Strona głównaBudownictwoNowoczesna opaska wokół domu - inspiracje, zdjęcia

Nowoczesna opaska wokół domu – inspiracje, zdjęcia

Opaska wokół domu sprawia, że obszar otaczający nasze miejsce zamieszkania wygląda nie tylko estetycznie, ale także ułatwia odprowadzanie wód opadowych z dala od murów budynku. Cokół domostwa pozostaje dzięki temu na dłużej czysty – nie będzie brudził się od trawy. Przeważnie szerokość paska oscyluje w przedziale od 40 do 60 cm i można go wykonać w ciekawy sposób przy użyciu kostki lub płyt betonowych.

Nowoczesna opaska wykonana z kostek i płyt betonowych

Źródło: Libet

Dobrym pomysłem na wykonanie nowoczesnej opaski jest wykonanie jej przy użyciu kostek oraz płyt betonowych, wzbogaconych o drobne kamienie w klasycznych kolorach takie, jak biały bądź szary. Wybudowanie jej wokół domu nie jest trudne i tak naprawdę przypomina nieco układanie kostki lub podjazdu przed naszą posesją. 

Najsampierw musimy ustalić sam przebieg opaski i kolejno wybieramy ziemię z uprzednio wytyczonego przez nas miejsca. Później na zewnętrznej granicy opaski. Później na zewnętrznej granicy opaski osadza się obrzeża, które stabilizują przyszłą nawierzchnię. W dalszej kolejności musimy wykonać podbudowę z kruszywa, którą należy ubić, a następnie podsypać piaskiem. Na końcu pozostaje już tylko wykończenie warstwy wierzchniej.

Teraz możemy przejść do układania betonowych płyt. Z racji tego, że mogą one trochę ważyć, warto wcześniej przemyśleć ich odpowiednie ułożenie. Po ich ułożeniu należy wypełnić puste szczeliny drobnymi kamyczkami. Tworząc taką nowoczesną opaskę należy brać pod uwagę, że nachylenie nawierzchni powinno wynosić około 2 procent. Jedynie wtedy opaska będzie się sprawdzać przy odprowadzaniu wody oraz ochronie ściany przed zaciekami, które powstają w trakcie deszczu.

Opaska wykonana z desek

Koszt deski pod opaskę to około 11 zł

Kolejny sposób na stworzenie nowoczesnej, gustownej opaski wokół domu, to wykorzystanie w tym celu desek. Ważną rzeczą jest tutaj fakt, że drewno ma bardziej właściwości estetyczne, aniżeli konserwujące. Stąd nie możemy wykorzystać li tylko jego samego do budowy opaski, gdyż specyfika tego tworzywa powoduje, że bardzo szybko staje się ono wilgotne, przez co nie będzie dobrze chroniło elewacji domostwa. 

Decydując się więc na rozwiązanie z deskami, należy wysypać na uprzednio przygotowany grunt, kamyki lub położyć płyty betonowe. Pierwsza opcja jest lepsza, gdyż kamienne panele są po prostu zbyt duże, a znajdujące się pomiędzy ich blokami deski, i tak przepuszczałyby wodę. Dlatego drewno dużo lepiej jest umieścić na drobnych kamyczkach, które same w sobie bardzo dobrze drenują podłoże, co w połączeniu z elegancko wykończonymi deskami sprawia, że nasze miejsce zamieszkania nabiera kolorytu.

Nowoczesna opaska wzbogacona o rośliny

Źródło: Libet

Chyba każdy z nas lubi, gdy nasz ogród upiększają rozmaite krzewy czy kwiaty. Ale równie dobrze mogą one też posłużyć do aranżacji miejsc, które mieszczą się przy samej ścianie domu. Stąd znakomitym pomysłem na stworzenie nowoczesnej opaski wokół domu jest wykorzystanie w tym celu roślin. Pamiętajmy tylko, że najkorzystniej wyglądają one w otoczeniu żwiru.

Decydując się na tego typu zabieg należy pamiętać, że trzeba wziąć pod uwagę typ kwiatów, które wykorzystamy do naszej opaski. Flora, jaką wybierzemy, nie może z czasem osiągnąć zbyt wysokich rozmiarów, ponieważ może ona potem kolidować z parapetami bądź okiennicami. Z tego względu sadzone przez nas rośliny nie powinny być wyższe niż 70-80 cm. Nie powinny mieć też zbyt rozbudowanego systemu korzeniowego, ponieważ mógłby on uszkodzić fundamenty budynku. Pośród najczęściej branych pod uwagę roślin należy wymienić takie, jak:

  • floks
  • języczka pomarańczowa
  • kosmos podwójnie pierzasty
  • krwawnik pospolity
  • łubin ogrodowy
  • pełnik europejski
  • rumianek pospolity
  • sierpnica pospolita
  • wawrzynek

Nowoczesna opaska z kostki brukowej

Źródło: Libet

Użycie kostki brukowej do stworzenia nowoczesnej opaski wokół domu jest bardzo popularnym rozwiązaniem. Głównymi walorami kostki są niska cena oraz łatwość instalacji. Kolejnym plusem jest jej szeroka dostępność we wszelkiej maści sklepach budowlanych, które mają w swojej ofercie przeróżne kształty i kolory kostek. 

Kostka jest bardzo wytrzymała, więc będzie służyć przez długi okres czasu. Z racji swojego kształtu i niewielkich rozmiarów, rewelacyjnie sprawdzi się zarówno na wąskich, jak i na szerokich opaskach. Dobrze jednak już na etapie planowania wziąć pod uwagę jej wielkość, aby uniknąć później jej niepotrzebnego przycinania i marnotrawienia na tę czynność czasu. 

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne