym problemem podczas prac budowlanych i remontowych jest jak wywiercić otwór w płytce. Wiercenie w płytkach ceramicznych jest na tyle uporczywe, że wiele osób się go nie podejmuje. Wiedząc jednak czym wiercić w płytkach i jak wiercić w kafelkach na pewno nie będziemy już potrzebowali fachowców. Najważniejsze jest to, jakim wiertłem wiercić w płytkach, ponieważ wybierając złe wiertło możemy uszkodzić płytkę i doprowadzić do jej pęknięcia.

Na początku sprawdźmy czym wiercić w płytkach – do tego niezbędna będzie wiertarka udarowa, a najlepiej młotowiertarka. Takie narzędzie okazuje się najbardziej wszechstronne. Wiertarka udarowa może nie być bardzo korzystnym wyborem przy wierceniu w płytkach, ponieważ płytki ceramiczne nie tolerują udaru. Pod nimi jest jednak ściana, która często wykonana jest z żelbetu, gdzie z kolei udar jest konieczny. Dobrym sposobem będzie więc wiercenie otworów w płytkach za pomocą młotowiertarki, po czym przejście na udar, kiedy dojdziemy do ściany. Wtedy wiemy jak wywiercić otwór w płytce, by tak nie popękała.

Nie jest ważne tylko czym wiercić w płytkach, ale również jakim wiertłem wiercić w płytkach. Wiercenie w płytkach ceramicznych nie doprowadzi do ich pęknięcia, jeśli wybierzemy odpowiednie wiertło. Jakie wiertło do płytek wybrać zależy od ich rodzaju.

Wiercenie otworów w płytkach: jakie wiertło do płytek?

Jakim wiertłem wiercić w płytkach? Zależy to od rodzaju płytek – do gresu oraz płytek nieszkliwionych potrzebne będą wiertła do betony zwykłe. Posiadają one dwie krawędzie tnące. Można wybrać również wiertła SDS, które z kolei mają aż cztery krawędzie tnące. Istnieją również specjalne wiertła bezudarowe, które przydadzą się z kolei w momencie, kiedy w domu nie będziemy mieć młotowiertarki. Są one odpowiednie do wywiercenia początkowo otworu w płytce. Kiedy skończymy wiercenie w płytkach ceramicznych, można zmienić wiertło na udarowe.

Do płytek szkliwionych, które najczęściej występują np. w łazienkach, bardzo dobre są wiertła łopatkowe, nazywane również piórowym, które rozpoznamy po walcowanym trzpieniu. W nim znajduje się płaskie ostrze, w kształcie łopatki. Są one odpowiednie do kafelków szkliwionych, ponieważ nie powodują wyszczerbień na obwodzie.

Wiedząc jakim wiertłem wiercić w płytkach, wiercenie w płytkach ceramicznych nie będzie problemem.

Jak wiercić w kafelkach – krok po kroku

Jak wiercić w kafelkach? Bardzo ważne jest zaznaczenie miejsca, w którym chcemy wywiercić dziurę. Można zrobić to za pomocą ołówka.

Jak wywiercić otwór w płytce? Za pomocą punktaka wybijamy niewielkie otworki w miejscu, w którym chcemy wiercić. Będzie to konieczne, ponieważ zapobiegnie ślizganiu się wiertła, zwłaszcza po szkliwionych powierzchniach. Ważne, by dobrać średnicę wiertła do średnicy kołka. Wiele akcesoriów do łazienki, czy kuchni posiada kołki o szerokości 6 mm. W płytce wiercimy bez udaru, a później, dochodząc wiertłem do ściany, zmieniamy ustawienia na udar lub wybieramy wiertło udarowe.

Jak wiercić w kafelkach w typie twardego gresu? Tutaj będziemy potrzebowali wiertła z koroną diamentową. Przy gresie nie wolno włączać udaru, ponieważ wtedy płytka pęknie. Przy wierceniu z twardym gresie należy przerywać wiercenie co kilkanaście sekund, a potem zanurzać koronę w zimnej wodzie, dzięki czemu nie ulegnie zniszczeniu. Jak wiercić w kafelkach, by wiertło się nie ślizgało? Istnieje również inny sposób na wiercenie otworów w kafelkach. Wiercenie otworów w płytkach można rozpocząć od naklejenia na nie taśmy malarskiej, dzięki czemu wiertło nie będzie się ślizgało.

Należy również unikać wiercenia w płytkach blisko ich narożnika. Jeśli jednak musimy to zrobić, należy na początku użyć wąskiego wiertła, by później zwiększać stopniowo otwór w płytce.

Aby płytka nie pękła, warto również pod względem technicznym wiedzieć jak wywiercić otwór w płytce za pomocą wiertarki udarowej oraz jakie wiertło do płytek ceramicznych będzie najlepsze. Przy wierceniu z płytkach należy początkowo wyłączyć udar i włączyć go dopiero, kiedy poczujemy opór ściany. Udar włączamy wyłącznie w momencie, kiedy ściana pod płytką to beton, cegła, bądź silikat. Z kolei nie włączamy udaru, kiedy natkniemy się na pustaki, beton komórkowy, czy drewno. Nie wolno go również używać do płyt wiórowych i płyt gipsowo-kartonowych.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne