Strona głównaBudownictwoCzy studnia głębinowa może wyschnąć? Na co uważać?

Czy studnia głębinowa może wyschnąć? Na co uważać?

Studnia głębinowa to wciąż popularne rozwiązanie, które stosowane jest przez ludzi w miejscach, w których podłączenie do sieci wodociągowej jest niemożliwe lub bardzo kosztowne. Wśród jej zalet możemy wymienić choćby całkowity brak opłat za wodę. Nie da się jednak ukryć, że wybór takiego rozwiązania czasem budzi wątpliwości. Część osób zastanawia się bowiem czy studnia głębinowa może wyschnąć i czy s. Sprawdźmy więc, czy istnieje taka możliwość.

Zanim odpowiemy na pytanie zawarte w tytule naszego artykułu przypomnijmy czym właściwie jest studnia głębinowa. Mówiąc najprościej, jest to rozwiązanie, które może pomóc nam w pozyskiwaniu wody z warstw wodonośnych, które znajdują się w ziemi. 

W większości przypadków wodę taką wykorzystuje się w celach gospodarczych takich jak podlewanie roślin, mycie, sprzątanie czy napełnianie basenów. Często jednak woda jest również przeznaczana do spożywania. Jest to możliwe, ponieważ w niektórych źródłach wodonośnych mamy do czynienia z wyższą jakością niż w przypadku wody z wodociągów. W innych – wystarczy zastosować odpowiednie filtry. 

Studnia głębinowa to nic innego jak pionowy zbiornik, który sięga aż do warstw wodonośnych. Jej głębokość sięga najczęściej kilkadziesiąt metrów. Aby studnia mogła być wykorzystywana do pobierania wody niezbędny jest również montaż specjalistycznej pompy głębinowej, która wtłaczając powietrze jednocześnie “wypycha” wodę rurami ku górze. 

Czy studnia głębinowa może wyschnąć? Dlaczego tak się dzieje? 

Przejdźmy jednak do najważniejszego zagadnienia a więc odpowiedzi na pytanie, czy studnia głębinowa może wyschnąć. Niestety, istnieje taka możliwość. Dzieje się tak szczególnie w sytuacji, gdy studnia została wykopana zbyt płytko i sięga warstwy wodonośnej, która zasilana jest przede wszystkim przez wodę opadową.

Czasem zdarza się również tak, że studnia umiejscowiona jest w złym położeniu (np. w miejscu, w którym w czasie wakacyjnych miesięcy panuje zbyt wysoka temperatura). Inną przyczyną wysychania studni głębinowej jest zbyt intensywne eksploatowanie strefy wodonośnej, co uniemożliwia jej uzupełnienie nowymi zasobami wody.

W tym miejscu warto wspomnieć również o tym, jak rozpoznać wysychanie studni. Pierwszym z niepokojących symptomów jest zmniejszenie ciśnienia poziomu wody. Jeśli zauważymy, że leci ona z kranu coraz cieńszym strumieniem a do tego zaczyna być mętna lub zabrudzona to znak, że studnia, z której korzystamy wysycha – wówczas warto podjąć odpowiednie działania. 

Wyschnięcie studni głębinowej – możliwości

Znamy już odpowiedź na pytanie czy studnia głębinowa może wyschnąć i wiemy, że niestety jest to możliwe. Czy jednak oznacza to, że w przypadku wystąpienia takiego problemu studnia nie będzie nadawała się już do użytku? Na szczęście, nie zawsze. W zależności od przyczyny występowania problemu możemy podjąć różne działania, które pozwolą na odbudowę warstwy wodonośnej.

Jeśli studnia głębinowa wysycha w okresie suszy wystarczy jedynie poczekać na intensywniejsze opady deszczu. Bardzo często uzupełnia się ona już po dwóch, trzech dniach od wystąpienia opadów. Dopóki nie nastąpią warto maksymalnie ograniczyć pobór wody a nawet całkowicie z niego zrezygnować.

Jeśli jednak przyczyną jest złe umiejscowienie studni konieczne może być podjęcie dodatkowych działań takich jak np. pogłębienie studni. Zanim jednak zdecydujemy się na ten krok warto skonsultować się z doświadczonym specjalistą, który dzięki posiadaniu odpowiednich narzędzi diagnostycznych jest w stanie ocenić, czy ewentualne pogłębienie studni przyniesie nam oczekiwane efekty.

Zobacz też:

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne